Ciekawe techniki stosowane w filmach.

września 09, 2015


Poznajcie sześć ciekawych technik, które stosuję się podczas kręcenia filmów.


1. Dolly zoom 
Sposób filmowania kamerą polegający na gwałtownej zmianie ogniskowej kamery i odległości od filmowanego przedmiotu/postaci powodujący zmianę perspektywy tła bez zmiany perspektywy pierwszego planu.

W filmach efekt jest osiągany zazwyczaj poprzez połączenie dwóch przeciwnych czynności: przybliżania obrazu obiektywem wraz z jednoczesnym odjazdem kamery w tył od filmowanego obiektu lub odwrotnie, tj. oddaleniem obrazu obiektywem wraz z dojazdem kamery do obiektu.

zobacz jak to wygląda

2. Jazda kamery
Gdy kamera się porusza, a obiekt filmowany jest nieruchomy.
Zazwyczaj stosuje się metodę odwrotną, czyli że kamera stoi w miejscu, a aktorzy i inne obiekty są w ruchu.

Wynalazcą tego sposobu był Eugene Promio, który wykonał pierwsze ujęcia realizowane z płynącej po weneckich kanałach gondoli, specjalnie dla braci Lumière, w 1896 roku.

zobacz jak to wygląda


3. Zbliżenie 
Twarz człowieka lub inny obiekt zajmuje większą część kadru. Ukazuje stan psychiki i emocje postaci.

Za wynalazcę zbliżenia długo uważano Davida W. Griffitha, który stosował je m.in. w filmach Dla miłości złota i Narodziny narodu, jednak wcześniej zbliżenie pojawiło się w twórczości Georga Alberta Smitha, który zastosował je w Szkle powiększającym babuni oraz Myszy w Szkole Sztuk Pięknych.

zobacz jak to wygląda


4. Krzyk Wilhelma
 Filmowy efekt dźwiękowy po raz pierwszy wykorzystany w 1951 roku w filmie Distant Drums. Aktor i piosenkarz Sheb Wooley jest uważany za osobę, która nagrała ten okrzyk.

Krzyk ten został wykorzystany w co najmniej 285 filmach, takich jak chociażby Gwiezdne wojny i Grindhouse: Death Proof. Często traktowany jest jako dowcip wśród producentów filmowych.

zobacz jak to wygląda


5. Bullet-time 
Wprowadzony w najnowszych filmach i grach komputerowych. Polega na spowolnieniu lub chwilowym zatrzymaniu akcji do tego stopnia, że obserwator jest w stanie zauważyć pojedyncze pociski wystrzeliwane z pistoletów, zwykle z zaznaczoną trajektorią.

Bullet-time jest często używany do podkreślenia dramatyzmu akcji. Efektowi zwykle towarzyszy obrót kamery dookoła spowolnionej lub zatrzymanej sceny.

zobacz jak to wygląda


6. Ocalenie w ostatniej chwili
 Spopularyzowana przez Davida W. Griffitha filmowa technika narracyjna, wykorzystująca montaż równoległy dla możliwie emocjonującego przedstawienia sytuacji, w której postać filmowa jest w ostatniej chwili ocalana przed zagrożeniem.

Zabieg ten opiera się na przeplataniu ujęć przedstawiających zagrożonego bohatera/bohaterkę z ujęciami osób, niosących jemu/jej pomoc i docierających na czas w ostatniej chwili.

Przedstawianie naprzemiennie dwóch serii ujęć powoduje opóźnienie akcji i tym samym zwiększa napięcie.

Np. w filmie Griffitha Lonely Villa (1909) zmontowano ze sobą trzy serie ujęć – pierwsza z nich przedstawia zamknięte w domu matkę i dziecko, druga – włamujących się do domu bandytów, a trzecia – pędzącego na ratunek rodzinie ojca.

zobacz jak to wygląda

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images