Bękarty wojny - 15 ciekawostek.

listopada 10, 2015


Pewnie każdy z nas doskonale pamięta film wojenny w reżyserii Quentina Tarantino "Bękarty wojny" który po premierze  w 2009 roku nominowany był  do Oskara aż ośmiokrotnie.

Poznajcie kilka ciekawostek na temat tego filmu o których mogliście nie wiedzieć.


1. Quentin Tarantino początkowo występować miał jako członek "Bękartów", Mason Shumaker. Ostatecznie rolę tę zagrał asystent reżysera Carlos Fidel. Wystąpił on jednak w roli Simona Sakowitza, a postać Masona Shumakera nie pojawiła się w filmie.


2. Hans Landa (Christoph Waltz) mówi w filmie aż w czterech językach (angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim). Sam aktor prywatnie włada wszystkimi tymi językami poza włoskim.


3. Mimo licznych protestów w Niemczech ze strony polityków i mediów, kwotą 300 tysięcy budżet filmu wsparli także Niemcy. Pieniądze pochodziły ze specjalnego funduszu wspierającego produkcje filmowe powstające nad Odrą.


4. Jednym z kandydatów do filmu był Leonardo DiCaprio, reżyser Quentin Tarantino nawet zarezerwował dla niego rolę Hansa Landy.


5. Eli Roth przybrał do roli Donnie Donowitza 16 kilogramów masy mięśniowej.


6. Ręce, które duszą Bridget von Hammersmark w rzeczywistości należą do Quentina Tarantino.


7. Rola Michaela Madsena (Babe Buchinsky) została wycięta z ostatecznej wersji scenariusza.


8. Na kiju bejsbolowym Donny'ego Donowitza wyryte są m.in. takie nazwiska jak Anne Frank (ukrywająca się przez Nazistami Żydówka, której pamiętniki stały się sławne po II wojnie światowej) i Himmelstein (postać grana przez Cloris Leachman - sceny z Nią wycięto z oryginalnej wersji filmu).


9. W niemieckiej wersji filmu scena pierwszej gry "Who am I?" w tawernie jest dłuższa ok. minutę. Żołnierz z kartą "Winnetou" odpowiada na więcej pytań i zamawia sznapsa dla Mathildy.


10. Jean Reno odrzucił rolę Perriera LaPadite.


11. Bridget von Hammersmark ubiera się identycznie jak Ilona Massey z filmu "International Lady".


12. Podczas filmu o Fredericku Zollerze pokazano krzyczącego żołnierza, który został postrzelony w oko. Taka sama scena została przedstawiona w filmie Sergei'a Eisensteina "Pancernik Potiomkin".


13. Ennio Morricone wycofał się z napisania muzyki do filmu. Kompozytor stwierdził, że otrzymał od Quentina Tarantino zbyt mało czasu na skomponowanie ścieżki dźwiękowej. Tempo prac podyktowane było chęcią pokazania filmu na festiwalu w Cannes.


14. Oficer Gestapo w tawernie nosi czarny mundur Allgemeine-SS z 1932 roku, rozsławiony przez SS w latach 30. XX wieku. Oficer Gestapo nie powinien jednak go nosić, zwłaszcza w 1944 roku, ponieważ jego używanie zostało zniesione w 1942 roku. Zamiast tego powinien mieć na sobie cywilne ubranie albo szary mundur SS, podobny do noszonego przez pułkownika Landę.


15. Początkowo Adam Sandler przewidziany był do roli sierżanta Donowitza. Musiał zrezygnować gdyż terminarz kręcenia filmu kolidował z innym jego przedsięwzięciem pt. "Funny People".


16. Quentin Tarantino rozpoczął pracę nad tym scenariuszem jeszcze przed "Kill Billem", ale odłożył ten projekt, gdyż nie mógł wymyślić żadnego "sensownego" zakończenia. Ostatecznie przygotowanie skryptu zajęło mu dekadę.


17. Mapa wisząca na ścianie za Hitlerem ukazuje terytorium podbite przez nazistów w kolorze czerwonym. Tak samo zaznaczona jest Malta, ale w rzeczywistości Niemcy nie zdołali jej zająć w czasie II wojny światowej.

18. Quentin Tarantino pisał scenariusz już rozważał, kto z aktorów mógłby wcielić się w pisaną rolę. Między innymi chciał obsadzić w swoim filmie Mickey'a Rourke'a, aby ten powrócił do filmowego biznesu. Jednak, gdy Rourke zagrał w "Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2", Tarantino zrezygnował z tego pomysłu.

Zobacz również:
Trylogia Władcy Pierścieni - 50 ciekawostek
Trylogia Matrix - 35 ciekawostek
Pulp Fiction - 15 ciekawostek
Król Lew - 15 ciekawostek
Taksówkarz - 20 ciekawostek
Milczenie owiec - 25 ciekawostek
Psychoza - 15 ciekawostek


You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images