Drużyna A - 20 ciekawostek

maja 07, 2015


"Drużyna A" kultowy serial sensacyjno-komediowy, nadawany na przełomie lat osiemdziesiątych. Pewnie większość z nas doskonale pamięta słynną melodie wstępną oraz czterech bohaterów tej niezapomnianej ekipy.

Poznajcie piętnaście ciekawostek serialu, o których mogliście jeszcze nie wiedzieć.


1. Nazwa Drużyna "A" to najmniejsza jednostka operacyjna w Zielonych Beretach, która składa się z 12 żołnierzy, przy czym pułkownicy dowodzą Drużynami "C". Na nie składają się trzy Drużyny "B", na którą z kolei składają się trzy Drużyny "A".


2. Autorami kultowej piosenki są Mike Post i Pete Carpenter


3. Złote naszyjniki noszone przez B.A ważyły zwykle od 35 do 40 funtów.


4. Do roli "Buźki" został zatrudniony Tim Dunigan, który wcielił się w tę postać w pilotażowym odcinku serialu. Po jego nakręceniu producenci zrezygnowali z usług Dunigana, gdyż doszli do wniosku, że był zbyt młody do tej roli. Zastąpił go Dirk Benedict.


5. Jak twierdzi twórca serialu, pan Cannell, zaprzestano kręcenia kolejnych odcinków, gdyż koszty przewyższały ówczesnych producentów.


6. Istnieją dwa oficjalne rozwinięcia skrótu B.A. Jedno o którym dowiadujemy się w serialu to "Bad Attitude" (w tłumaczeniu na polski: "bardzo arogancki). Drugie to rozwinięcie dwóch pierwszych imion Baracusa - Bosco Albert.


7. W połowie lat 80' w Wielkiej Brytanii pojawił się komiks "Drużyna A", jako dodatek do magazynu młodzieżowego "Look-In".


8. Do roli Hannibala Smitha był przymierzany James Coburn.


9. Automatyczną bronią drużyny A był Mini-14 nazywany AC-556's.


10. Czarny i szary van GMC używany przez Drużynę A (z charakterystycznym czerwonym pasem) stał się prawdziwą ikoną pop-kultury lat 80'. Jeden z sześciu oryginalnych vanów znajduje się w Cars of the Stars Motor Museum (czyli Muzeum Pojazdów Filmowych).w północnej Anglii. Inny zaś w Universal Studio, jako atrakcja dla turystów.


11. Gra komputerowa "Drużyna A" została zaprojektowana na komputery Atari 2600, ale prace nigdy nie dobiegły końca i gra się nie ukazała.
więcej szczegółów

12. Początkowo do roli B.A. pretendował mistrz wschodnich sztuk walki Kenny Barclay. Zrezygnował jednak na rzecz sitcomu, którego nigdy nie wyświetlono - "Where the Wind Never Blows". Żałował swojej decyzji, ale z Mr. T pozostali przyjaciółmi.


13. Grająca młodą dziennikarkę Melinda Culea została usunięta po zaledwie pierwszym sezonie filmu, gdyż nie przypadła do gustu Peppardowi, który grał pułkownika Johna ‚Hannibala’ Smitha.


14. W meksykańskiej wersji serialu, imię B.A. zmienia się na „Mario Baracus”, a „Face” (czyli Buźka) na „Fas”, co jest skrótem od słowa „fascinador” (z hiszp. kobieciarz).


15. Premiera serialu miała miejsce na kanale NBC-TV w 1983 roku zaraz po Super Bowl.


16. W jednym z odcinków dowiadujemy się, że Buźka tak naprawdę nie nazywa się Templeton Peck. Lista jego przybranych imion (w kolejności chronologicznej): Richard Bancroft, Alvin Brennar, Al Brennan, Al Peck, Holmes Morrison, Morrison Holmes oraz Tempelton Arthur Peck.


17. Większość odcinków było kręconych na 5 tygodni przed ich pojawieniem się na ekranie.


18. Po gościnnym występie w ostatnim odcinku czwartego sezonu, Tia Carrere miała dołączyć do "Drużyny A" jako jej członek. Z powodu kontraktu związanego z operą mydlaną "General Hospital", pomysł nie został zrealizowany.


19. W wersji francuskiej tego serialu doszło do niespotykanej dotąd rzeczy. Tytułowa piosenka została nagrana po francusku a nazwiska i ksywki głównych bohaterów zmienione odpowiednio na: Buźka - Futé, Murdock - Looping a B.A. - Barracuda.


20. W napisach początkowych jest scena gdy Dirk Benedict reaguje na przechodzącego metalicznego "wojownika Cyklona". Jest to nawiązanie do "Battlestar Galactica" z 1978 roku, gdzie Dirk grał jedną z głównych postaci a jego wrogami byli właśnie tacy Cykloni.
źródło: filmweb


Zobacz również
Dr House - 20 ciekawostek

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images