Ciekawostki filmowe (odc.1)

stycznia 16, 2017


Postanowiłem powrócić do starego cyklu na blogu w nieco innej formie graficznej. Zapraszam na nowy inek, w których poznacie kilka ciekawostek filmowych.

Dzisiaj m.in. o warunkach pracy nad filmem „Pieskie popołudnie”, przygotowaniu Roberta DeNiro do swoje roli oraz inspiracji słynnej sceny z dzieła Larsa von Triera „Melancholia”

1. Śniadanie u Tiffany’e (1961, reż. Blake Edwards)
Autor powieści, Truman Capote, chciał, żeby Holly została zagrana przez Marilyn Monroe. Lee Strasberg odradził Monroe to posunięcie, ponieważ jego zdaniem zagranie call-girl zniszczyłoby wizerunek gwiazdy.

2. Pieskie popołudnie (1975, reż. Sidney Lumet)
Sceny na zewnątrz banku kręcone były w czasie zimnej pogody. Żeby oddech aktorów nie był widoczny, przed każdym ujęciem wkładali sobie do ust kostki lodu.

3. Wściekły Byk (1980, reż. Martin Scorsese)
W przygotowaniach do filmu, Robert De Niro przeszedł przez serię ćwiczeń i treningów. Wziął nawet udział w trzech prawdziwych walkach z czego wygrał dwie.

4. Łowca androidów (1982, reż. Ridley Scott)
Monolog Roya Batty'ego to improwizacja grającego go Rutgera Hauera. W oryginalnym scenariuszy scena ta była dłuższa, ale tekst przerobiony przez aktora przeszedł do historii kina.

5. Zapach kobiety (1992, reż. Martin Brest)
Gabrielle Anwar (Donna) ma wykształcenie baletowe i bez problemu wykonała choreografię do sceny z tangiem Por Una Cabeza w restauracji, ale Al Pacino nie był w stanie tego opanować. Zdenerwowany zaproponował reżyserowi, że będzie improwizował, i to co zobaczyliśmy na ekranie to była właśnie improwizacja aktora, której poddała się tancerka.

6. Melancholia (2011, reż, Lars von Trier)
Inspiracją sceny, w której Justine leży w strumieniu z bukietem kwiatów w ręce, jest obraz z 1852 roku pt. "Ofelia" namalowany przez Johna Eweretta  Millaisa.


7. Ida (2013, reż. Paweł Pawlikowski)
Na potrzeby filmu Dawid Ogrodnik nauczył się gry na saksofonie altowym.

8. Lobster (2015, reż. Yorgos Lanthimo)
Większość filmu nakręcona została z wykorzystaniem jedynie światła naturalnego. Sztuczne oświetlenie zostało użyte tylko podczas kręcenia nielicznych scen nocnych.

9. Nienasyceni (2015, reż. Luca Guadagnino)
Początkowo w postać Penelope miała wcielić się Margot Robbie, jednak ze względu na konflikt terminów musiała wycofać się z produkcji.

10. Spotlight (2015, reż. Tom McCarthy)
W ramach przygotowań do roli Michael Keaton spędził wiele czasu z prawdziwym Walterem Robinsonem. Zanim się poznali, aktor potajemnie zamieszkał na pewien czas w pobliżu jego domu.
źródło: filmweb

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images