Dziesięć filmów psychologicznych , które warto zobaczyć.

maja 16, 2014Zestawienie dziesięciu filmów psychologicznych które warto zobaczyć. Może wy macie swoje ulubione? Zapraszam do czytania jak i dyskusji.1. Dzień Świra 
Pozostając przy natręctwach, warto sięgnąć po polski firm Marka Koterskiego z 2002r. Opowiada o dobie z życia Adama Miauczyńskiego – człowieka, którego natręctwa i wysoki poziom agresji do pewnego momentu bawią, by w efekcie pozostawić nas w sporym rozgoryczeniu.
Zwiastun2. Lot nad kukułczym gniazdem
Klasyka gatunku, film Milosa Formana z 1975 roku. Opisuje historię wysłanego na obserwację do psychiatryka Randalla Patricka McMurphy’ego. Poza obserwacją dość przerażających warunków życia w szpitalu psychiatrycznym, mamy tu też pytanie o granice między normalnością a chorobą.
Zwiastun


3. Lepiej być nie może
Nieco bardziej pozytywny film, również z udziałem Jacka Nicholsona. (1997 r – reż. James L. Brooks) – tym razem, Nicholson wciela się w rolę człowieka z nerwicą obsesyjno – kompulsywną. Film pozytywny i przyjemny w odbiorze, a dla zainteresowanych tematyką natręctw kopalnia obserwacji.
Zwiastun


4. K-Pax 
Film z 2001 roku (reż. Iain Softley) nakręcony na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Gene Brewera. Opowiada historię Roberta Portera , który jako prot – przybysz z innej planety – pojawia się w szpitalu psychiatrycznym. Jego zupełnie odmienne postrzeganie naszej rzeczywistości, z perspektywy obcego przybysza sprawia, że zarówno jego lekarz prowadzący jak i wszyscy mieszkańcy szpitala zastanawiają się, czy prot rzeczywiście przybył z innej planety. Przez praktycznie cały film możemy obserwować życie szpitala psychiatrycznego i jego mieszkańców. Film nie pozostawia też jasnej odpowiedzi na pytanie, czy prot cierpi na osobowość wieloraka, czy rzeczywiście przybył do nas z innej planety. Wyjaśnienie znajdziecie dopiero w kolejnych książkach autora.
Zwiastun


5. Podziemny krąg 
Kolejny film o osobowości wielorakiej, który trzeba obejrzeć przynajmniej dwa razy, by odkryć wszystkie niuanse. Poza świetną grą aktorską i ciekawą fabułą, psycholog znajdzie w tym filmie ciekawe smaczki związane z psychologią osoby z dysocjacją osobowości.
Zwiastun


6. Z miłości do Nancy  
Świetne studium anoreksji, oparte o prawdziwą historię. Zresztą aktorka, grająca główną bohaterkę, również cierpiała na anoreksje.
Zwiastun


7. Skrywana tajemnica  
Skoro już jesteśmy przy zaburzeniach odżywiania, nie może zabraknąć bulimii. Tym razem mamy do zobaczenia historię popadania w chorobę oraz bezsilności matki w obliczu choroby, o której najpierw nic nie wie, a potem jej nie rozumie.
Zwiastun


8. Pająk 
Studium schizofrenii. Reżyser powoli wprowadza widza w mroczny świat urojeń i iluzji- objawów i mechanizmów choroby. Przejmujący i bardzo prawdziwy (z doskonałą rolą Ralpha Fiennesa).
Zwiastun


9. Przerwana lekcja muzyki
 I znów wracamy do szpitala psychiatrycznego, wraz z chorą na depresję Susan. Przy okazji poznajemy znerwicowaną bulimiczkę Daisy, socjopatkę Lisę i kilka innych bohaterek, z których każda bardzo wyraziście prezentuje swoje problemy psychologiczne.

Zobacz


10. Kuracja
Tym razem mamy do czynienia z psychiatrą, który wchodzi do szpitala psychiatrycznego, by od środka obserwować pacjentów – sytuacja wymyka się jednak spod kontroli…
Zwiastun

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images