Trylogia Matrix - 35 ciekawostek.

maja 31, 2015


Zapraszam do kolejnego zestawienia ciekawostek. Tym razem będą to ciekawostki trylogii słynnych filmów Sci-Fi „Matrix” w reżyserii braci Wachowskich.


1. Początkowo rolę Neo zaproponowano Bradowi Pittowi. Propozycję zagrania tej postaci odrzucił Will Smith, przyjmując rolę w "Bardzo dzikim zachodzie", a także Ewan McGregor. Ponadto pod uwagę byli brani Leonardo DiCaprio, Kevin Costner, David Duchovny, Val Kilmer i Tom Cruise.


2. Nakręcenie potrójnego, powietrznego kopnięcia Neo zajęło ekipie zdjęciowej dwa dni zdjęciowe i 24 duble.

3. Podczas przesłuchania Neo przez agentów, pokazany efekt zasklepienia się ust Neo, był dziełem animacji komputerowej. Jednak później Keanu Reeves miał naprawdę zasklepione usta przez 5 godzin, gdy chciał coś powiedzieć musiał to napisać.

4. Gary Oldman i Samuel L. Jackson byli brani pod uwagę do roli Morfeusza.

5. W biurze Meta Cortechs, podczas rozmowy telefonicznej między Neo a Morfeuszem, widzimy jak Neo (Keanu Reeves) wspina się na okno. Ta scena była kręcona bez kaskadera, na 34 piętrze budynku.
6. Pierwotnie rolę Trinity miała grać Angelina Jolie, ale aktorka wolała zagrać Lisę w "Przerwanej lekcji muzyki".
7. Nad drzwiami kuchni, w apartamencie Wyroczni widnieje napis "Temet nosce", oznacza on "poznaj siebie”. Autorem tych słów jest Plutarch, pisarz starożytnej Grecji.


8. Przed nakręceniem pełnometrażowego filmu, powstał 600-stronicowy komiks, który pokrótce traktował o tym, czym jest "Matrix".
9. Gdy Neo zostaje zabity, jest martwy przez 72 sekundy. Czas ten jest kolejnym odwołaniem do Biblii, kiedy Jezus Chrystus leżał w grobie przez 3 dni, czyli 72 godziny.

10. Jean Reno otrzymał propozycję zagrania agenta Smitha, lecz ją odrzucił i zdecydował się na występ w filmie "Godzilla" (1998).


1. Początkowo rolę Architekta miał zagrać Sean Connery. Aktor odrzucił jednak propozycję, gdyż - jak wyjaśnił w jednym z późniejszych wywiadów - nie mógł zrozumieć koncepcji, jaką obrał film.

2. Przygotowując się do roli, Keanu Reeves przez co najmniej siedem godzin dziennie ćwiczył Kung fu. Tuż przed rozpoczęciem prac na planie, przeszedł operację kręgosłupa, co ograniczało jego ruchy. Choreograf filmu Woo-ping Yuen dostosował się do tego, opracowując choreografię scen walk opartą bardziej na korzystaniu z rąk niż na kopnięciach.

3. Hugo Weaving grał tylko kilku Smithów. Reszta to aktorzy, którzy są bardzo podobnej budowy ciała i noszą peruki.

4. Carrie-Anne Moss na potrzeby filmu nauczyła się prowadzić motocykl Ducati i w scenie pościgu na autostradzie nie korzystała z pomocy kaskadera.

5. Monica Bellucci otrzymała rolę Persefony po tym, jak Wachowscy zobaczyli ją w filmie "Malena".

6. Efekty specjalne użyte w filmie kosztowały 100 mln dolarów.

7. Zrobienie sekwencji pościgu zajęło ekipie ponad 3 miesiące.

8. Trening fizyczny aktorów zaczął się w grudniu 2000 roku i trwał aż 8 miesięcy.

9. Początkowo rolę Serafina miał zagrać Jet Li. Gdy nie przyjął oferty, postać została chwilowo przemianowana na kobietę, w którą miała się wcielić Michelle Yeoh. Gdy aktorka odrzuciła propozycję ze względu na inne zobowiązania zawodowe, wybrano Collina Chou.

10. Specjalnie na potrzeby filmu zbudowano ponad 3 kilometry autostrady, co kosztowało 2,4 miliona dolarów. Ściany oporowe były wykonane z drewna. Po zakończeniu zdjęć autostradę zdementowano, a użyte drewno przewieziono do Meksyku, gdzie wykorzystano je do wzniesiona około 100 domów dla najbiedniejszych.

11. Aby przygotować się do roli Keanu Reeves musiał przeczytać 3 książki: "Simulation and Simulacra", "Out of Control" i "Evolution Psychology".

12. Podczas przygotowań jak i w trakcie realizacji filmu miało miejsce kilka wypadków. Carrie-Anne Moss złamała nogę w czasie ćwiczeń do scen walki, Laurence Fishburne z kolei zwichnął rękę, a Hugo Weaving miał problemy z kręgiem szyjnym po zrealizowaniu sceny, w której jego bohater zostaje popchnięty, a później wisi na drucie.

13. Koszt nakręcenia trwającej 17 minut sceny walki między Neo a klonami Smitha, wyniósł ponad 40 milionów dolarów. Była to wówczas najdrożej nakręcona scena w historii, gdzie m.in. zrealizowano cztery sekwencje całkowicie wygenerowane komputerowo. Nakręcenie całej walki zajęło ekipie 27 dni.

14. Aby odegnać złe duchy i przynieść szczęście produkcji, Reeves i inni aktorzy recytowali na planie buddyjskie modlitwy i palili kopczyki papieru ryżowego.

Znana z pierwszej odsłony filmu postać Tanka miała pojawić się również w sequelu. Jednak grający ją Marcus Chong zażądał zbyt wygórowanej sumy za występ, więc rola ta została wykreślona ze scenariusza.


1. W filmie są 804 sceny z użyciem efektów specjalnych.

2. Pistolety Serafina to Browning BDM.

3. Twarz "Deus ex Machina" została stworzona na podstawie starych zdjęć zrobionych przez Andy Wachowski'ego.

4. Wcielająca się w Wyrocznię w dwóch poprzednich częściach serii Gloria Foster zmarła, nim zdążyła nakręcić jakąkolwiek swoją scenę do "Rewolucji". Rolę po niej przejęła Mary Alice, a zmiana aktorki została odpowiednio rozwiązana w scenariuszu filmu.

5. Sati w języku Nepali (najbardziej rozpowszechniony język w Nepalu) oznacza "przyjaciel".

6. Specjaliści od efektów specjalnych spędzili 2 miesiące opracowując urządzenie wyrabiające doskonałe krople deszczu.

7. Tylko jeden robot typu APU został zbudowany na potrzeby filmu. Ważył około 2 ton.

8. Początkowo Zee miała zagrać Aaliya. Z powodu jej śmierci rozważano obsadzenie Evy Mendes, Samanthy Mumby, Brandy Norwood i Tatyany Ali, jednak ostatecznie rolę otrzymała Nona Gaye.

9. Pojawiający się pod koniec filmu czarny kot, jest tym samym zwierzakiem, którego możemy zobaczyć w scenie "deja-vu" z pierwszej części "Matrixa".

10. Film był kręcony przeciwnie do chronologii scen w scenariuszu - od ostatniej sceny do początkowej.

Zobacz również
Trylogia Władcy Pierścieni - 50 ciekawostek

You Might Also Like

1 komentarze

Flickr Images