10 filmów o malarstwie, które warto zobaczyć.

marca 02, 2015


Historie o malarstwie te prawdziwe, jak i wymyślone, to idealny scenariusz na dobre kino, choć ten temat nie jest łatwy dla aktorów, scenarzystów oraz reżyserów.

Zapraszam do zestawienia dziesięciu filmów o malarstwie, większość propozycji, to głównie produkcje, których sam jeszcze nie widziałem, ale w najbliższym czasie na pewno wszystkie zobaczę , głównie dlatego umieszczam skromne zestawienie, aby mieć większy apetyt filmowy.1. Udręka i ekstaza (1965)
reż. Carol Reed
Fabuła:
Film opowiada o pracy Michała Anioła nad malowaniem sklepienia w Kaplicy Sykstyńskiej - pracy wymagającej wysiłku nadludzkiego zarówno w znaczeniu fizycznym, jak i duchowym. Papież chce zostawić te malowidło na swoja pamiątkę i naciska artystę o przyspieszenie prac. Film pokazuje starcie się dwóch osobowości - "wojującego" papieża dynamicznie działającego poprzez wojnę w drodze ku zjednoczeniu Italii, przeciw spokojnemu precyzyjne i metodycznie malującemu Michałowi Aniołowi, który z wykonuje fresk.
Zwiastun

Ocena Filmweb: 7,1
Ocena IMDb: 7,22. Basquiat - Taniec ze śmiercią (1996)
reż. Julian Schnabel
Fabuła:
Historia czarnoskórego malarza, który zdobył sławę jako dziewiętnastolatek i zmarł w wieku 27 lat. Film przedstawia kolejne etapy jego kariery, przyjaźnie w nowojorskim świecie artystycznym oraz wyjaśnia przyczyny przedwczesnej śmierci.
Zwiastun

Ocena Filmweb: 7,5
Ocena IMDb: 6,93. Picasso - twórca i niszczyciel (1996)
reż. James Ivory
Fabuła:
Burzliwa historia związku genialnego artysty z młodziutką Francoise Gilot. Jak każdy geniusz, Picasso był ekscentrycznym i trudnym partnerem, który niejedną kobietę doprowadził na skraj rozpaczy.
Zwiastun

Ocena Filmweb: 6,9
Ocena IMDb: 6,34. Pollock (2000)
reż. Ed Harris
Fabuła:
Historia życia i twórczości Jacksona Pollocka, amerykańskiego malarza, współtwórcy tzw. Szkoły Nowojorskiej oraz ekspresjonizmu abstrakcyjnego, artysty, którego największym pragnieniem było zespolenie w jedno płótno, energii psychicznej i energii ciała.
Zwiastun

Ocena Filmweb: 7,2
Ocena IMDb: 7.05. Frida (2002)
reż. Julie Taymor
Fabuła:
Film opowiada o burzliwym romansie znanej malarki Fridy Kahlo z jej mentorem i mężem Diego Riverą.
Zwiastun

Ocena Filmweb: 7,5
Ocena IMDb: 7,46. Dziewczyna z perłą (2003)
reż. Peter Webber
Fabuła:
Opowieść o fascynacji XVII-wiecznego malarza Johannesa Vermeera młodą służącą, którą artysta uwiecznił na słynnym obrazie.
Zwiastun

Ocena Filmweb: 7,2
Ocena IMDb: 7,07. Serafina (2008)
reż. Martin Provost
Fabuła:
Kolekcjoner dzieł sztuki zatrudnia jako gosposię Serafinę. Wkrótce odkrywa jej niezwykły talent malarski.
Zwiastun

Ocena Filmweb: 7,1
Ocena IMDb: 7,38. Renoir (2012)
reż. Gilles Bourdos
Fabuła:
Latem roku 1915 Jean Renoir, syn wielkiego malarza impresjonisty, powraca do domu po pierwszej wojnie światowej. Piękna młoda Andrée staje się muzą obu mężczyzn.
Zwiastun

Ocena Filmweb: 6,6
Ocena IMDb: 6,59. Wielkie oczy (2014)
reż. Tim Burton
Fabuła:
Walter Keane przypisuje sobie autorstwo pięknych obrazów, które namalowała jego żona Margaret. Kobieta próbuje dowieść swoich racji i wyzwolić się od męża.
Zwiastun

Ocena Filmweb: 6,8
Ocena IMDb: 7,010. Mr. Turner (2014)
reż. Mike Leigh
Fabuła:
Biografia J.M.W. Turnera, brytyjskiego malarza żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, który przez nowatorskie stosowanie kolorów i światła spotkał się z falą krytyki.
Zwiastun

Ocena Filmweb: 6,3
Ocena IMDb: 7,0

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images