Filmy o poezji, które warto zobaczyć.

kwietnia 12, 2017

Zapraszam do kolejnego zestawienie filmów, które warto zobaczyć. Tym razem tematyką wybranych dzieł jest poezja. Mam nadzieje, że któraś z pozycji zwrócić Waszą uwagę.


opis filmu:
Film opowiada o życiu rosyjskiego mnicha i pisarza ikon, Andrieja Rublowa. Prawosławny święty przemierza średniowieczną Ruś, gdzie jest świadkiem wielu okrucieństw oraz zbrodni.
Zobacz zwiastun

opis filmu:
Znany francuski poeta, Paul Verlaine, przyjmuje pod swoje skrzydła dobrze rokującego Arthura Rimbauda. Wkrótce między dwoma literatami rozkwita erotyczna fascynacja.
Zobacz zwiastun

opis filmu:
C.S.Lewis, autor słynnych "Opowieści z Narnii" i amerykańska poetka Joy Gresham prowadzą ze sobą ożywioną korespondencję. Spotykają się osobiście, kiedy kobieta, po rozstaniu z mężem, przyjeżdża do Anglii.
Zobacz zwiastun

opis filmu:
Głównym bohaterem Henry Fool jest Simon Grim (James Urbaniak), który pracuje jako śmieciarz. Pewnego dnia na jego drodze staje tajemniczy, natchniony pisarz - Henry Fool, który zaraża go swoją literacką pasją. Już pierwszy utwór młodego Grima wywołuje duże poruszenie w lokalnym środowisku. Stopniowo jego pisarska kariera nabiera rozpędu, a jej ukoronowaniem jest literacka nagroda Nobla.
Zobacz zwiastun

opis filmu:
John Keats, wybitny angielski poeta bez grosza przy duszy, obdarza odwzajemnioną miłością Fanny Brawne, osiemnastolatkę z dobrego, acz niezbyt bogatego domu. 
Zobacz zwiastun

opis filmu:
Prosty włoski listonosz odkrywa w sobie zamiłowanie do poezji dzięki dostarczaniu korespondencji znanemu pisarzowi.
Zobacz zwiastun

opis filmu:
An inspector hunts down Nobel Prize-winning Chilean poet, Pablo Neruda, who becomes a fugitive in his home country in the late 1940s for joining the Communist Party.
Zobacz zwiastun

opis filmu:
Wątki słynnego mitologicznego tematu o Orfeuszu i Eurydyce Jean Cocteau przeniósł w świat współczesny. Film składa się z ciągu poetyckich metafor.Ich sens nie zawsze pozostaje jasny. Orfeusz jest poetą. Ulega oczarowaniu księżniczką-śmiercią. Ale gdy wysyła ona zabójców z misją zgładzenia żony Orfeusza - Eurydyki, on natychmiast wyrusza na jej poszukiwania do podziemnego świata
Zobacz zwiastun

opis filmu:
Kierowca autobusu prowadzi szczęśliwe życie u boku żony Laury, tworząc wiersze inspirowane zaobserwowanymi w pracy wydarzeniami.
Zobacz zwiastun

opis filmu:
Biografia jednej z najbardziej niecodziennych postaci amerykańskiej bohemy lat 70. XX wieku. Miguel Pinero (Benjamin Bratt) - latynoski poeta, dramaturg, aktor i scenarzysta - uchodzi za prekursora nurtów rap i hip-hop. Sławę przyniosła mu na poły autobiograficzna sztuka pt. "Short Eyes", w której opisał własne przeżycia z pobytu w Sing-Sing, legendarnym więzieniu o zaostrzonym rygorze
Zobacz zwiastun

opis filmu:
Cierpiąca na chorobę Alzheimera kobieta bierze udział w kursie poezji po tym, jak odkrywa, że wnuczek doprowadził do samobójstwa szkolnej koleżanki.
Zobacz zwiastun

opis filmu:
Skłócony z całym światem chłopak popada w kłopoty, z których jedyną odskocznią jest pisanie wierszy.
Zobacz zwiastun

opis filmu:
Charyzmatyczny nauczyciel języka angielskiego w konserwatywnym liceum stara się wpoić uczniom miłość do poezji i ideę "carpe diem".
Zobacz zwiastun

opis filmu:
William Szekspir przeżywa twórczą niemoc. Podczas przesłuchań do roli poznaje pięknego chłopca, który okazuje się kobietą o imieniu Viola. Oboje się w sobie zakochują.
Zobacz zwiastun

opis filmu:
Film jest opowieścią autobiograficzną reżysera. Umierający bohater zastanawia się nad sensem życia. Powraca wspomnieniami do najważniejszych wydarzeń swojego życia. Śledzimy epizody z wojennego dzieciństwa bohatera, by za chwilę przenieść się do czasów współczesnych, a potem cofnąć o dwadzieścia lat i obejrzeć scenę z młodości. Ważną osobą w jego życiu jest matka. Relacje między nimi miały ważny wpływ na jego późniejsze związki z kobietami.
Zobacz zwiastun

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Ja uwielbiam dwa polskie : "Małżowinę" i "Wojaczek" - bardzo polecam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Lista świetna i znów sporo filmów, które uwielbiamy. A ze swojej strony dołożylibyśmy jeszcze "Skowyt"

    OdpowiedzUsuń

Flickr Images