Taksówkarz - 20 ciekawostek.

lipca 06, 2015


Taksówkarz - Kultowy film lat siedemdziesiątych w reżyserii Martina Scorsese. Jak wszyscy doskonale wiemy w postać głównego bohatera wcielił się wybitny aktor Robert De Niro.

Poznajcie kilka ciekawostek, o których mogliście nie wiedzieć na temat tego niezapomnianego filmu.

1. Jeff Bridges, Desi Arnaz Jr., Neil Diamond i John Travolta byli brani pod uwagę do roli Travisa. Ponadto odrzucili ją James Caan, Jack Nicholson i Al Pacino. Martin Scorsese chciał również, aby to Harvey Keitel wcielił się w taksówkarza. Ostatecznie jednak angaż otrzymał Robert De Niro.


2. Irokez, jaki Robert De Niro ma na głowie w drugiej części filmu, nie był prawdziwy, ponieważ po nakręceniu scen z nim aktora czekało jeszcze nakręcenie materiału z pełnym owłosieniem. Irokez został zrobiony z grubego końskiego włosia i naklejony na sztuczną łysinę.


3. Przez miesiąc Robert De Niro pracował po 12 godzin dziennie jako taksówkarz. Przygotowując się do roli, studiował również choroby psychiczne.


4. Cała legendarna scena przed lustrem została zaimprowizowana przez Roberta De Niro, łącznie z kultowym już "You talkin' to me?". W scenariuszu widniało jedynie - "Travis rozmawia ze swoim odbiciem w lustrze".


5. Producenci rozważali Briana De Palmę i Tony'ego Billa na stanowisko reżysera projektu. Ostatecznie zdecydowali się na Martina Scorsese, mając na względzie wcześniejszą współpracę Scorsese z De Niro.


6. W scenie śniadania okulary przeciwsłoneczne Iris zmieniają się z zielonych na niebieskie. Niekiedy uważa się to za błąd filmowy, w rzeczywistości chodzi po prostu o pokazanie kaprysu postaci, która zmienia okulary co jakiś czas.


7. Postać Travisa po części była zainspirowana osobą Arthura Bremera (ur. 1950), który w 1972 roku strzelał do George'a Wallace'a, kandydata demokratów na prezydenta USA. W wyniku zamachu Wallace został sparaliżowany na resztę życia, zaś Bremer trafił do więzienia. W 1973 roku ukazały się fragmenty zapisków Bremera (pt. "An Assassin's Diary"), które trafiły m.in. w ręce scenarzysty Paula Schradera.


8. Kurtka, którą Travis zwykle nosi w filmie, to wojskowa kurtka M65 używana przez żołnierzy USA podczas działań w Wietnamie.


9. Robert De Niro w końcowej scenie filmu wkłada ciemne okulary w hołdzie Zbigniewowi Cybulskiemu (były one znakiem firmowym naszego aktora).

10. Robert De Niro w końcowej scenie filmu wkłada ciemne okulary w hołdzie Zbigniewowi Cybulskiemu (były one znakiem firmowym naszego aktora).


11. Według Roberta De Niro, scena z jego słynną kwestią "You talkin' to me?" została zainspirowana przez Bruce'a Springsteena, kiedy podczas jednego z koncertów zaczął się w ten sposób przekomarzać z widownią.


12. Kiedy Travis decyduje się zabić senatora Palantine"a, ścina swoje włosy na irokeza. Ten pomysł został zaproponowany przez Victora Magnotta, który służył w Wietnamie. Był on przyjacielem Scorsese i zagrał w filmie rolę tajnego agenta. Według reżysera Magnotta wiedział ze swojego własnego doświadczenia, że żołnierz z taką fryzurą miał jakieś specjalne zadanie. Przyjaciele uznali, że będzie niezłym pomysłem wykorzystanie takiej fryzury w filmie.


13. Robert De Niro studiował dialekt środkowo-zachodni języka angielskiego (tzw. Midwestern), aby nadać swojemu bohaterowi apatyczny ton głosu.


14. Restauracja, w której taksówkarze zbierali się by coś zjeść, była prawdziwą restauracją dla taksówkarzy nazywaną Belmore Cafeteria at 28th St. and Park Avenue South. Została zdemolowana, ale budynek mieszkalny który ją zastąpił nazywa się Belmore.


15. Ponieważ nie pozwalał na to wiek, Jodie Foster nie mogła uczestniczyć we wszystkich scenach, często zastępowała ją starsza siostra, Connie.


16. Robert De Niro przyznał że kręcenie sceny finałowej strzelaniny zajęło szczególnie dużo czasu przez problemy techniczne i przez humor wywołany przez rzeź w tej scenie.


17. W scenie w restauracji Travis zamawia szarlotkę z roztopionym serem. Jest to nawiązanie do seryjnego mordercy Eda Geina, która po aresztowaniu zażądał właśnie szarlotki z roztopionym serem w zamian za przyznanie się do winy.


18. Scena, w której Sport tańczy z , została zaimprowizowana i jest jedną z tylko dwóch scen, które nie skupiają się na Travisie (druga to rozmowa Betsy i Toma w siedzibie komitetu wyborczego).


19. Według Martina Scorsese, najważniejsza scena w filmie to ujęcie Travisa rozmawiającego z Betsy przez telefon. Kamera wolno przesuwa się na bok, ukazując długi, pusty korytarz, mający symbolizować bezsens i trud całej rozmowy.


20. Rolę Betsy zaproponowano Lizie Minnelli i Barbarze Hershey, ale obie odmówiły. Producentce Julii Phillips ze wszystkich kandydatek najbardziej spodobała się Farrah Fawcett. Ostatecznie angaż otrzymała Cybill Shepherd.
Źródło: Filmweb

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Gratulacje :)

    Zostałeś nominowany do Liebster Blog Award
    Po więcej szczegółów odsyłam tu : https://kinotojestsztuka.wordpress.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Kurtka na zdjęciu, to kurtka, którą Travis nosi w pierwszej połowie filmu - jest to kurtka pancerniaków amerykańskich. M65 to dłuższa kurtka, którą nosi później.

    OdpowiedzUsuń

Flickr Images