Dziesięć najlepszych filmów szpiegowskich.

sierpnia 07, 2014


Kino szpiegowskie jest jednym z najstarszych gatunków filmowych, który doczekał się wielu rewelacyjnych tytułów. Zapraszam do czytania.
    
Jednym z najstarszych arcydzieł kina szpiegowskiego jest thriller "39 kroków"(1935) z Charlesem Bennetem i Almą Reville w rolach głównych. Historia mężczyzny, który zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo swojej kochanki i musi walczyć z agentami służb specjalnych jest pierwszym filmem gatunkowym Alfreda Hitchcocka.
Zwiastun


W roku 1938 Hitchcock ponownie postanowił nakręcić historię szpiegowską i zekranizował powieść Ethel Liny White'a zatytułowaną "Starsza pani znika". Opowieść o międzynarodowej intrydze, wymierzonej przeciwko zamożnej staruszce była dla brytyjskiego reżysera biletem do kariery w Ameryce.
Zwiastun


Kino szpiegowskie okazało się przepustką do sławy także dla Ingrid Bergman, która w roku 1946 pojawiła się w thrillerze "Osławiona". Rola kobiety-szpiega, która zgadza się śledzić byłych nazistów w Rio de Janeiro jest jednym z pierwszych obrazów femme fatale w kinie amerykańskim.
Zwiastun


Kolejną postacią uwikłaną w szpiegowskie porachunki był James Stewart w filmie "Człowiek, który wiedział za dużo" z 1956 roku. Amerykański lekarz Ben McKenna wyjeżdża z rodziną na wakacje do Maroka. W autobusie poznają Francuza, który okazuje się agentem wywiadu i zostaje zamordowany na ich oczach.
Zwiastun


Jednym z najbardziej rozpoznawalnych filmów szpiegowskich jest "Północ - północny zachód" z Carym Grantem w roli głównej. Aktor wcielił się w postać mężczyzny, który jest pomyłkowo uznany za agenta CIA i ścigany przez obcy wywiad.
Zwiastun


Na liście najlepszych produkcji szpiegowskich nie może zabraknąć filmów o Jamesie Bondzie. Seria, która rozpoczęła się w roku 1962 wraz z tytułem "Dr. No" do dziś pozostaje jedną z najbardziej popularnych franczyz filmowych na świecie. W plebiscycie zorganizowanym przez Amerykańską Akademię Filmową widzowie zadecydowali, że część "Goldfinger"(1964) z Seanem Connerym w roli agenta 007 jest najlepszym filmem o Bondzie
Zwiastun


W roku 1975 do twórców kina szpiegowskiego postanowił dołączyć reżyser Sydney Pollack. Jego film "Trzy dni Kondora" z Robertem Redfordem w roli głównej do dziś uważany jest za jeden z najlepszych filmów gatunku z lat 70.
Zwiastun


W roku 2001 Robert Redford powrócił do roli agenta służb specjalnych w filmie "Zawód: Szpieg". Obraz w reżyserii Tony'ego Scotta został odczytany jako "anty-Bond", ponieważ prezentuje zawód szpiega jako pozbawiony blasku i luksusu, za to skrajnie wyczerpujący emocjonalnie.
Zwiastun


Prawdopodobnie najbardziej znaną parą szpiegowską są obecnie "Pan i Pani Smith", w których wcielili się Brad Pitt i Angelina Jolie. Aktorzy zagrali parę, która po wielu latach małżeństwa odkrywa, że każde ze współmałżonków jest szpiegiem innej agencji. Film jest komedią sensacyjną, która garściami czerpie z klasyki gatunku. 
Zwiastun


Jedną z najbardziej popularnych serii o tematyce szpiegowskiej stały się filmy na temat Jasona Bourne'a, bohatera książek autorstwa Roberta Ludluma. W 2004 roku powstała pierwsza część cyklu zatytułowana "Krucjata Bourne'a".  Rola Bourne'a przyniosła Mattowi Damonowi status gwiazdy kina sensacyjnego.
Zwiastun

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images