12 najlepszych seriali kryminalnych

sierpnia 08, 2014Seriali o tematyce kryminalno są jedne z najpopularniejszych gatunków świata telewizji jest ich wiele. Zarówno te polskie jak i zagraniczne przyciągają przed szklany ekran mnóstwo widzów.Charakterystyczne postaci, szybkie zwroty akcji, krwawe sceny bójek i przede wszystkim brak miejsca na nudę to najczęściej powody, dla których wybieramy właśnie te, a nie inne seriale. Zapraszam do listy dwunastu najlepszych!A który serial z tej listy jest waszym ulubionym? wiem wybór tylko jednego będzie bardzo trudny..


To amerykański dramatyczny serial kryminalny telewizji AMC, zrealizowany na podstawie duńskiego oryginału pt.: "Forbrydelsen". Akcja zaczyna się od znalezienia w stawie na przedmieściach miasta samochodu należącego do sztabu wyborczego jednego z miejscowych polityków. Po otworzeniu bagażnika, oczom policjantów ukazują się zwłoki dziewczyny. Już po wstępnych oględzinach wiadomo, że nastolatka ciągle żyła, gdy samochód wpadł do wody. Dramatycznie walczyła i próbowała się uwolnić. Niestety, 17-letnia Rosie Larsen skończyła w kostnicy.

Śledztwo prowadzi Sarah Linden (obowiązkowo bez makijażu i w wyciągniętym swetrze) i Stephen Holder (wyglądający jak typ spod ciemnej gwiazdy). Wątek znalezienia sprawcy jest wiodący, ale nie mniej ważne są relacje łączące członków rodziny Rosie, życie osobiste detektywów czy polityczne przepychanki o urząd burmistrza. Z godziny na godzinę coraz lepiej poznajemy mieszkańców sennego i deszczowego Seattle, a każdy z nich wydaje się być idealnym podejrzanym.

Reżyserzy "The Killing" (wśród nich Agnieszka Holland) zadbali o to, by serial był daleki od produkcji typu "CSI". Nie ma tu spektakularnych i niemożliwych do wykonania ekspertyz, brawurowych zatrzymań w środku nocy ani dowodów, które niespodziewanie pojawiają się pod koniec każdego odcinka. Zamiast tego produkcji bliżej jest do dramatu, gdzie na pierwszy plan wysuwa się rodzina w żałobie i ich martwa już córka, która nie była taką, jaką sobie wyobrażali.
ZwiastunWalter White jest znudzonym codziennością nauczycielem chemii w liceum. Jego świat wywraca się do góry nogami gdy dowiaduje się, że ma raka i zostało mu kilka miesięcy życia. Zamiast wyżalić się żonie, postanawia zrobić wszystko, by zapewnić byt swojej rodzinie. Tak zaczyna produkować... najlepszą na rynku metamfetaminę

. Jego podwójne życie obfituje w nagłe zwroty akcji i nieprzerwaną ucieczkę przed sidłami agencji rządowej DEA. W wytwarzaniu niebieskiego towaru pomaga mu jego zupełne przeciwieństwo - były uczeń, Jesse Pinkman. Z odcinka na odcinek emocje rosną, a finał każdego sezonu to majstersztyk.
Zwiastun


Dextera Morgana nie sposób nie lubić - ma miłą aparycję, jest przyjazny i chętny do pomocy. Po łacinie jego imię oznacza "praworządny", "prawy". I taki też jest - uwielbia swoją pracę w policyjnym laboratorium kryminalistycznym, gdzie pieczołowicie bada ślady krwi znalezione na miejscach zdarzeń. Jednak czasem mu to nie wystarcza i nocami wyrusza wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę. Nie poluje na byle kogo - posługuje się kodeksem stworzonym przez swojego ojca i zabija jedynie tych, którzy na to naprawdę zasłużyli. Podobno całkowita liczba osób, jaką uśmiercił w serialu, to 134.
Zwiastun


Mimo upływu czasu (premiera w 1990 roku), "Miasteczko Twin Peaks" to ciągle robiący duże wrażenie i przyprawiający o dreszcze serial spod ręki samego Davida Lyncha. Agent specjalny FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan) prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa uczennicy liceum, ślicznej Laury Palmer. Akcja toczy się od fikcyjnego amerykańskiego miasteczka, którego losy śledzi agent Cooper. Nie jest to jednak klasyczny utwór o poszukiwaniu zabójcy, a raczej pełna niepokoju historia pokazująca mroczne oblicze mieszkańców.
Zwiastun


"Sherlock" to współczesna wersja historii Arthura Conan Doyle'a o Sherlocku Holmsie i jego niestrudzonym pomocniku, doktorze Watsonie. Stacja BBC wypuściła trzy sezony liczące jedynie trzy, ale za to pełnometrażowe odcinki.

