15 dokumentów muzycznych, które warto zobaczyć.

lutego 04, 2016

Oto przed Wami zestawienie piętnastu filmów dokumentalnych z gatunku muzycznego, które warto zobaczyć ba ekranie.

1. Woodstock (1970), reż. Michael Wadleigh
Dokument opowiadający o legendarnym festiwalu Woodstock, który odbył się w 1969 roku.

2. Red Hot Chili Peppers: Funky Monks (1991), reż. Gavin Bowden
Red Hot Chili Peppers to jedna z ważniejszych kapel lat 90 - ych i podobają się zarówno młodym jak i starszym miłośnikom muzyki. W filmie zobaczymy wywiady z członkami zespołu i fragmenty utworów nagrywanych w studio: Suck My Kiss, Funky Monks, Sikamikanico, Sir Psycho Sexy, Flea's Cock, Breaking The Girl, Mellow Ship Slinky In B Major, Soul To Squeeze, Give It Away, Apache Rose Peacock, They're Red Hot, My Lovely Man, Under The Bridge.

3. Bez stałego adresu: Bob Dylan (2005), reż. Martin Scorsese
"Bez stałego adresu: Bob Dylan" w reżyserii Martina Scorsese to intymny portret piosenkarza podczas jego wczesnej kariery muzycznej w latach 1961-1966. W filmie znajdziemy nieznane dotąd materiały, wywiady z artystami i muzykami, w życiu których pojawiał się wtenczas Dylan: Allen Ginsberg, Pete Seeger, Joan Baez. W tej wyjątkowej fabularnej biografii Dylan otwarcie i wyczerpująco opowiada o ciężkich czasach swojej kariery, wyróżniając podróż z rodzinnego Hibbing w Minnesocie do Greenwitch Village w Nowym Jorku. Tam przyczynił się do rewolucji muzyczno-kulturalnej, której skutki odczuwalne są po dziś dzień.

4. Rolling Stones w blasku świateł (2008), reż. Martin Scorsese
Martin Scorsese pokazuje Rolling Stonesów jakich świat jeszcze nie widział. Kręcąc w słynnym Beacon Theater w Nowym Jorku jesienią 2006, Scorsese zgromadził ekipę największych fachowców, aby uchwycić wielką siłę legendarnego zespołu.

5. The Doors - historia nieopowiedziana (2009), reż. Tom DiCillo
Dokument przedstawia kulisy funkcjonowania amerykańskiej grupy muzycznej, The Doors.

6. This is It (2009), reż. Kenny Ortega
Dokument ukazuje przygotowania Michaela Jacksona do serii pięćdziesięciu koncertów, które miały odbyć się w Londynie.

7. Pearl Jam Twenty (2011), reż. Cameron Crowe
Dokument przedstawia historię zespołu Pearl Jam ukazując wiele nieznanych do tej pory faktów.

8. Freddie Mercury - wielki mistyfikator (2012), reż. Rhys Thomas
Film stanowi próbę ukazania fragmentu biografii Freddiego Mercury – lidera i wokalisty zespołu Queen. Reżyser usiłował pokazać zarówno historie z życia prywatnego gwiazdy, jak i kulisy współpracy Mercury z innymi muzykami.

9. Miłość (2012), reż. Filip Dzierżawski
20-letnia historia pięciu muzyków – Tymański, Możdżer, Trzaska, Olter, Sikała – którzy postanowili założyć zespół i zrobić muzyczną rewolucję. 

10. Marley (2012), reż. Kevin Macdonald
Film "Marley" - to realizowana przez sześć lat opowieść o życiu i twórczości legendarnego muzyka, rewolucjonisty i legendy Boba Marleya, głównego propagatora i najsłynniejszego przedstawiciela muzyki reggae. Historia muzyka, w stworzonym przy udziale rodziny Marleya obrazie, jest podróżą do czasu i miejsc z życia artysty. Marley powraca do nas w często kontrowersyjnych wspomnieniach najbliższych. Film sięga także do rzadkich nagrań koncertowych.

11. Tupac: Zmartwychwstanie (2013), reż. Lauren Lazin
Siedem lat po śmierci 25-letniego rapera Tupaca Shakura, zastrzelonego w Las Vegas w 1996 roku, powstał film, który rozpoczyna się słowami "I was shot", wypowiedzianymi przez głównego bohatera. Dokument jest opowieścią Tupaca Shakura o skomplikowanym i tragicznym życiu muzyka, poety, buntownika, a dla niektórych gangstera, które na oczach widzów zmienia się w legendę.

12. Sugar Man (2012), reż. Malik Bendjelloul
Historia muzyka Sixto Rodrigueza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi. Po drugiej płycie piosenkarz zapadł się pod ziemię.

13. O krok od sławy (2013), reż. Morgan Neville
Miliony osób znają ich głosy, ale nikt nie zna ich imion. W swoim nowym, wciągającym filmie "O krok od sławy",  Morgan Neville – zdobywca wielu nagród za reżyserię – rzuca światło na prawdziwe historie chórzystek i chórzystów skrytych za sukcesami największych gwiazd muzyki 21. wieku. Triumfalny i jednocześnie chwytający za serce obraz jest zarówno hołdem złożonym głosom, które ukształtowały i wystylizowały muzykę popularną, a także odzwierciedleniem konfliktów, poświęceń i sukcesów tych, których kariera polegała na współbrzmieniu z innymi. Ci utalentowani artyści reprezentują różne style, gatunki i epoki muzyki popularnej, ale każdy może podzielić się swoją niepowtarzalną i bardzo osobistą historią o życiu i karierze w cieniu sław.

Z archiwalnymi materiałami filmowymi i niezrównaną ścieżką dźwiękową film "O krok od sławy" może pochwalić się wywiadami z takimi artystami, jak Bruce Springsteen, Stevie Wonder, Mick Jagger czy Sting. Jednakże te światowej sławy postaci sceny muzycznej usuwają się w cień, by artyści drugoplanowi, ich życie i historie zajęły główne miejsce na scenie tego filmu.

14. Amy (2015), reż. Asif Kapadia
Prawdziwa historia gwiazdy muzyki Amy Winehouse, która zmarła na skutek zatrucia alkoholowego w wieku 27 lat.

15. Kurt Cobain: Montage of Heck (2015), reż. Brett Morgen
Pierwszy w pełni autoryzowany przez najbliższą rodzinę dokument o ikonie muzyki rockowej nurtu grunge - Kurcie Cobainie -wokaliście, gitarzyście, kompozytorze i autorze tekstów legendarnej grupy Nirvana. Przedstawia Kurta od najmłodszych lat, które spędził w Aberdeen w stanie Waszyngton, po szczyty sławy i tragiczny koniec. Reżyser Brett Morgen stworzył obraz łączący materiały muzyczne, rysunki, zapiski i fotografie z prywatnych zbiorów Cobaina z animacjami oraz z nieznanymi dotąd domowymi - wręcz intymnymi - filmami wideo, a także z wypowiedziami członków rodziny i bliskich przyjaciół.

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images