12 filmów z jazzem w tle

września 13, 2015


Jazz jest niby ptak, który odlatuje i powraca, przylatuje i przyfruwa, przeskakując bariery, kpiąc z kontroli celnych [...] coś poza narodowym obyczajem.

Zapraszam do zestawienia dwunastu filmów, w których możemy usłyszeć nutkę jazzu i poznać lepiej historię tego pięknego gatunku muzycznego.

1. New Orleans (1947)
reż. Arthur Lubin
Film muzyczny opowiadający prawie 40-letnią historię amerykańskiej muzyki jazzowej, począwszy od jej narodzin w Nowym Orleanie.

Nick Duquesne (Arturo de Cordova), właściciel domu hazardowego w Nowym Orleanie, zmuszony jest do opuszczenia miasta. Przenosi się więc do Chicago, gdzie odkrywa, że jego klienci są wielbicielami jazzu. Zatrudnia lidera orkiestry (Louis Armstrong w roli samego siebie), aby ta zabawiała jego sponsorów. Wkrótce nie musi już żyć z hazardu.
zobacz cały film

2. Historia Glenna Millera (1954)
reż. Anthony Mann
Największe przeboje Glenna Millera i jego orkiestry usłyszysz teraz w tej niezwykłej, muzycznej biografii. Dzieło ukazuje historię Glenna Millera, który cierpiąc biedę i niepowodzenia doszedł wreszcie do sławy i bogactwa pod koniec lat trzydziestych. Główne role w filmie, który jest hołdem złożonym amerykańskiej legendzie swingu, grają James Stewart i June Allyson.
zobacz zwiastun

3. Lady śpiewa bluesa (1972)
 reż. Sidney J. Furie
Filmowa kronika wzlotów i upadków legendy bluesa Billie Holliday, obejmująca późne dzieciństwo, pracę prostytutki, początki kariery i pierwsze trasy koncertowe, nieudane małżeństwa oraz uzależnienie od narkotyków.
zobacz zwiastun

4. New York, New York (1977)
reż. Martin Scorsese
Saksofonista i zdolna piosenkarka marząca o sławie zakochują się w sobie. Dzięki jej talentowi zespół chłopaka zaczyna święcić triumfy.
zobacz zwiastun

5. Cały ten zgiełk (1979)
 reż. Bob Fosse
Joe Gideon to utalentowany choreograf, lecz także nadużywający alkoholu pracoholik i narkoman. Mężczyzna wkrótce zaczyna postrzegać siebie jako człowieka śmiertelnego.
zobacz zwiastun

6. Cotton Club (1984
)reż. Francis Ford Coppola
Harlem, rok 1928. Biały muzyk, Dixie Dwyer występuje w klubach nocnych z murzyńskimi orkiestrami. Przypadkowo ratuje zycie gangsterowi Dutchowi Schultzowi. W dowód wdzięczności gangster zaprasza Dwyera na wielkie przyjęcie, na którym muzyk ma akompaniować jego atrakcyjnej przyjaciółce, Vierze Cicero...
zobacz zwiastun

7. Około północy (1986) 
reż. Bertrand Tavernier
Historia przyjaźni, jaka połączyła saksofonistę tenorowego Dale'a Turnera (Dexter Gordon) i jego admiratora Francisa Bergera (François Cluzet), samotnego ojca 10-letniej Berangere (Gabrielle Haker). Losy bohaterów krzyżują się w Paryżu w 1959 r., gdzie sławny muzyk gościnnie koncertuje. Dobiega sześćdziesiątki, ale jego organizm wycieńczony alkoholem i narkotykami coraz częściej odmawia posłuszeństwa. Surowa właścicielka hotelu, w którym mieszka, pilnuje, by nie pił i nie narkotyzował się.
zobacz zwiastun

8. Bird (1988) 
reż. Clint Eastwood
Saksofonista Charlie zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem oraz karierą wskutek uzależnienia od alkoholu i narkotyków.
zobacz zwiastun

9. Let's Get Lost (1988)
 reż. Let's Get Lost
Documentary on the life of jazz trumpeter and drug addict Chet Baker. Fascinating series of interviews with friends, family, associates and lovers, interspersed with film from Baker's earlier life and some modern-day performances.
zobacz zwiastun

10. Czarny blues (1990)
reż. Spike Lee
Historia muzyka jazzowego Bleeka Gilliama, który gra w swoim zespole na trąbce. Jest bardzo wymagający. Nie idzie na żadne kompromisy. Całe dotychczasowe życie podporządkował jednemu celowi. Za wszelką cenę chce osiągnąć sukces. Poza wszystkim muzykę kocha tak mocno, że nawet piękne kobiety pojawiające się w jego życiu stawia na drugim planie.
zobacz zwiastun

11. Słodki drań (1999)
 reż. Woody Allen
Historia genialnego gitarzysty jazzowego, który nie potrafi poradzić sobie w życiu osobistym.
zobacz zwiastun

12. Whiplash (2014)
reż. Damien Chazelle
Młody i ambitny perkusista za wszelką cenę pragnie dołączyć do czołówki najwybitniejszych artystów muzyki jazzowej.
zobacz zwiastun

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images