Hollywoodzkie gwiazdy z polskimi korzeniami

lipca 24, 2014Co mają ze sobą wspólnego aktorka Scarlett Johansson, Natalie Portman, aktor Adrien Brody  i muza wybitnego reżysera Uma Thurman?

Wszyscy ci światowej sławy aktorzy mają wspólne korzenie - ich dziadkowie lub rodzice urodzili się, albo też żyli w Polsce.

Natalie Portman
Prześliczna i niezwykle zdolna aktorka młodego pokolenia ma polskie korzenie.

Jej ojciec, Avner Hershlag, to ginekolog specjalizujący się w leczeniu niepłodności. Matka, Shelley Stevens, pochodzi z Cincinnati w Ohio (malarka-amatorka).
Obydwoje rodzice mają żydowskie korzenie - ojciec jest potomkiem emigrantów z Polski i Rumunii, zaś matka z Austrii i Rosji.

Dziadek Natalie Portman ze strony ojca był Polakiem wyznania mojżeszowego (jego rodzice zginęli w Oświęcimiu), natomiast jej babcia od strony matki w czasie II wojny światowej była brytyjskim szpiegiem.Gwyneth Paltrow
Drzewo genealogiczne aktorki filmu "Iron Man", również korzeniami dosięga aż po naszą Wisłę.

Pradziad aktorki nazywał się Paltrowicz i był rabinem z Krakowa.

Co ciekawsze, Gwyneth jakiś czas temu zdecydowała się na zakup mebli wyprodukowanych przez poznańską firmę.Adrien Brody
Pochodzi z nowojorskiego Brooklynu.

Jest jedynym synem popularnej, pochodzącej z Węgier fotograf - Sylvii Plachy i nauczyciela historii Elliota Brody'ego, który ma korzenie polsko-żydowskie.

Jego pradziadek był Polakiem i wyemigrował do USA przed II wojną światową.
Krewni, którzy pozostali w Polsce, zginęli w Oświęcimiu.Juliette Binoche
Jest jedną z najbardziej znanych europejskich aktorek na świecie i honorowym obywatelem Częstochowy, gdzie urodziła się jej mama Monika Stalens. Dziadkowie Juliette zaraz po wybuchu II wojny światowej uciekli z Polski do Francji.

Przyszła mama wybitnej aktorki, poznała we Francji i zakochała się w rzeźbiarzu Jeana Marie Binoche.Mia Wasikowska
Matka tytułowej odtwórczyni „Alicji z Krainie Czarów” ma na imię Marzena i pochodzi z Polski. Mia Wasikowska urodziła się w Australii. Kiedy młoda aktorka miała 8 lat na rok ponownie wróciła z rodziną do Szczecina.

Mia nie umie mówić po polsku tak biegle jak matka i babcia, ale jak sama przyznaje bardzo dużo rozumie i czuje do kraju przodków duży sentyment.Harvey Keitel
Amerykański aktor urodzony w Nowym Jorku. Pochodzi z rodziny żydowskich emigrantów z Polski.

Harvey dorastał w środowisku emigrantów, głównie z Włoch i Irlandii. W wieku 16 lat wstąpił do piechoty morskiej, w której służbę zakończył po trzech latach.

Po służbie uczył się aktorstwa teatralnego na kursach Franka Corsaro, Stelli Adler i L. Streasberga.Scarlett Johansson
Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, również wokalistka. Córka Melanie Sloan (menedżerka gwiazdy, z pochodzenia Polka) i urodzonego w Danii Karstena Johanssona (inżyniera budowlanego).

Dziadkowie byli polskimi Żydami, którzy wyemigrowali przed II wojną światową.

Imię Scarlett otrzymała na cześć bohaterki powieści i filmu „Przeminęło z wiatrem”.
Ma trójkę rodzeństwa: młodszego o trzy minuty brata bliźniaka i dwójkę starszego rodzeństwa.Peter Falk
Amerykański aktor, znany przede wszystkim z roli tytułowego porucznika w serialu "Columbo", w której pojawił się po raz pierwszy w pilotażowym odcinku "Prescription: Murder".

Jego ojciec pochodził z Polski, matka z Rosji. Dziadek Miksa Falk był budapeszteńskim dziennikarzem i politykiem, redaktorem naczelnym Pester Lloyd.

Gdy Peter Falk miał trzy lata, z powodu siatkówczaka usunięto mu prawe oko. Od tej pory nosi szklaną protezę.Téa Leoni
Téa Leoni, właściwie to Elizabeth Téa Pantaleoni urodziła się 25 lutego 1966 w Nowym Jorku. Jednak z pochodzenia jest włosko-polską aktorką.

Jej babka od strony ojca - Helenka Adamowska, była aktorką kina niemego oraz założycielką i długoletnią prezeską amerykańskiego oddziału UNICEF.

Rodzina babki był blisko spokrewniona z wielkim polskim pianistą i mężem stanu - Ignacym Janem Paderewskim.Jesse Eisenberg
Czy wiedzieliście, że rodzice Jessego Eisenberga wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych kilkadziesiąt lat temu? Zarówno jego ojciec, jak i matka byli Polakami i mieszkali w Szczecinie, dlatego aktor do dziś płynnie mówi po Polsku. Eisenberg zasłynął z roli u Davida Finchera w głośnym „The Social Network”, ale ma na koncie wiele więcej błyskotliwych występów. Niektórzy mogą go pamiętać choćby z serialu „Luzik Guzik” z Anne Hathaway, który swego czasu leciał na TV4.Uma Thurman
Kolejna wielka gwiazda z domieszką polskiej krwi. Dziadek Umy z przed paru pokoleń był polskim baronem, a urodził się w śląskim Głogówku. Wielka muza Quentina Tarantino jest więc bardziej swojska niż mogłoby się nam wydawać. To kobieta o charakterystycznej urodzie, która swoją błyskotliwą karierę rozpoczynała jako modelka

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images