Mistrzowie przetrwania. Najlepsze filmy o survivalu.

sierpnia 31, 2014


Zapraszam do zestawienia ośmiu filmów na temat trudnej sztuce przetrwania w surowych warunkach dzikiej przyrody, według portalu FilmTok.Lekcja przetrwania (1997, Edge, The)
Z pozoru zwykły produkcyjniak, ale nieźle zagrany. Milioner towarzyszy żonie-modelce w podróży na Alaskę, gdzie w jej malowniczych, ale niegościnnych plenerach dziewczyna ma pozować do zdjęć. Pobyt w krainie śniegu bogacz umila sobie lotem widokowym. Samolot ulega jednak awarii, a wtedy rozbitkowie znajdują się nagle w kompletnej głuszy. Rozpoczyna się lekcja przetrwania. Kto okaże się twardszy: Anthony Hopkins czy Alec Baldwin?
Zwiastun


Jeremiah Johnson (1972)
Ten klasyczny western w reżyserii Sydneya Pollacka, to opowieść o facecie, który odcina się od cywilizacji, by zapomnieć o wojennych koszmarach. Pierwsza zima w górach jest trudna, a złowienie ryby gołymi rękami, to nie lada sztuka. Traper napotka na swej drodze martwego samotnika i Indnianina - od obydwu wiele się nauczy. Później wykorzysta swoje umiejętności, by pomścić śmierć ukochanej kobiety. Znakomita rola Roberta Redforda, która zainspirowała wielu aktorów.
Zwiastun


Alive, dramat w Andach (1993, Alive)
To wydarzyło się naprawdę. Grupa rugbistów lecących na mecz rozbiła się pośród zaśnieżonego pustkowia Andów. Z 40 osób na pokładzie katastrofę przeżyły 32. Nie było jak wezwać pomocy. Uwięzieni na wysokościach, w mrozie i palącym słońcu, za całą ochronę mając wrak samolotu, musieli w końcu posunąć się do ostateczności. By przetrwać zaczęli zjadać martwych kolegów...Samolot rozbił się 13 października, pomoc nadeszła 22 grudnia. Przetrwali najtwardsi.
ZwiastunCast Away - poza światem (2000, Cast Away)
Interesująca pozycja w dorobku Roberta Zemeckisa - film, który jest właściwie popisem jednego aktora. Za tę rolę Tom Hanks zdobył całkiem słusznie nominację do Oscara. Zagrał Chucka Nolanda, inżyniera pracującego dla firmy kurierskiej FedEx i zmuszonego przez pracę do częstych podróży lotniczych. Pewnego razu samolot z Chuckiem na pokładzie rozbija się, a on sam trafia na bezludną wyspę. Tu, zupełnie do tego nieprzygotowany musi przetrwać kolejne 4 lata. Nauczyć się od podstaw wszystkiego, począwszy od wzniecenia ognia, na polowaniu skończywszy. Najtrudniejsze okaże się jednak życie w izolacji.
Zwiastun


Niepokonani (2010, The Way Back)
Ostatni obraz Petera Weira podzielił krytyków i widownię. Bez względu jednak na jego walory artystyczne, jest to znakomite studium technik przetrwania. Bohaterowie - to przedstawiciele różnych nacji, którzy w 1940 roku uciekają z rosyjskiego gułagu. Od Syberii, przez tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje docierają aż do Indii, pokonując pieszo 6000 km i zmagając z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi - od przenikliwych mrozów, po upały pustyni. W obsadzie m.in. Colin Farrell, Ed Harris i Jim Sturgess, który wcielił się w naszego rodaka. Na faktach.
Zwiastun


Wszystko za życie (2007, Into the Wild)
Jeden z najwartościowszych obrazów na tej liście. Wyreżyserowany przez Seana Penna dramat biograficzny opowiada poruszającą historię Christophera McCandlessa - obiecującego absolwenta Uniwerystetu w Emory, który w 1992 roku postanowił zerwać z cywilizacją. Sprzedał wszystko i wyruszył na Alaskę, by zaszyć wśród jej dzikich ostępów. To doświadczenie całkowicie go odmieniło. Główną rolę gra tu Emile Hirsch, ale w pozostałych migają m.in. Catherine Keener, Kristen Stewart czy Zach Galifianakis. Wrażenie robi też znakomita ścieżka muzyczna śpiewana przez wokalistę Pearl Jam.
Zwiastun


Czekając na Joe (2003, Touching the Void)
Intersujące połączenie dokumentu i filmu fabularnego, autorstwa Kevina Macdonalda. Młodzi alpiniści - Joe Simpson i Simon Yates mieli ambitny plan zdobycia dziewiczego szczytu Siula Grande w peruwiańskich Andach. Zaledwie po kilku dniach wspinaczki Joe łamie nogę. Nie mogą już zawrócić, ani wezwać pomocy. Muszą iść dalej, z Joe zawieszonym na linie, balansując na granicy śmierci przy każdym wykonanym ruchu. W tej sytuacji przetrwanie nabiera nowego znaczenia. Niezwykła historia i znakomita realizacja zapracowały dla tego filmu na kilka ważnych

Zwiastun


127 godzin (2010, 127 Hours)
Najnowsze dzieło Danny'ego Boyle'a, to przewrotny film survivalowy, będący ekranizacją biograficznej powieści inżyniera-alpinisty, Arona Ralstona. Ralston chciał spędzić weekend na łonie natury. Nikomu nic nie mówiąc wybrał się do Parku Narodowego Canyonlands. Tu zsuwając się wgłąb szczeliny skalnej pociągnął za sobą pokaźny głaz, który spadł mu na rękę, klinując ją i unieruchamiając bohatera na dnie rozpadliny. Miał tylko jeden sposób, by przeżyć, ale musiał do niego dojrzewać 127 godzin na dnie kanionu. Niesamowite, brawurowo zrealizowane kino o przetrwaniu i istny one man show w wykonaniu Jamesa Franco. Ciekawostką jest fakt, że prawdziwy bohater tej historii wciąż żyje i wielokrotnie oglądał ten film.
Zwiastun

Źródło: FilmTok

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images