20 Błyskawicznych pytań do gościa Spojrzenia: Dominika Piasecka (Siemovie)

stycznia 23, 2016


Zapraszam na kolejny odcinek wywiadów z blogerami filmowymi. 
Dzisiejszym gościem jest Dominika Piasecka autorka bloga Siemovie. Miłego czytania!
1. Od jakiego czasu prowadzisz swój blog?
Hmm.. W sumie można powiedzieć, że to dopiero początki bo swój blog prowadzę  prawie 2 lata, teraz uznałam że czas na zmiany i zmieniłam domenę. Głównym moim problemem jak na razie jest systematyczność, aczkolwiek cały czas się uczę..
2. Co najbardziej podoba Ci się w prowadzeniu bloga?
Przede wszystkim możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami na temat jakiejś intrygującej produkcji, aktora czy czegokolwiek związanego z filmem. Fajnie jest podzielenie się z kimś nurtującą Cię myślą, skonfrontowanie z kimś twojego punktu widzenia. A tak poza tym krótko mówiąc, prowadzenie bloga jest w pewien sposób pierwszym krokiem do realizowania się w mojej pasji- filmie.
3. Wiążesz z blogiem jakieś plany na przyszłość? Jeśli tak, to jakie?
Przede wszystkim chciałabym zadbać o to, żeby wpisy pojawiały się jak najczęściej. Jest tyle wartościowych filmów które mam w głowie a niestety bardzo często brakuje mi na  ich opisywanie czasu. Kolejną rzeczą jest estetyka bloga. Chciałabym zadbać o lepszy, bardziej przejrzysty wygląd. Cały czas się jednak uczę i uważam, że wszystko jeszcze przede mną.
4. Jak zaczęła się Twoja przygoda z filmem?
Hmm.. Myślę, że przygoda to za dużo powiedziane . Jakkolwiek banalnie to zabrzmi film był ze mną zawsze. Zawsze oglądałam mnóstwo filmów,  jednak na decyzję o założeniu bloga i pisaniu miał  najbardziej wpływ film Almodovara Skóra w której żyję, który widziałam jakieś 2-3 lata temu. Krótko mówiąc   z jednej strony poraził mnie, zaszokował ale z drugiej strony sprawił, że zaczęłam po malutku, małymi kroczkami robić pierwsze analizy pod kątem między innymi fabuły, gry aktorskiej czy ogólnie rzecz zaczęłam nazywać swoje wrażenia.
5. Na co zwracasz uwagę, oglądając film? Na grę aktorów, muzykę czy inne elementy?Wymień je. Wyjaśnij, dlaczego według Ciebie są one istotne?
Pierwszym istotnym czynnikiem jest to,  czy film wywołuje na mnie jakieś konkretne wrażenie, potrafi mną wstrząsnąć. Jeśli tego efektu nie ma, to w mojej ocenie film jest marny. Żeby jednak uzyskać efekt wow ważne są dla mnie  trzy elementy: dobra fabuła, ponieważ bez dobrej opowieści film nie będzie nie tyle bardzo dobry co interesujący. Nie powiem, bo wybierając daną produkcję bardzo często patrzę też na sprawdzone nazwisko reżysera, choć nie jest to regułą bo debiutanci mogą również zrobić świetny film. Kolejną rzeczą jest oczywiście gra aktorska. Tu sprawa jest bardzo prosta, jeśli nie jestem w stanie uwierzyć aktorowi, to nie uwierzę również w historię opowiedzianą w filmie. Muzyka z kolei buduje napięcie, stwarza klimat filmu. I tak  jest na przykład z Kołysanką Rosemary w Dziecku Rosemary czy soundtracku z serialu Miasteczko Twin Peaks.  Ostatnim aspektem są dobre zdjęcia. Po prostu obraz musi być dla mnie czytelny w odbiorze.
6. Co jest dla ciebie wyznacznikiem dobrej gry aktorskiej?
Wszechstronność.  Jak to się mówi aktor ma być i do tańca i do różańca, i do komedii i do dramatu. Dla mnie osobiście ważne jest też to, że aktor musi mieć coś nieuchwytnego czego nie ma nikt inny, jakiś rodzaj charyzmy a przy tym musi zachować pewną naturalność.
7. Film czarno-biały czy kolorowy?Uzasadnij swój wybór.
Szczerze powiedziawszy film ma być dobry. Nie dzielę go według kryteriów bo uważam, że zarówno wśród czarno-białych jak i kolorowych można znaleźć perełki, które bronią się innymi swoimi walorami. Aczkolwiek, nie ukrywałam swojej fascynacji kinem lat 50-60 choćby z magiczną Audrey Hepburn które gdzieś tam przenosiły w inny wymiar i rozbudzały wyobraźnię ale także cudowne filmy Hitchcocka gdzie z kolei biel i czerń potęgowały napięcie i grozę w pewien sposób.
8. Jakie gatunki filmowe najbardziej lubisz oglądać?
Tak jak wspomniałam, film jest dobry wtedy kiedy wstrząśnie widzem a więc może to być zarówno  horror, prześmieszna komedia czy dobry dramat. Jeśli miałabym już wymienić to myślę że byłoby to na pewno kino noir  ale także  kino bardziej surrealistyczne  w stylu
