Król Lew - 15 ciekawostek.

czerwca 19, 2015


Król Lew - Niezapomniana bajka Disneya z naszego dzieciństwa, która nadal wzbudza emocje. Ciężko w to uwierzyć, że od premiery minęło już ponad dwadzieścia lat.

Oto piętnaście ciekawostek z animacji „Król lew”

1. Do podkładania głosu Skazie rozważano kandydatury Tima Curry'ego, Malcolma McDowella, Jamesa Caana, Roberta Duvalla oraz Raya Liotty.

2. Kilka imion bohaterów było opartych na języku Swahili. Simba znaczy w tym języku Lew, Rafiki - Przyjaciel, a Pumba - Zakurzony. Mufasa zaś jest imieniem ostatniego króla Kenii.

3. Inspiracją do scenerii filmu był Park Narodowy "Hell's Gate" w Kenii.

4. Ryk lwów w filmie tak naprawdę należy do tygrysów, ponieważ prawdziwe lwy ryczały zbyt cicho.

5. Virginia McKenna, Helen Mirren i Vanessa Redgrave były kandydatkami do podkładania głosu lwicy Sarabi.

6. Początkowo rozważano, aby czarnymi bohaterami w filmie były szakale, nie hieny.

7. Blizna na twarzy Skazy jest dokładnie w tym samym miejscu, w jakim bliznę miała odtwarzana przez Ala Pacino postać w słynnym filmie gangsterskim "Człowiek z blizną".

8. Po stworzeniu postaci Shenzi, animatorzy doszli do wniosku, że przypomina ona nieco aktorkę Whoopi Goldberg. Jak na ironię, została ona później wybrana do zdubbingowania tej postaci.

9. Pumba to pierwsza postać w filmach Disneya, która puszcza gazy. Potem zdarzyło się to np. bohaterom "Toy Story 2" podczas napisów końcowych.

10. Scenarzyści pisali rolę Mufasy z myślą o Seanie Connerym. Rozważano również kandydaturę Liama Neesona, natomiast propozycję podłożenia głosu odrzucił Timothy Dalton.

11. W przeciwieństwie do pazurów innych lwów, pazury Skazy są zawsze wysunięte.

12. Jest to pierwszy animowany film Disneya, który pokazuje śmierć jednego z bohaterów (Mufasy)

13. Nakręcenie sceny panicznej ucieczki antylop gnu zajęło prawie trzy lata. Do stworzenia tej sceny napisano nowatorski program komputerowy, który pozwolił setkom zwierząt biec bez wpadania na siebie.

14. Kwestia "What do you want me to do, dress in drag and do the hula?" ("Co niby mam zrobić, wykonać taniec hula?") była zaimprowizowana przez Nathana Lane'a.

15. Zanim zatrudniono Rowana Atkinsona do podkładania głosu papudze Zazu, rozważano kandydatury wielu brytyjskich aktorów komediowych. Byli to m.in. Tim Brooke-Taylor, Graeme Garden, Patrick Stewart.

Zobacz również
Trylogia Władcy Pierścieni - 50 ciekawostek
Trylogia Matrix - 35 ciekawostek
Pulp Fiction - 15 ciekawostek

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images