Osiem słynnych filmowych skoków na kasę

lipca 01, 2014


Zbieranie drużyny specjalistów, organizowanie sprzętu, tygodnie, czasem miesiące przygotowań... i skok. Tak z grubsza scenarzyści wyobrażają sobie przebieg zakrojonych na dużą skalę rabunków. Niekiedy pojawiają się pościgi, rzadziej strzelaniny. Zapraszam do przypomnienia sobie ośmiu słynnych filmów na ten temat.
Włoska robota
Charlie Croker (Michael Caine) to posiadający nie lada klasę genialny złodziej, który właśnie wyszedł z więzienia. Dysponując kilkoma kontraktami i genialnym planem organizuje skok stulecia. Zuchwalcy chcą zrabować ponad 4 mln dolarów.

Kluczem do sukcesu mają być trzy bardzo szczególne auta, dzięki którym Croker wraz ze swoją grupą zamierzają uciec.Angielska robota
Film Rogera Donaldsona nie tylko pokazuje, co było ukryte w sejfach, ale przede wszystkim ujawnia kulisy powiązanych z kradzieżą morderstwa, korupcji i skandalu seksualnego, których tropy prowadzą do rodziny królewskiej.

We wrześniu 1971 roku złodzieje przekopali tunel do skarbca londyńskiego banku przy Baker Street i ukradli zdeponowane tam gotówkę i biżuterię warte wiele milionów funtów. Straconych kosztowności i pieniędzy nigdy nie odzyskano i nie złapano też złodziei.Plan doskonały
Policjant Keith Frazier (Denzel Washington) podąża tropem sprytnego złodzieja specjalizującego się w napadach na banki.

Rabuś zamierza dokonać zbrodni doskonałej, jednak niespodziewany splot okoliczności sprawia, że sprawy się komplikują, a on sam znajduje się o włos od wzięcia zakładników.Wściekłe psy
Kultowy debiut Quentina Tarantino, przez niektórych uznawany za jego największe osiągnięcie.

Po nieudanym napadzie na sklep jubilerski kilku jego uczestników spotyka się w opuszczonym magazynie, aby ustalić, kto zdradził policji ich plan. Wściekłe psy to nie znający się wzajemnie, najemni gangsterzy o "kolorowych" pseudonimach.

Ich zleceniodawcami są Joe Cabot i jego syn Eddie. Prowadzone przez nich wewnętrzne śledztwo polega na rzucaniu wymyślnych przekleństw, wzajemnym oskarżaniu i torturowaniu porwanego policjanta.Długi postój na Park Avenue
Kklasyczny film sensacyjny Josepha Sargenta z 1974 roku opowiadający o zmaganiach porucznika Zachary'ego Garbera z bandytami, którzy porwali wagon metra wraz z osiemnastoma pasażerami.

W roli głównej wystąpił nieodżałowany Walter Matthau, który na ekranie wykreował rolę pełną charakterystycznej dla siebie ironii.

Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że "kolorowe" pseudonimy, jakimi zwracają się do siebie bandyci w "Wściekłych psach" pochodzą właśnie z filmu Sargenta.

Remake Tony'ego Scotta pt. "Metro strachu" z 2009 roku okazał się niestety przykrą pomyłką.Seria Ocean's
Cała trylogia opowiadającą o perypetiach Danny'ego Oceana i jego kumpli, którzy dopuszczają się najbardziej zuchwałych kradzieży.

Część pierwsza to bardzo udany remake klasycznej komedii kryminalnej z 1960 roku, w której brawurowo zagrali Frank Sinatra, Dean Martin i Sammy Davis Jr.Vabank
Błyskotliwy debiut fabularny Juliusza Machulskiego. Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie w latach trzydziestych XX wieku.

Machulski opowiada o zemście znanego kasiarza Henryka Kwinty na Kramerze, który przed laty wrobił go w skok na bank i zostawił na pastwę policji.

Kwinto właśnie wyszedł na wolność i wymyśla plan zemsty, który pozwoli odpłacić się zdrajcy za lata więzienia i śmierć przyjaciela.Gorączka
Niesamowicie nakręcony, dynamiczny, brawurowo zagrany. "Gorączka" nosi wszelkie znamiona charakterystycznego autorskiego stylu reżysera.

Naszym zdaniem jest to bezapelacyjnie również jeden z najciekawszych filmów akcji, jaki kiedykolwiek nakręcono.

Robert De Niro wciela się w postać perfekcyjnego przestępcy. Jego przeciwnikiem jest przebiegły i wytrawny policjant Vincent Hanna (Al Pacino). Wzajemnie uznają swoją perfekcję, tym samym pojedynek nabiera tempa.

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images