Sobota z cytatami (odc.152)

listopada 26, 2016


Zapraszam na kolejną sobotnią odsłonę cyklu.
Dzisiaj m.in. cytat ze słynnego dramatu „American Beauty” z główną rolą Kevina Spaceya, nowego dzieła Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń” oraz serialu „Mr. Robot”


Ostatnie kuszenie Chrystusa (1988, reż. Martin Scorsese)
Gdybym był drwalem, rąbałbym drwa. Gdybym był ogniem, płonąłbym. Ale jestem sercem i kocham. To jedyna rzecz, jaką mogę robić.

American Beauty (1999, reż. Sam Mendes)
Sądzę, że mógłbym być mocno wkurzony na to, co mi się przytrafiło, ale trudno się wściekać, kiedy jest tyle piękna na świecie. Czasem czuję się jakbym widział je całe na raz a tego jest za wiele. Moje serce rośnie niczym balon, który ma za chwilę pęknąć. A później przypominam sobie, żeby się odprężyć i przestać trzymać się tego kurczowo. A wtedy przebiega przeze mnie jakby deszcz i nie jestem w stanie czuć nic innego niż wdzięczność za każdą chwilę mojego małego, głupiego życia.

Mroczny rycerz (2008, reż.Christopher Nolan)
Czasem prawda nie jest dostatecznie dobra, czasem ludzie zasługują na więcej. Czasem ludzie zasługują na to, aby ich wiara została nagrodzona.

O północy w Paryżu (2011, reż. Woody Allen, reż.) 
Zadaniem artysty nie jest poddawać się rozpaczy tylko odnaleźć antidotum na pustkę istnienia.

Synowie Anarchii (2008-2014)
Im jestem starszy, tym bardziej zdaję sobie sprawę, że wiek nie przynosi mądrości. To tylko przynosi zmęczenie.

Mr. Robot (2015-)
To pytanie nie tylko dla umysłu, ale dla oczu i uszu. Ale czy to nie to samo? Czy zmysły nie są czujnikami dla mózgu? Jasne, polegamy na nich, ufamy, że trafnie odzwierciedlają otaczający nas świat, ale co jeśli tak nie jest? Jeśli to, co postrzegamy, nie jest prawdziwym światem, tylko przypuszczeniem naszego umysłu? Jeśli wszystko, co mamy, to tylko zniekształcona rzeczywistość, zamazany obraz, którego nigdy w pełni nie zrozumiemy.

Rycerz pucharów (2015, reż. Terrence Malick)
Myślisz, że gdy osiągniesz pewien wiek rzeczy zaczną mieć sens, ale odkrywasz, że jesteś równie zagubiony, jak przedtem. Myślę, że tym jest potępienie. Cząstki twego życia nigdy nie staną się całością, tylko pozostaną gdzieś tam, rozproszone.

Wołyń (2016, reż. Wojciech Smarzowski)
Kresowian zabito dwukrotnie - raz przez ciosy siekierą, drugi raz przez przemilczenie. A ta śmierć przez przemilczenie jest jeszcze bardziej okrutna od śmierci fizycznej.

Ukryte piękno (2016, reż. David Frankel)
Jesteśmy tu, aby się łączyć. Miłość, czas, śmierć. Dziś te trzy rzeczy łączą każdą pojedynczą istotę ludzką na Ziemi. Tęsknimy za miłością, pragnęlibyśmy mieć więcej czasu, i wszyscy boimy się śmierci.

Śmietanka towarzyska (2016, reż. Woody Allen)
Sokrates powiedział: „Nie warto żyć życiem przez nas niepoznanym” Ale nie chodzi o poznanie jego części.
tłumaczenie: Agata

Zobacz poprzednie odcinki

You Might Also Like

1 komentarze

  1. Fajne zestawienie i świetne cytaty ;) Aż ciężko wybrać ulubiony..

    OdpowiedzUsuń

Flickr Images