Milczenie owiec - 25 ciekawostek.

września 02, 2015


Poznajcie kilka ciekawostek na temat słynnego thrillera lat dziewięćdziesiątych z niezapomnianą rolą Anthony'ego Hopkinsa „Milczenie owiec”


1. Pierwszy ofertę wcielenia się w postać Hannibala Lectera otrzymał Gene Hackman. Rolę tę oferowano też  Brianowi Coxowi, który uprzednio zagrał tę postać w filmie "Łowca". John Hurt odrzucił propozycję zagrania tej postaci z powodu choroby. Kandydatami byli też Louis Gossett Jr., Jack Nicholson, Robert De Niro, Robert Duvall, Christopher Lloyd i Derek Jacobi. Ostatecznie jednak angaż przypadł w udziale Anthony'emu Hopkinsowi.


2. Anthony Hopkins studiował taśmy z nagraniami na temat seryjnych zabójców, co stanowiło element jego przygotowania do roli. Dokonał wówczas spostrzeżenia, że Charles Manson nigdy nie mrugał podczas mówienia i wykorzystał to w budowaniu roli Hannibala.
 '

3. Czaszka na plecach zmierzchnicy trupiej główki na plakacie to w istocie żywy obraz (tableau vivant) Salvadora Dalego pt. "In Voluptas Mors".


4. Inspiracją dla postaci Hannibala był Albert Fish, seryjny morderca, który podobno zjadał niektóre ze swoich ofiar (dzieci).


5. Anthony Hopkins spontanicznie wymyślił odgłos siorbania na planie filmowym. Spodobał się on wszystkim, ale Jonathan Demme dostawał od niego mdłości po kilku chwilach.


6. Ćmę wyjmowaną z przełyku zagrał cukierek.


7. Więzienie, w którym przetrzymywany jest Lecter to w rzeczywistości Muzeum Sztuki w Atlancie.


8. Rolę Clarice zaoferowano Michelle Pfeiffer oraz Meg Ryan. Trzecią kandydatką do wcielenia się w tą postać była Emma Thompson, ale wycofała się z projektu. O rolę starały się ponadto Nicole Kidman i Halle Berry. Pod uwagę brane też były Andie MacDowell i Kim Basinger. Propozycję odrzuciła Melanie Griffith.


9. Kiedy Jonathan Demme filmował scenę pierwszego spotkania Lectera i Starling, Anthony Hopkins stwierdził, że będzie patrzył bezpośrednio w kamerę ustawioną na wysokości jego wzroku. Czuł że Lecter powinien być przedstawiony jako "wszystko wiedzący".


10. Postać Jacka Crawforda, grana przez Scotta Glenna, była zainspirowana osobą prawdziwego detektywa, Johna Douglasa. Douglas spędzał dużo czasu z Glennem, by ten mógł lepiej go zagrać.


11. Głowa w słoiku należy do producenta Edwarda Saxona. Inny producent, Kenneth Utt, zagrał koronera.


12. Anthony Hopkins pobił rekord, dostał statuetkę Oscara za zaledwie 16 minut czasu ekranowego.


13. "Milczenie Owiec" jest pierwszym filmem, który gdy zdobył statuetkę w kategorii "Najlepszy film" był dostępny na video.


14. Gene Hackman był gotowy do reżyserowania filmu. Ostatecznie zrobił to Jonathan Demme.


15. Pierwowzorem Clarice Starling była agentka FBI, Candice DeLong, która m.in. brała udział w pojmaniu słynnego terrorysty Theodore'a Kaczynskiego.


16. W pierwszym spotkaniu z Clarice Starling, Lecter opisuje rysunek w swojej celi na ścianie jako "Duomo widziane z Belvedere" we Florencji, Włochy. Starling później odnajduje Buffalo Billa w Belvedere, Ohio. Zatem podczas pierwszego spotkania Lecter podaje faktyczne położenie Buffalo Billa.


17. Film ten zajął drugie miejsce w rankingu na najbardziej przerażający film wszechczasów przeprowadzonym przez magazyn "ga" w 2005 roku.


18. Michael Keaton, Mickey Rourke i Kenneth Branagh byli kandydatami do roli Crowforda.


19. Piosenka, podczas której Buffalo Bill wykonuje zapadający w pamięć taniec to utwór "Good Bye Horses" Q Lazzarus.


20. W ramach przygotowań do swych ról Jodie Foster i Scott Glenn mieli możliwość przesłuchania autentycznych taśm audio, na których mordercy opisują jak torturowali i wykańczali swoje ofiary. Jodie Foster odrzuciła tę możliwość, natomiast Scott Glenn zgodził się. Aktor bardzo żałuje, że się na to zdecydował, bo jak sam mówi słyszał okropne rzeczy, których nie da się zapomnieć.


21. Tomas Harris nigdy nie obejrzał "Milczenia Owiec" w obawie, że seans źle na niego wpłynie.


22. Film wszedł na ekrany kin z rocznym opóźnieniem, ponieważ w 1990 wytwórnia chciała się skupić na "Tańczącym Z Wilkami". 


23. W prawie każdym ujęciu w celi widać w szybie odbicie którejś z postaci.


24. Buffalo Bill to kombinacja autentycznych morderców: Eda Gaina (pozbawianie skóry), Teda Bundy (gryzienie w rękę) oraz Gary'ego Heidnicka (porwane kobiety przetrzymywane w piwnicy).


25. Podczas napisów końcowych można zauważyć logo MPAA z podtytułem "A Luta Continua" - to po portugalsku mniej więcej "ciąg dalszy nastąpi".

Zobacz również:

Trylogia Władcy Pierścieni - 50 ciekawostek

Trylogia Matrix - 35 ciekawostek

Pulp Fiction - 15 ciekawostek

Król Lew - 15 ciekawostek

Taksówkarz - 20 ciekawostek

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images