10 filmów bokserskich, które trzeba znać

sierpnia 14, 2014Według powtarzanej opinii większość filmów bokserskich powiela schemat fabuły a la "Rocky", ale to nie jest prawda. W obrębie gatunku powstało sporo chłamu, ale są i arcydzieła, które znać powinien każdy szanujący się kinoman. Poniżej dziesięć z nich.


Polacy nie gęsi do bicia, swój film bokserski też maja. Fabuła "Boksera" jest oparta na karierze Mariana Kasprzyka, mistrza olimpijskiego, który jedną z finałowych walk wygral mimo złamania kciuka w pierwszej rundzie. Film dzisiaj trąci trochę myszką, ale na plus trzeba zaliczyć scenariusz napisany przez Jerzego Suszkę i legendarnego komentatora sportowego, "poety mikrofonu", Bohdana Tomaszewskiego oraz doskonałą rolę Daniela Olbrychskiego.
ZwiastunO tym filmie już pewnie nikt by nie pamiętał, gdyby nie grający w nim Mickey Rourke. Aktor jest dzisiaj znany z znakomitej roli starzejącego się wrestlera w "Zapaśniku", ale warto pamiętać, że pierwsze bokserskie szlify Rourke zdobył własnie na planie "Swojego chłopaka", gdzie zagrał boksera-alkoholika. Scenariusz filmu został oparty na własnych doświadczeniach aktora, który zresztą sam próbował swoich sił na ringu (8 walk, wszystkie wygrane).
Zwiastun


Charlie bokserem", czyli boks na wesoło. Chyba nikt jeszcze tak jeszcze nie wyśmiał świata boksu jak niezrównany Charlie Chaplin, który opowiedział o zwykłym człowieku z ulicy, który z dnia na dzień staje do walki o złoty pas. Pomimo atmosfery karnawału, bohaterowie leją się równo po pyskach. Pełno tu zabawnych, slapstickowych gagów. Klasyka.
ZwiastunFilm oparty na faktach, bohaterem jest James J. Braddock, mistrz boksu w czasach wielkiego kryzysu. Reżyser Ron Howard wyposażył historię w tyle sentymentalnych scen, że niejeden twardziel po seansie "Człowieka ringu" wychodził z kina zapłakany. I nic dziwnego, bo ten film to właściwie bokserski melodramat. Dużo tu odwołujących się do emocji scen (pożegnanie z dziećmi przed walką). Patosu leje się tu więcej niż bokserskie krwi, ale film jest wart polecenia ze względu na świetne role Russella Crowe'a i Renée Zellweger.
Zwiastun


Historia Rubina "Huragana" Cartera, który został oskarżony o popełnienie morderstwa za co spędził prawie 20 lat w więzieniu. Film opowiada jego walkę o oczyszczenie z zarzutów i dość jednostronnie staje po stronie bohatera. Twórcy byli krytykowani za pominięcie znaczących faktów z jego życia (m.in. pięściarz był przywódcą gangu), ale pomimo tego film jest porywający ze względu na fantastyczną rolę Denzela Washingtona, któremu nominacja do Oscara należała się jak psu buda.
Zwiastun


Dzisiaj Rocky dość powszechnie kojarzy się jednoznacznie z Sylvestrem Stallonem, ale w historii boksu zapisał się też Rocky Graziano, amerykański bokser, który w 1947 roku został mistrzem świata w wadze średniej w boksie zawodowym. Pięściarz miał ciekawe życie, część życia spędził w domu poprawczym oraz w więzieniu. "Między liniami" ze znakomitą rolą Paula Newmana w roli głównej to czarno-biały klasyk gatunku. Obowiązkowo.
ZwiastunŚwiat się feminizuje, feminizuje się też boks, czego dowodem jest film Eastwooda, którego - kogo jak kogo - na pewno nie można oskarżyć o zniewieściałość. Sam Eastwood zagrał tu gburowatego trenera, do którego zgłasza się 30-letnia kobieta (Hilary Swank), która zawsze marzyła o karierze bokserskiej. Film dostał siedem nominacji do Oscara.
Zwiastun


Mało który pięściarz miał życie tak barwne jak Muhammad Ali. O prawa do nakręcenia filmu ubiegali Oliver Stone i Spike Lee. Wygrał jednak Mann, który w filmie postawił w równym stopniu na błyskotliwe walki Alego, uważanego za jednego z najwybitniejszych bokserów wczech czasów, co na opowieść o jego życiu poza ringiem (związek z Malcolmem X, konwersja na Islam). W tytułowej roli wystąpił znany z komediowych ról Will Smith, który przytył do roli 16 kilogramów.
ZwiastunAbsolutny klasyk, chociaż mało kto pamięta, że Sylvester Stallone, który zagrał w tym filmie główną rolę, jest także autorem scenariusza, a sam film zdobył aż 10 nominacji do Oscara i zarobił 117 milionów dolarów. "Rocky" wyznaczył pewien standard filmu bokserskiego, który dzisiaj uchodzi za skonwencjonalizowany. Schemat kiepski bokser, który wygrywa dzięki morderczym treningom, to dziś solidna podstawa fabuły większości amerykańskich filmów o bokserach.
ZwiastunFilm legenda. Jeden z najlepszych filmów w dorobku reżyserskim Martina Scorsese. To, co najbardziej zasługuje na uwagę, to portret boksera "upadłego", który bije się równie chętnie na ringu, jak i we własnym domu. "Wsciekły byk" nokautuje wszystkie filmy bokserskie mistrzowsko zmontowanymi scenami walki oraz genialną rolą Roberta de Niro, który dla filmu przytył prawie 30 kg.
Zwiastun


Źródło: FilmTok

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images