Mroczny rycerz -16 ciekawostek

lutego 16, 2016Poznajcie kilka ciekawostek, o których możecie nie wiedzieć na temat jednej z najsłynniejszych ekranizacji przygód Batmana „Mroczny rycerz”

1. Sean Penn jako pierwszy otrzymał propozycję zagrania Jokera, lecz ją odrzucił. Poza nim kandydatami do roli Jokera byli: Crispin Glover, Lachy Hulme, Vincent Cassel, Mark Hamill, Johnny Depp, Paul Bettany, Robin Williams, Hugo Weaving, Sam Rockwell, Hugh Jackman, Adrien Brody oraz Michael Keaton. Mówiło się także o zainteresowaniu Paula Reubensa, aktora, który wystąpił w "Powrocie Batmana" jako ojciec Pingwina. Ostatecznie wybrano Heatha Ledgera.

2. Christian Bale przyznał w jednym z wywiadów, że podczas sceny przesłuchania Heath Ledger chciał, aby uderzał go tak mocno jak tylko mógł, żeby uzyskać jak najbardziej rzeczywiste odzwierciedlenie tej sceny.

3. Make-up Jokera jest połączeniem trzech kawałków odciśniętego silikonu, którego nałożenie na twarz Heatha zajmowało jedynie godzinę każdego dnia zdjęć. Ledger określił to jako "nową technologię, która jest znacznie szybsza od protetyki".

4. Heath Ledger szukał inspiracji do odegrania roli Jokera m.in. w "Mechanicznej pomarańczy" (1971) Stanley'a Kubricka oraz historii życia Johna Simona Ritchiego (znanego jako Sid Vicious), niezwykle kontrowersyjnego, byłego basisty formacji "Sex Pistols".

5. Rolą Harveya Denta zainteresowani byli Hugh Jackman, Ryan Phillippe, Liev Schreiber, Jake Gyllenhaal oraz Josh Lucas. Propozycję wystąpienia w tej roli odrzucił Matt Damon. Natomiast Edward Norton zrezygnował z zagrania tej postaci ze względu na przyjęcie roli Bruce'a Bannera w filmie "Incredible Hulk".

6. Maska, w której Joker dokonuje napadu na bank, jest niemal identyczna z tą, którą ma na sobie Cesar Romero w jednym z odcinków serialu telewizyjnego z lat 60-tych pt."Batman".

7. Heath Ledger tak bardzo przejął się rolą Jokera, że napisał specjalny pamiętnik, aby lepiej się przygotować. Uwzględnił w nim szczegółowe cechy charakteru oraz wyglądu Jokera oraz choćby to, co odtwarzaną przez Ledgera postać rozśmiesza w życiu najbardziej. Ledger zamknął się również na 6 tygodni w hotelowym pokoju, aby przygotować posturę ciała oraz odpowiedni głos do postaci Jokera.

8. Christian Bale grający Bruca Wayne'a ubrany został w specjalnie zaprojektowaną i szytą na miarę garderobę od Giorgio Armaniego. Garderoba Wayne'a składa się z jednorzędnych trzy guzikowych garniturów, jednorzędnych smokingów, oraz czarnych wełnianych płaszczy.

9. Zanim Maggie Gyllenhaal zastąpiła Katie Holmes, do roli Rachel Dawes były brane pod uwagę takie aktorki jak Emily Blunt i Rachel McAdams.

10. "Murciélago" (nazwa samochodu, którym w filmie jeździ Bruce Wayne), to po hiszpańsku "nietoperz".

11. Heath Ledger, przygotowując się do roli Jokera, otrzymał do przeczytania zeszyt "Batman: Zabójczy żart" autorstwa Alana Moore'a.

12. Linda Hemming, która projektowała kostiumy do filmu, w swojej pracy nad ubraniem Jokera zainspirowana była osobowością postaci i artystami pop kultury takimi jak Pete Doherty, Iggy Pop, czy John Robert Mariani.

13. Heath Ledger całkowicie improwizuje, kiedy klaszcze w celi więziennej. Szydzi i cynicznie drwi z mówiącego burmistrza. Klaskania nie było w scenariuszu, ale Christopher Nolan natychmiast zachęcił ekipę do kontynuowania nagrywania sceny, która w efekcie znalazła się w filmie.

14. Aaron Eckhart, przygotowując się do roli Harvey'a Denta aka Dwie-Twarze, studiował zagadnienia dotyczące rozdwojenia osobowości.

15. Kostium Batmana został ulepszony w stosunku do tego z poprzedniego filmu, sprawiając, że jego noszenie było bardziej wygodne i komfortowe dla Christiana Bale'a. Kostium został skonstruowany z 200 unikalnych elementów wykonanych z gumy, włókna szklanego, metalicznych siateczek oraz nylonu (co sprawia wrażenie, iż w procesie produkcji wykorzystano wyszukaną technologię), dodano również elastyczny pas, który idealnie dopasowywał kostium do ciała Bale'a. Rękawice wyposażono w ukryte brzytwy, które są gotowe do wystrzelenia. Maska została stworzona w oparciu o motocyklowy kask, oddzielono ją od części karku, co pozwoliło Christianowi na swobodne poruszanie głową w lewo, prawo, w dół i w górę. Maska w części oczu została też wyposażona w białe soczewki, które pojawiają się kiedy Batman używa Bat-sonaru.

16. "The Dark Knight" jest pierwszym w historii filmem fabularnym o Batmanie, w tytule którego nie ma nazwy głównego bohatera.
źródło: filmweb

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images