Psychoza - 15 ciekawostek.

września 21, 2015


„Psychoza” w reżyserii Alfreda Hitchcocka to bez wątpienia jeden z najlepszych Thrillerów w historii kina.

Poznajcie kilka ciekawostek na temat „Psychozy”


1. Film nakręcono w tonacji czarno-białej, gdyż Alfred Hitchcock uważał, że film mógłby być "za krwawy" w kolorze.


2. W scenie pod prysznicem ekipa filmowa puściła lodowatą wodę, żeby wywołać większy szok u Janet Leigh.  Hitchcock nie wiedział o tym.


3. Początkowo Hitchcock chciał powierzyć rolę Sama Loomisa Stuartowi Whitmanowi.


4. W powieści Roberta Blocha Norman jest niski, gruby, starszy i odpychający. To Hitchcock zadecydował, aby w filmie był młody, przystojny i sympatyczny.


5. Alfred Hitchcock postanowił sprawdzić jak bardzo przerażający jest "trup" matki Normana, więc umieścił go w garderobie Janet Leigh i czekał, żeby się przekonać jak głośno aktorka będzie krzyczeć, kiedy go odkryje.


6. Do roli Marion brano pod uwagę zatrudnienie następujących aktorek: Eva Marie Saint, Piper Laurie, Martha Hyer, Hope Lange, Shirley Jones i Lana Turner.


7. Legendarna scena spod prysznica, trwająca zaledwie 70 sekund, wymagała od Hitchocka aż 45 ustawień kamery!


8. "Psychoza" jest pierwszym filmem, który pokazuje kobietę (Janet Leigh) tylko w samej bieliźnie.


9. Hitchcock kupił anonimowo prawa do ekranizacji powieści Blocha za 9 tys. dolarów, a następnie wykupił tyle egzemplarzy książki, ile tylko był w stanie. Miało to na celu ukrycie zakończenia filmu przed widzami.


10. W powieści postać "Marion Crane" miała na imię "Mary". Imię zostało zmienione po tym, jak biuro prawne studia natrafiło na dwie kobiety, żyjące w Pheonix w Arizonie, które nazywały się "Mary Crane".


11. Hitchcock otrzymał list od rozwścieczonego ojca pewnej dziewczyny, która po obejrzeniu filmu Widmo ("Les Diaboliques") bała się brać kąpiel, natomiast po obejrzeniu "Psychozy" odmawiała brania prysznica. Hitchock odpisał mu, "poślij ją do pralni chemicznej"


12. Na początku filmu Marion ma na sobie biały biustonosz - miało to podkreślać jej "anielskość". Później widzimy ją w czarnej bieliźnie - co symbolizuje jej zły czyn. Podobnie jest z torebkami - białą na początku i czarną później.


13. "Psychoza" to jedyny film, któremu towarzyszy muzyka wykonywana wyłącznie na instrumentach smyczkowych. Był to pomysł Hitchcocka, któremu chodziło o wywołanie dodatkowego napięcia u widza.


14. Cenzura zażądała wycięcia trwającej ułamek sekundy sceny z nagą Janet Leigh pod prysznicem. Hitchcock jednak nie miał zamiaru ukrywać fakt ze ludzie kąpią się bez ubrania więc odesłał film bez usuwania wymienionej sekwencji. Cenzorzy założyli ze Hitchcock wywiązał się z polecenia i przepuścili film bez żadnych komplikacji.


15. Film nakręcono w Phoenix (Arizona, USA), Los Angeles, Universal City oraz na autostradzie California State Route 99 (Kalifornia, USA).

Zobacz również:
Trylogia Władcy Pierścieni - 50 ciekawostek
Trylogia Matrix - 35 ciekawostek
Pulp Fiction - 15 ciekawostek
Król Lew - 15 ciekawostek
Taksówkarz - 20 ciekawostek
Milczenie owiec - 25 ciekawostek

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images