Spojrzenie na "Jack Strong"

lutego 02, 2014



Już za kilka dni do kin wchodzi film o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim "Jack Strong" Postanowiłem spojrzeć dokładnie na tą historie i sam film. Zapraszam do lektury.







Biografia:
Ryszard Kukliński – urodzony 13 czerwca 1930 roku w Warszawie pułkownik Wojska Polskiego oraz armii amerykańskiej. Agent CIA. Wstąpił do wojska w wieku 17 lat. Szybko awansował, dochodząc ostatecznie do stanowiska oficera sztabowego. Nawiązał współpracę z CIA na początku lat 70. Przekazywał informacje mogące zaszkodzić ZSRR, zdobywał tajne dokumenty dotyczące m.in. użycia przez ZSRR broni nuklearnej oraz planów wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Zagrożony dekonspiracją Kukliński wraz z rodziną uciekł do USA tuż przed wydarzeniami 13 grudnia 1981. W 1984 został skazany na karę śmierci przez są wojskowy w Warszawie, jednak kilka lat później wyrok ten złagodzono do 25 lat pozbawienia wolności. W 1995 wyrok uchylono. W 1997 śledztwo umorzono. Kukliński zmarł 11 lutego 2004 roku w Tampie wskutek udaru mózgu.



Życie ściśle tajne:
„Powiedz mu, żeby czekał pod jabłonią, a nie pod gruszą. Jabłonie o tej porze mają więcej liści”... To nie jest fragment powieści o Bondzie, ale rada, jakiej jednemu ze swych agentów udzielił Allen Dulles, legendarny założyciel i szef CIA. Autor przytacza ją jako jeden z setek przykładów na to, że praca wywiadu tym tylko różni się od literackiej fikcji, że jest prawdziwa i nie zawsze dobrze się kończy. Wobec historii pułkownika Kuklińskiego – pseudonim „Mewa” alias „Jack Strong” - opowieści o agencie 007 wydają się tylko bajką dla wyrośniętych chłopców.

Dzieje niezwykłego życia jednej z najtragiczniejszych postaci w historii powojennej Polski Weiser rekonstruował przez kilkanaście lat, spotykając się z Kuklińskim od 1992 roku. Dotarł m.in. do archiwów CIA i do najważniejszych postaci tej opowieści: od ówczesnych amerykańskich pracowników tajnych służb, po generałów Siwickiego i Kiszczaka. Imponujący materiał, zgromadzony i zweryfikowany przez Weisera, potwierdza patriotyczne intencje Kuklińskiego (nigdy nie był opłacany przez Zachód) i fakt, że bez dziewięciu lat współpracy Pułkownika z CIA rozmontowanie sowieckiej machiny militarnej byłoby wręcz niemożliwe. Jako jedna z kilku osób w PRL, Kukliński miał dostęp do najpilniej strzeżonych tajemnic wojskowych Polski i Układu Warszawskiego i nie miał złudzeń co do intencji Rosjan.

Historia zaczyna się w sierpniu 1972 roku, kiedy to do ambasady USA w Bonn przychodzi list z informacją, że nadawca będzie za kilka dni w jednym z holenderskich portów i prosi o spotkanie. Kukliński, wówczas kapitan „Legii”, jachtu Sztabu Generalnego w rejsie turystycznym, spotyka się z Amerykanami na dworcu w Hadze. Po kilku miesiącach do jego samochodu w Warszawie zostaje wrzucony list, napisany niewidzialnym atramentem i w czarnej kopercie, by nie rzucała się w oczy, gdyby zaparkował pod latarnią. Przez dziewięć lat, do listopada 1981 roku, gdy wraz z rodziną zostaje ewakuowany w kartonach dyplomatyczną furgonetką do Berlina Zachodniego, Kukliński sfotografuje (aparatem w zapalniczce) i przekaże tysiące dokumentów... Ale to tylko jedna, najbardziej sensacyjna warstwa książki, tak naprawdę opowiadającej o ludziach wywiadu: ich psychice, przyjaźniach, codziennej pracy. Fakt, że Weiser jest dziennikarzem amerykańskim, spowodował, że pisze o ówczesnej Polsce rzeczowo i bez patosu, nie rozdrapując naszych ran, konstatując fakty, które przemawiają same.

„Sercem” napisał za to w przedmowie Jan Nowak-Jeziorański: „Ryszard Kukliński znajdzie właściwe miejsce w historii. Bardzo mocno w to wierzę. Będzie fascynował historyków i publicystów, będzie się o nim dyskutować w przyszłości i, w końcu, zostanie powszechnie uznany za bohatera. Jestem przekonany, że w dłuższej perspektywie – zwycięży”.





Szczegóły:
gatunek:Biograficznym, Dramat, Szpiegowski
produkcja:Polska
reżyseria:Władysław Pasikowski
scenariusz:Władysław Pasikowski
zdjęcia:Magdalena Górka
scenografia:Joanna Macha
kostiumy:Małgorzata Braszka
dystrybucja:ITI Cinema
budżet:3 950 000 USD

Obsada:
  •     Marcin Dorociński − Ryszard Kukliński
  •     Maja Ostaszewska − Hanna Kuklińska, żona Ryszarda
  •     Piotr Nerlewski − Bogdan Kukliński, syn Hanny i Ryszarda
  •     Józef Pawłowski − Waldemar Kukliński, syn Hanny i Ryszarda
  •     Dagmara Domińczyk − Sue
  •     Patrick Wilson − David Forden oficer operacyjny CIA
  •     Ilja Zmiejew − gen. Szernienko
  •     Mirosław Baka - Putek
  •     Krzysztof Globisz − generał Florian Siwicki
  •     Paweł Małaszyński − Dariusz Ostaszewski
  •     Krzysztof Pieczyński − Zbigniew Brzeziński
  •     Paweł Iwanicki − Walczak
  •     Zbigniew Zamachowski - Gendera
  •     Ireneusz Czop - Marian Rakowiecki
  •     Piotr Grabowski - Agent
  •     Krzysztof Dracz − generał Wojciech Jaruzelski

Premiera:
07.02.2014 (Polska) 07.02.2014


Fabuła:
Film opowiada o Ryszardzie Kuklińskim, pułkowniku Ludowego Wojska Polskiego, zastępcy szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego WP (PRL), który w 1972 świadomie staje się tajnym współpracownikiem CIA o pseudonimie "Jack Strong". Od tego momentu życie jego i jego rodziny jest zagrożone, a jeden nieostrożny ruch może doprowadzić do dekonspiracji i tragedii.



Zwiastun:
Zobacz


Materiały filmowe:

Kulisy:
Zobacz

Na Planie:
Zobacz

Muzyka:
Zobacz

Jack Strong (Józef Szaniawski):
Zobacz

Jack Strong (Cenckiewicz i Ziemkiewicz)
Zobacz


You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images