9. Jakie filmy zrobiły na tobie największe wrażenie?
Na pewno będzie to wspomniana wcześniej Skóra w której żyję Almodovara za nieoczekiwany zwrot akcji, dramatyzm i ogólnie całą historię. Drugą pozycją będzie Człowiek Słoń  Davida Lyncha. Piękna lekcja tolerancji i historia o tożsamości człowieka dotkniętego chorobą. Klasyk: Psychoza  Hitchcocka. Mistrz suspensu co tu dużo mówić. Kolejną pozycją będzie Funny Games  Hanekego. Z nowości będzie to na pewno Boyhood. Zszokował mnie osobiście brak Oscara dla tego filmu, ale cóż niezbadane są wyniki Akademii ;).
10. Ulubieni reżyserzy filmowi?
Pedro Almodovar, David Lynch,Alfred Hitchcock, Roman Polański, Michael Haneke,  David Cronenberg, Wojciech Smarzowski, Lars von Trier, Woody Allen.
11. Jakich aktorów i jakie aktorki lubisz i cenisz najbardziej?
Joaquin Phoenix, Javier Bardem, Antonio Banderas, Leonardo DiCaprio, Kate Blanchett, Tilda Swinton, Maryl Streep, Audrey Hepburn, Ava Gardner, Grace Kelly,  Penelope Cruz, Diane Kruger, natomiast  z polskich młode pokolenie: Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt, Mateusz Kościukiewicz, Kuba Gierszał, Dawid Ogrodnik, Marcin Kowalczyk.
12. Wolisz oglądać film w kinie czy w domu?
Zależy od nastroju ale jednak magia kina (szczególnie studyjnego) robi swoje.
13. Jakie są Twoje zainteresowania oprócz kina?
Trudne pytanie :).. Myślę jednak, że przede wszystkim  będą to trzy rzeczy:muzyka która towarzyszy mi zawsze i wszędzie, teatr (w swoim rodzinnym mieście obejrzałam chyba już większość sztuk) , dobra książka (szczególnie Haruki Murakami i Gabriel Garcia Marquez).
14. Często odwiedzasz festiwale filmowe?
I tutaj szczerze przyznam, że niestety nie.  W zeszłym roku w Krakowie w którym zresztą studiuję udało mi się być na akcji Kino Nad Wisłą, gdzie udało mi się zobaczyć Człowieka Słonia.  W tym natomiast staram się dostać do OFF Camery jako wolontariusz, co z tego wyniknie, zobaczymy. W dalekiej  przyszłości planuje zostać także wolontariuszem na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, będzie to mega trudne ale nie ma przeszkód nie do pokonania.
15. Jakie seriale obecnie oglądasz? Które możesz polecić?
Kocham seriale z duszą, z klimatem, nieco pokręcone. A więc będą  to na pewno :moje ukochane i kultowe zresztą  Twin Peaks, a poza tym także  American Horror Story, Czysta Krew, True Detective, The Fall, Gra o Tron.  Z polskich będzie to na pewno Krew z Krwi.
16. Cytat z filmu, który zapadł najbardziej Ci w pamięci?
„Nie jestem zwierzęciem!” John Merrick z Człowieka Słonia.
17. Czego najbardziej brakuje Ci w obecnych czasach kinematografii?
Szczególnie w polskiej  kinematografii brakuje mi przede wszystkim dobrego scenariusza, z grą aktorską jest trochę lepiej ale ciągle szukam czegoś, co mnie zaskoczy, naprawdę skłoni mnie do myślenia i w jakiś sposób zapadnie w pamięć.
18. Jakie blogi filmowe najczęściej czytasz?
www.klapserka.pl, www.kinokoneser.pl , www.ponapisach.pl, www.spojrzeniefilmowe.blogspot.com , www.senarzystka.wordpress.com.
19. Często odwiedzasz Spojrzenie filmowe? Co najbardziej podoba ci się na blogu?
Spojrzenie filmowe, czytam w miarę moich możliwości  kiedy tylko mam chwilkę, chętnie przysiądę i poczytam co nowego pojawia się ze świata filmu :).  W blogu podoba mi się przede wszystkim to, że jest on różnorodny, pojawiają się nie tylko odniesienia do konkretnego filmu ale także wszelkie nowinki np.  rankingi dotyczące ulubionych filmów czy filmów zapomnianych co zawsze urozmaici bloga.
20. Jaki możesz polecić film, który ostatnio oglądałaś?
Będą to zdecydowanie 2 filmy wspomniane już zresztą wcześniej: Boyhood  i tutaj jest przykład, że opowieść prosta także może poruszyć, niby porusza sprawy o których każdy z nas wie ale niekoniecznie rozumie.  Funny Games  to z kolei porażająca chłodem opowieść o przemocy, nie tylko tej w wymiarze fizycznym, o jej sile i zasięgu.
blog gościa: Siemovie

You Might Also Like

1 komentarze

  1. Dziękuję Dominiko, że zerkasz czasem na moją stronę :)

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Flickr Images