Trylogia Władcy Pierścieni - 50 ciekawostek.

maja 24, 2015

Trylogia „Władcy Pierścieni” w reżyserii Petera Jacksona to jedną z najbardziej znanych i cenionych filmów gatunku fantasy.

Poznajcie 50 ciekawostek „Władcy Pierścieni”, o których możecie jeszcze nie wiedzieć!1. Casting do filmu był bardzo wymagający. Elijah Wood (Frodo) wysłał do Petera Jacksona kasetę z nagraniem siebie w stroju hobbita czytającego monologi Froda. Sean Astin (Sam) natomiast przytył 30 funtów (ok. 15 kilo), żeby bardziej pasować do wyglądu hobbita.

2. Rolę Gandalfa proponowano pierwotnie Patrickowi McGoohanowi i Seanowi Connery'emu. Rozważano także kandydaturę Bernarda Hilla, który został później zatrudniony jako Król Theoden. Pod uwagę brani byli również Sam Neill oraz Tom Baker, a John Astin zabiegał o tę rolę biorąc udział w castingu.

3. Na ekranie pojawiają się postacie o dziewięciu różnych wzrostach. Hobbici mierzą średnio 120,5 cm, krasnoludy 130 cm, elfy wysokie - 185 cm. Orkowie w zależności od rasy mierzą od 150,5 cm do 180 cm. Górują nad wszystkimi Upiory Pierścienia (do 190 cm) oraz trolle, które mają aż 3 metry wzrostu

4. W filmie wystąpiło ponad dwieście pięćdziesiąt koni, włączając w to siedemdziesiąt specjalnie wyszkolonych wierzchowców, które niosły członków Drużyny w podróży przez Śródziemie.

5. Żeby stworzyć Hobbiton, już rok przed rozpoczęciem kręcenia, specjaliści od ogrodnictwa zasadzili 5000 metrów sześciennych roślin.

6. Z propozycji zagrania Aragorna w ostatniej chwili zrezygnował irlandzki aktor Stuart Townsend. Powodem były kłótnie dotyczące ogólnego wizerunku postaci między nim a reżyserem. Zastąpił go Viggo Mortensen, który od razu po przyjeździe do Nowej Zelandii dołączył do ekipy zdjęciowej.

7. Hobbitów zagrali normalni ludzie, a ich niewielki wzrost ma być wygenerowany komputerowo. Role krasnoludów odgrywali ludzie karłowaci. Postacie elfów uzyskane zostały za pomocą charakteryzacji.

8. Sama liczba kostiumów była oszałamiająca: przeciętnie 150 dla każdej z kultur! Dochodził do tego fakt, że wiele kostiumów poszczególnych postaci trzeba było robić w dwóch rozmiarach: jeden dla aktora, a drugi dla mniejszego lub większego "dublera w skali".

9. Do roli Froda przesłuchiwany był Jake Gyllenhaal.

10. Grający Aragorna Viggo Mortensen tak mocno wczuwał się w rolę podczas walk z kaskaderami, że czasem zdarzało się, że zbyt mocno komuś przyłożył i na przykład wybił kilka zębów.

11. Peter Jackson chciał by postać Arweny zagrała Uma Thurman, która ostatecznie musiała zrezygnować z roli z powodu ciąży. Finalnie zastąpiła ją Liv Tyler.

12. Charakteryzacja Johna Rhys-Daviesa w postać Gimliego trwała za każdym razem 4 i pół godziny.

13. Orlando Bloom na potrzeby swojej roli przez dwa miesiące uczył się posługiwać łukiem.

14. Swoją chęć wcielenia się w postać władcy elfów Elronda zadeklarował David Bowie. Ostatecznie rolę tę zagrał Hugo Weaving.

15. 500 statystów wzięło udział w scenie bitwy z prologu.

16. Kuźnia goblinów pokazana w filmie jest prawdziwa. Twórcy filmu doszli do wniosku, że łatwiej będzie przebrać jej pracowników w kostiumy, niż stworzyć imitację płynnego metalu.

17. Daniel Day-Lewis i Russell Crowe odrzucili propozycję zagrania Aragorna.

18. Wielkie drzewa w lesie Lothlorien zostały zrobione z gumy.

19. 30 kilogramów ważyła zbroja Gimliego.

 20. Scena, w której Gandalf uderza głową w sufit nie była zaplanowana, to był wypadek. Jednak Peter Jackson uznał, że wyszło to świetnie i zostawił w filmie.
Zobacz scenę1. Viggo Mortensen stracił jeden ząb podczas kręcenia sceny bitwy.

2. W scenie bitwy w Helmowym Jarze wzięło udział 26 000 statystów.
Zobacz scenę

3. Początkowo rolę Faramira miał zagrać Orlando Bloom. Jednak ze względu na duże podobieństwo do Seana Beana wybrano Davida Wenhama.

4. Dźwięki wydawane przez Uruk-Hai podczas bitwy o Helmowy Jar zostały nagrane na meczu krykieta.
Posłuchaj nagrania

5. Dwa konie, które wybrano do odgrywania Cienistogrzywego, majestatycznego białego wierzchowca Gandalfa Białego, to czystej krwi konie andaluzyjskie.

6. W scenie, w której Aragorn, Gimli i Legolas stoją nad spalonymi ciałami orków, Aragorn kopie nogą w hełm i po chwili pada na kolana. W trakcie tej sceny aktor złamał sobie dwa palce u nogi i właśnie dlatego padł z krzykiem na kolana.
Zobacz scenę

7. Ubrania hobbitów zaprojektowano tak, by podkreślały ich niewysokie sylwetki, zrobiono to zmniejszając ich długość, podwyższając talię, naszywając kieszenie wysoko na biodrach. Do tych kostiumów Dickson wykorzystała w pełni naturalne, sztucznie postarzone materiały. Każde z ubrań wykonano w dwóch rozmiarach, by można je było wykorzystać w trakcie zdjęć trickowych z udziałem różnych aktorów, zwłaszcza hobbitów. Ogółem, garderoba przeciętnego aktora liczyła od 30 do 40 kostiumów.

