Sobota z cytatami (odc.133)

lipca 09, 2016


Zapraszam na kolejną odsłonę sobotniego cyklu cytatów filmowych, jak i serialowych.
Dzisiaj m.in. cytat z włoskiego dramatu Federico Felliniego „Osiem i pół”, serialu Netflixa „Daredevil” oraz kultowego filmu sensacyjnego „Gorączka” z Alem Pacino i Robertem De Niro w głównych rolach.


Dwunastu gniewnych ludzi (1957, reż. Sidney Lumet)
Zawsze trudno jest trzymać na wodzy osobiste uprzedzenia. I za każdym razem, gdy się z czymś mierzysz, uprzedzenia przysłaniają prawdę. Doprawdy, nie wiem czym jest prawda. Nie przypuszczam, aby ktokolwiek to kiedykolwiek rzeczywiście wiedział. Dziewięciu z nas zdaje się uważać, że oskarżony jest niewinny, choć tak naprawdę to obstawiamy w ciemno - możemy być w błędzie. Nie wiem, może staramy się puścić wolno winnego. Nikt tego nie może wiedzieć. Ale mamy niedające się usunąć wątpliwości, czyli coś, co w naszym systemie jest bardzo cenne. Żadna ława przysięgłych nie może uznać kogoś za winnego jeśli nie jest tego absolutnie pewna.

Osiem i pół (1963, reż. Federico Fellini)
Widzisz, to co rzuca się w oczy po pierwszym czytaniu to brak idei przewodniej lub tezy filozoficznej. Czyni to film ciągiem daremnych scenek, które mogą nawet być interesujące w swym ambiwalentnym realizmie. Zastanawiasz się co na prawdę reżyser stara się zrobić? Zmusić nas do myślenia? Przestraszyć nas? Ta sztuczka zdradza podstawowy brak poetyckiej inspiracji.

Gorączka (1995, reż. Michael Mann)
Już nawet nie wiem co robię. Wiem, że życie jest krótkie, a jakikolwiek czas, jaki nam dano to szczęście. Chcesz dokądś pójść. Pójdź tam teraz. Albo samodzielnie... samodzielnie zadecyduj, aby do mnie przyjść. A wszystko co wiem... wszystko, co wiem, to to, że nie ma sensu abym gdziekolwiek kiedykolwiek szedł, jeśli miałbym to robić sam... bez ciebie.

Trainspotting (1996, reż. Danny Boyle)
Wybierz życie... Dlaczego miałbym zrobić coś takiego? Wybieram niewybieranie życia. Wybieram coś innego.

Powrót do przyszłości II (1989, reż. Robert Zemeckis)
Podróżowanie w czasie jest po prostu zbyt niebezpieczne. Lepiej oddam się studiowaniu innej wielkiej tajemnicy wszechświata: kobiet!

Hrabia Monte Christo (2002, reż. Kevin Reynolds)
Życie jest jak burza, mój młody przyjacielu. W jednym momencie wygrzewasz się w promieniach słońca, aby za moment roztrzaskać się o skały. To, co czyni cię mężczyzną to to, co robisz, gdy ta burza nadchodzi.

Śniegowe ciastko (2006, reż. Marc Evans)
Przeszłość to tylko wspomnienie, a przyszłość to fantazja. Tylko w teraźniejszości żyjemy na prawdę.

Mad Men (2007-2015)
To twoje życie. Nie wiesz jak długo ono potrwa, ale wiesz, że będzie miało złe zakończenie. Musisz iść naprzód. Jak tylko ustalisz co to znaczy.

Daredevil (2015-)
Mądrość nie pochodzi z książek. Mądrość to podejmowanie właściwych decyzji w odpowiednim czasie.

Deadpool (2016, reż. Tim Miller)
Życie jest serialem katastrof przerywanym momentami szczęścia, króciutkimi jak przerwa na reklamę.
Zobacz poprzednie odcinki


You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images