Rewelacyjne role Benedicta Cumberbatcha i Martina Freemana, zasnuty mgłą Londyn i intrygujące zagadki do rozwiązania, to najmocniejsze strony tego filmu. Kolejne przestępstwa luźno nawiązują do oryginałów, ale dzięki uwspółcześnieniu, są bardziej atrakcyjne dla widza. Również same postaci mają wiele wspólnego z pierwowzorami, chociaż Sherlock nie rozstaje się ze swoim smartphonem, a Watson zamiast pisać do poduszki opowiadania, prowadzi bloga.
Zwiastun

Obsypany nagrodami serial o współczesnej mafii. Niepozornie wyglądający Tony Soprano (rewelacyjny James Gandolfini) oficjalnie zajmuje się utylizacją śmieci. Tak naprawdę rządzi podziemnym światem w New Jersey, gdzie trup ściele się gęsto, a wódka płynie strumieniami. Jego życie nie jest jednak pozbawione problemów - marudna żona, wymagające kochanki, FBI na karku robią swoje. W przypływie desperacji i powtarzających się ataków paniki, decyduje się na terapię u dr Melfi, dzięki czemu poznajemy wrażliwe wnętrze twardziela.
ZwiastunBaltimore to miasto na wschodnim wybrzeżu USA, największe w stanie Maryland. To jego kryminalnym bolączkom poświęcone jest "Prawo ulicy", a każdy sezon skupia się na innym problemie. Raz jest to uliczny handel narkotykami, innym razem przekręty na wielką skalę w porcie morskim.

W świat brudnych porachunków wprowadza detektyw James 'Jimmy' McNulty, ale wraz z biegiem akcji przybliżane są postaci pozostałych policjantów. Ciekawostką jest, że wiele epizodycznych ról odgrywają naturszczycy, czyli prawdziwi funkcjonariusze i członkowie gangów. Jest to też świetna okazja do podejrzenia, jak naprawdę wygląda praca operacyjnych, gdyż twórcy z dużą dbałością postarali się o wiarygodność przedstawianych tajników pracy.
Zwiastun


Akcja "The Shield" rozgrywa się w Los Angeles, na terenie niebezpiecznej dzielnicy Farmington. To tu władze miasta zamieniły kościół na komisariat, a policjanci dostali za zadanie oczyścić dzielnicę z przestępczości. Przywodzi im doświadczony detektyw Vic Mackey, który stworzył elitarną Grupę Uderzeniową. W trosce o sprawiedliwości niejednokrotnie zdarza mu się nagiąć prawo i stosować własne metody do spacyfikowania kryminalistów. Walczą nie tylko z baronami narkotykowymi czy mafiozami, ale i własnymi słabościami.
Zwiastun


Pierwszy sezon "Hannibala" był sporym zaskoczeniem. I to nie ze względu na fabułę czy realizację, ale z powodu obsadzenia głównej roli. Wszak ta wymyślona przez Harrisa postać kojarzy się przede wszystkim z sir Anthonym Hopkinsem, a tutaj w rolę jednego z największych morderców naszych czasów miał się wcielić świetny, acz nie tak bardzo jeszcze rozpoznawalny Mads Mikkelsen. Okazał się on jednak strzałem w dziesiątkę i jako młodsza wersja Lectera spisuje się znakomicie. Jego hipnotyzujący głos i spojrzenie robią swoje, podobnie jak oszczędna mimika i gestykulacja. Kto wie, czy nie uwielbiamy go w tej roli tak samo jak Hopkinsa  - coś nie do pomyślenia przed premierą serialu.

"Hannibal" to również przykład doskonałej realizacji, co było widać już w pierwszej serii. Fabuła prowadzona jest świetnie, a choć w drugim sezonie, będącym sporym zaskoczeniem dla fanów, twórcy powoli odchodzą od książkowych pierwowzorów, widać, że mają pomysł na całość i dążą do wyznaczonego przez siebie celu. Brutalny jak na ogólnodostępne stacje serial przyzwyczaił nas do widoku krwi i różnych części ciała. Właśnie z połączenia tej pierwotnej i niczym nieskrępowanej brutalności oraz oszczędnej, ale jakże magnetyzującej roli Mikkelsena dostajemy serial marzenie dla każdego fana pełnokrwistych kryminałów. Nie sposób nie wspomnieć o drugim planie: Hugh Dancy i Laurence Fishburne także budują odpowiedni klimat.