8. Na budowę Cirith Ungol, schodów, prowadzących do Mordoru, po których Frodo i Sam dotarli do Jaskini pajęczycy Szeloby, zużyto ponad 30000 gwoździ.

9. Kevin Conway miał wcielić się w rolę Króla Theodena, ale musiał zrezygnować z powodu zobowiązań względem filmu "Generałowie".

10. Postać Golluma została utworzona dzięki nowoczesnej technice komputerowej, a za jego ruchy odpowiada aktor i tancerz Andy Serkis - specjalne czujniki umieszczone na jego kombinezonie przekazywały dane do komputera sterującego filmową postacią.

11. W filmie Arwena nosi kilka różnych kostiumów. Każda jej szata jest jedyna w swoim rodzaju, wykonana z jedwabi i aksamitów. W strojach Arweny widzimy wiele różnych kolorów, głównie stonowane ciemne błękity, fiolety i purpury.

12. Na planie nigdy nie pojawiło się więcej niż stu aktorów przebranych w stroje Uruk-hai. Reszta armii została stworzona metodą cyfrową.

13. Orlando Bloom był pierwszym, który doznał kontuzji wśród aktorów. Podczas kręcenia sceny potyczki między Rohańczykiami a jeźdźcami na Wargach (wielkich wilkach), Orlando spadł z konia, a dubler Johna Rhys-Daviesa (Gimli) upadł na niego, tym samym łamiąc mu żebro. Scenę uzupełniono efektami specjalnymi.

14. Ponieważ każda para sztucznych hobbickich stóp wytrzymywała jedynie dwa dni zdjęciowe, wykonano 1600 par, wykorzystywanych później w trakcie całej produkcji filmu. Założenie sztucznych stóp aktorom Elijahowi Wood, Seanowi Astinowi, Dominicowi Monaghanowi i Billy'emu Boydowi trwało ponad godzinę.

15. Grupa Rohańczyków, kórą przewodzi Eomer podczas spotkania z Aragornem, Legolasem i Gimlim, w większości składała się z... kobiet. Miały po prostu doklejone blond brody, co początkowo było obiektem żartów wśród aktorów. Powód, dla którego wybrano właśnie kobiety było to, że większosć z nich jeździła konno lepiej, niż wielu mężczyzn.1. Początkowo muzykę do filmu miał skomponować James Horner, ale odmówił z uwagi na pracę nad "Pięknym umysłem". Ostatecznie wybór padł na Howarda Shore'a.

2. Na potrzeby filmu zostało stworzonych 300 ręcznie robionych peruk.

3. Andy Serkis i Elijah Wood otrzymali po Jedynym Pierścieniu od Petera Jacksona. Każdy z nich myślał, że miał Ten Jedyny.

4. W scenie, w której Frodo pisze w książce, na samej górze strony jest napisane, że Sam został wybrany burmistrzem Hobbitonu.
Zobacz scenę

5. Sean Astin przytył do roli Sama blisko 14 kg. Dominic Monaghan (Merry) nosił specjalny pogrubiający kostium z pianki. Żeby uniknąć odwodnienia codziennie wypijał 3 litry wody.

6. Billy Boyd (Pippin) zaśpiewał i skomponował muzykę do piosenki śpiewanej u Denethora. Oryginalne słowa pojawiają się w książce w "Drużynie Pierścienia", a napisał je Tolkien.
Posłuchaj utworu

7. Samą jaskinię Szeloby wykonano z odpowiednio przyciętych styropianowych skał. Wykonano także labirynt tuneli, przez które swobodnie poruszali się zarówno aktorzy, jak i filmowcy.

8. Charakteryzacja hobbitów była czasochłonna. Wood każdy dzień zaczynał właśnie od niej, co zajmowało 2,5 godziny. Przynajmniej potem - jak sam przyznawał - czuł się jak hobbit. Monaghan z kolei narzekał, że musiał się budzić o 4.30 rano i przez 2 godziny stać, podczas gdy na stopy nakładano mu bardzo zimny klej.

9. Po wstępnym zmontowaniu film trwał ponad 6 godzin.

10. 75 000 plastikowych żołnierzyków kupiono do planowania scen batalistycznych.

11. Słynne hobbickie norki wybudowano w skali 1:1. Przez rok porastały kwieciem i trawą, by w trakcie zdjęć sprawić wrażenie naturalnie przestarzałych. Co ciekawe, wnętrza skonstruowano w dwóch wersjach -"dla ludzi" i "dla hobbitów" - aby uniknąć zbyt częstego wykorzystywania komputerowych efektów specjalnych.

12. Początkowo rolę Denethora miał zagrać John Rhys-Davies.

13. Przed sceną w której Merry i Pippin palą swoje fajki na ruinach Isengardu Dominic Monaghan (Merry) musiał wypić szklankę mleka, by powstrzymać się od wymiotów.
Zobacz scenę

14. 900 metrów - tyle powinna mieć wieża Barad-dur (adres Saurona). Zamiast tego
wybudowano 9-metrową makietę.

15. W Helmowym Jarze mieliśmy około 10 000 Uruk-hai, natomiast tutaj siły wroga liczą prawdopodobnie około 200 000 żołnierzy.

You Might Also Like

1 komentarze

Flickr Images