8 najlepszych filmów, braci Coen.

lipca 13, 2014Reżyserzy Joel i Ethan to najsłynniejsi bracia w Świecie filmowym, dzięki temu wspaniałemu duetowi mamy okazje zobaczyć wiele świetnych produkcji  filmowych. Oto osiem z nich zapraszam.

Arcydzieło braci Coen. Właściwie trudno powiedzieć, co jest tu lepsze: bezbłędna reżyseria, genialny scenariusz czy świetni aktorzy, w tym Frances McDormand (Oscar za rolę w tym filmie) i Steve Buscemi. Zaczyna się bardzo prosto: sprzedawca samochodów chce wyłudzić od swojego bogatego teścia pieniądze, w tym celu wynajmuje dwóch nieudaczników, którzy mają sfingować porwanie jego żony. Jak można się domyśleć, plan się posypie. Film trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty i gwarantuje emocje na najwyższym poziomie. Wszystko jest tu tak, jak powinno być. Od A do Z. W efekcie powstał film, który potwierdził najwyższą klasę reżyserską genialnego duetu z Hollywood i zapewnił braciszkom ważne miejsce w historii kina.
Zwiastun

 
Ze znakomitej książki Cormaca McCarthy'ego Coenowie stworzyli film genialny. Wystarczy wspomnieć scenę, w której morderca Anton Chigurh "gra o życie" z podstarzałym sprzedawcą - każde kolejne zdanie mordercy rozbrzmiewa coraz bardziej złowieszczo, a widz może niemal na własnej skórze poczuć pętlę, która zaciska się wokół szyi nieświadomego mężczyzny. W filmie roi się od podobnych, świetnie zrealizowanych scen, pełnych napięcia, bezbłędnie zagranych, dwuznacznych i zaskakujących widza. Javier Bardem jako Chigurh stworzył w tym filmie kreację, która przejdzie do historii kina, brawurowo i przewrotnie uosabiając to, co przeraża najbardziej: czyste zło, skrupulatne i cierpliwe, które kierując się przypadkiem, działa jak przeznaczenie.
Zwiastun


Najzabawniejsza komedia w dorobku braci i jedna z najśmieszniejszych w całym gatunku. Jeff Bridges, który z powodzeniem wcielił się w tytułowego bohatera stworzył tu najbardziej wyrazistą kreację w swojej karierze. Lebowski to wyluzowany do granic możliwości miłośnik kręgli, który każe na siebie mówić Koleś i z dumą obnosi swój mundur obiboka - szlafrok. Zbieżność nazwisk zdecyduje o nagłym zburzeniu leniwego spokoju jego próżniaczej egzystencji. Koleś zostanie wplątany w intrygę związaną z porwaniem i przekazaniem okupu. Dość powiedzieć, że jego ukochany dywan zbezczeszczą niemieccy naziści, on sam zostanie struty ukochanym drinkiem (white russian) i uderzony przez policjanta kubkiem w czoło. A to tylko części nieprzyjemności, jakie go spotkają.
Zwiastun


Frances McDormand (prywatnie żona Joela), wciela się tu w zaprzątniętą randkami internetowymi Lindę Litzke, która dla pieniędzy na operację plastyczną gotowa jest skompromitować CIA i zdradzić tajne dane wywiadowi rosyjskiemu. Pomaga jej w tym niedorozwinięty entuzjasta fitnessu Chad, którego koncertowo odegrał debiutujący u Coenów Brad Pitt. W filmie roi się od cudacznych charakterów - agenta-alkoholika, próżnego pracownika ministerstwa skarbu, który konstruuje seks-zabawki, czy skrajnie bezradnego szefa CIA. Znakomita satyra i zabawna komedia, choć już nie tak śmieszna jak "Big Lebowski".
Zwiastun


Luźne, komediowe nawiązanie do homeryckiej "Odysei". Akcja rozgrywa się na Południu USA w czasach wielkiego kryzysu. Trzech skutych kajdanami uciekinierów z kamieniołomów w Missisipi próbuje wrócić do domu. Po drodze przydarza im się jednak szereg przygód - spotykają muzyka, który zaprzedał duszę diabłu, nagrywają przebój radiowy, dają się omotać praczkom-Syrenom, poznają słynnego gangstera i jeszcze groźniejszego sprzedawcę Biblii oraz trafiają na zgromadzenie Ku Klux Klanu. Kolejna genialna kreacja Clooneya w roli zazdrosnego Ulissesa, a także rubasznego Johna Goodmana, półprzytomnego Johna Turturo i stanowczej Holy Hunter. Niezapomniana filmowa podróż.
Zwiastun


Tym filmem Coenowie potwierdzili, że znają kino gatunków na wylot, i że mają nieograniczoną wyobraźnię. "Człowiek, którego nie było" to pastisz filmów noir, ale znajdziemy tu elementy innych gatunków, które sprawiają, że to opowieść niezwykle świeża, grająca z kliszami oraz z nawykami widza. Głównym bohaterem filmu jest fryzjer (fantastyczny Billy Bob Thornton), który potrzebuje 10 tysięcy, żeby rozpocząć nowy biznes. W tym celu postanawia wyłudzić pieniądze posługując się szantażem... Coenowie robią wszystko, żeby zaskoczyć widza i to udaje im się w 100 procentach, na co zwrócili jutorzy w Cannes, przyznając Złotą Palmę za reżyserię.
Zwiastun


Z pewnością to najmroczniejszy i najbardziej fabularnie zakręcony film braci Coen. "Barton Fink" dostał na Festiwalu w Cannes Złotą Palmę i trzy nominacje do Oscara. Z perspektywy czasu decyzja jurorów nie dziwi. Pogmatwana historia o scenarzyście, który trafia do Hollywood to zabawna i przerażająca jednocześnie metafora amerykańskiego przemysłu filmowego wyciskającego z ludzi tyle, ile się da. "Barton Fink" wciąga jak maszynka do mielenia mięsa, a w rezultacie widz po filmie jest, delikatnie mówiąc, lekko oszołomiony.
Zwiastun


Uważana za najbardziej komercyjny film Coenów komedia romantyczna poświęcona jest w całości tematyce rozwodowej. Bracia wyśmiewają w niej proceder oszustw matrymonialnych i rynek usług rozwodowych. Ich aktorski pupil - George Clooney wcielił się tu nie po raz ostatni w postać narcystycznego egocentryka, tym razem owładniętego obsesją na punkcie czystości swoich zębów, adwokata, Milesa Masseya. Miles - twórca słynnej intercyzy pada ofiarą uwodzicielki granej przez Catherinę Zetę Jones, która kradnie mu serce i majątek. Przekorne i dowcipne.
Zwiastun

You Might Also Like

2 komentarze

  1. 1. Fargo, 2. To nie jest kraj dla starych ludzi, 3. Barto Fink - to moje top 3 braci Coen. Pełen przegląd ich reżyserskiego dorobku można przeczytać tu: http://www.trendy.royalpoint.pl/kultura/filmografia-braci-coen

    OdpowiedzUsuń
  2. 1. Fargo, 2. To nie jest kraj dla starych ludzi, 3. Barto Fink - to moje top 3 braci Coen. Pełen przegląd ich reżyserskiego dorobku można przeczytać tu: http://www.trendy.royalpoint.pl/kultura/filmografia-braci-coen

    OdpowiedzUsuń

Flickr Images