"Hannibal" udowadnia, że nawet w stacji ogólnodostępnej można zrobić mroczny serial na poziomie i ze świetną obsadą. Mieszanie wątków literackich z tymi wymyślonymi na potrzeby telewizji okazało się strzałem w dziesiątkę, a każdy odcinek przykuwa do ekranu. Czego chcieć więcej? Kolejnych sezonów!
Zwiastun


Akcja serialu toczy się w 1995, 2002 i 2012 roku. Głównymi bohaterami są dwaj detektywi i byli partnerzy, którzy w połowie lat 90. pracowali w wydziale kryminalnym w Luizjanie. Prowadzili wówczas śledztwo w sprawie makabrycznego morderstwa, które mogło mieć rytualny podtekst. Podczas poszukiwań mordercy ich losy połączyły się w nieoczekiwany sposób, co doprowadziło do konfliktu.

W 2012 roku zostaje popełnione podobne morderstwo. Dwóch nowych detektywów przydzielonych do sprawy postanawia przejrzeć akta z 1995 roku. Martin i Rust opowiadają im o dawnym śledztwie i swoim życiu, wyjawiając przy okazji powody, które skłoniły Cohle’a do odejścia z wydziału zabójstw w 2002 roku. Opowieści detektywów o śledztwie zmuszają mężczyzn do powrotu do bolesnych wspomnień i do świata, który dawno zostawili za sobą
ZwiastunPatryk Vega się odważył. Jego "Pitbull" to przygniatający, pesymistyczny, ale i niezwykle prawdziwy obraz tego, jak źle jest/było w polskiej policji. Nie znajdziecie w tym serialu spektakularnych scen akcji, przystojnych funkcjonariuszy i dowcipnego wątku romantycznego. Jest za to wszechwładna przestępczość, są głupi przełożeni, a na samym dole drabiny są źle opłacani funkcjonariusze. Mają oni wprawdzie talent i znają się na policyjnej robocie, jak nikt, ale co z tego, skoro muszą dorabiać, biorąc łapówki albo kładąc kafelki szefowi mafii.

To jednocześnie telewizja kryminalna i interwencyjna. "Pitbull" był szokiem, wołaniem o zmianę. Świetnie udokumentowany (większość wydarzeń inspirowana była prawdziwymi historiami), sprawnie nakręcony, a przede wszystkim rewelacyjnie zagrany, ukazywał problem, do którego nie przyznawali się politycy, a który telewizje do tej pory omijały szerokim łukiem, przekonane, że Polacy wolą oglądać piękne bajki, o tym, jak to by było, gdybyśmy wszyscy udawali Amerykanów.
ZwiastunEkscytujący serial Alana Balla o byłym więźniu, który w wyniku oszustwa zostaje szeryfem sennego miasteczka Banshee, w którym rządzi lokalny gangster Kai Proctor.

Lucas Hood (Antony Starr) jest byłym więźniem, który w wyniku oszustwa zostaje szeryfem sennego miasteczka Banshee w okolicy zamieszkałej przez amiszów. Mężczyzna szuka tam Any - kobiety, z którą dokonał zuchwałej kradzieży 15 lat temu. Uratował ją wtedy przed karą za napad i sam oddał się w ręce policji. Okazuje się, że jego znajoma ukrywa się pod fałszywym nazwiskiem Carrie Hopewell (Ivana Milicevic), ma dwójkę dzieci i jest żoną prokuratora okręgowego (Rus Blackwell).

Kobieta stara się nie zwracać na siebie uwagi, ale przyjazd dawnego wspólnika sprawia, że jej starannie poukładany świat może runąć. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że miasteczko Banshee zżera korupcja, a w mieście tak naprawdę rządzi Kai Proctor (Ulrich Thomsen). Rozwija on w bezwzględny sposób swoje lokalne imperium, którego filarami są narkotyki, hazard i łapówkarstwo. Lucas zaprzyjaźnia się z Sugar Batesem (Frankie Faison), byłym bokserem, który prowadzi lokalny bar i zyskuje tym samym oparcie w konfrontacji z Kaiem i lokalnymi awanturnikami. Hooda ściga również Pan Królik (Ben Cross), nowojorski gangster, którego niegdyś zdradził, a ten poprzysiągł mu zemstę
Zwiastun

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images