Złota szóstka Stanleya Kubricka.

sierpnia 20, 2014


Stanley Kubrick to absolutnie jeden z najsłynniejszych legend w świecie kina, wizjoner i autor wielu wybitnych klasyków filmowych, dzięki niemu nadal możemy ekscytować się tymi fantastycznymi dziełami. Oto złota szóstka filmów Stanleya Kubricka.

1. Lolita (1962)
Emigrant z Europy Humbert Humbert niedawno przybył do Ramsdale w stanie New Hampshire i natychmiast zakochał się od pierwszego wejrzenia. Obmyśla więc szatański plan: ożeni się z Charlotte Haze, bo tylko w ten sposób będzie się mógł zbliżyć do swej ukochanej - kilkunastoletniej córki Charlotte...
Zwiastun


2. 2001: Odyseja kosmiczna (1968')
Największy film fantastyczno - naukowy w historii kina ! "2001: Odyseja kosmiczna" to wyprawa w krainę jutra, mapa ludzkiego przeznaczenia, droga do nieskończoności i fascynująca opowieść o starciu człowieka z maszyną - arcydzieło sztuki filmowej, które wyróżniono Oscarem za efekty specja. Inspiracją scenariusza była powieść Arthura C. Ciarka. Na jej podstawie Stanley Kubrick zrealizował film, który od lat niezmiennie fascynuje nowe pokolenia widzów.
Zwiastun


3. Mechaniczna pomarańcza (1971)
Ciężkie buciory i kij baseballowy, gwałt i rozbój, taniec i śpiew - Alex (Malcolm McDowell), bezczelny chuligan w meloniku, wie jak się zabawić kosztem innych. Wyreżyserowana przez Stanleya Kubricka ekranizacja futurystycznej powieści Anthony'ego Burgessa opowiada o amoralnym punku, który poddany zostaje praniu mózgu i zmienia się w porządnego obywatela, by w finale znów stać się tym, kim był na początku.
Zwiastun4. Lśnienie (1980)
Ekranizacja bestsellerowej powieści Stephena Kinga, którą uznano za arcydzieło filmu grozy. Pod kierunkiem reżysera Stanleya Kubricka Jack Nicholson stworzył niezapomnianą kreację w roli Jacka Torrance'a, początkującego pisarza, który przyjmuje posadę zimowego stróża w odciętym od świata eleganckim hotelu Overlook, dokąd przenosi się wraz z żoną (Shelley Duvall) i synem (Donny Lloyd). Torrance nigdy tam wcześniej nie był - a może jest inaczej? Odpowiedź na to pytanie przynosi mrożący krew w żyłach finał, w którym poznajemy niesamowitą tajemnicę hotelu Overlook.
Zwiastun


5. Full Metal Jacket (1987)
Najlepszy film wojenny, jaki kiedykolwiek nakręcono! - Jay Scott W "Full Metal Jacket" Stanley Kubrick zawarł własną wizję wojny w Wietnamie i okrutnego procesu dehumanizacji człowieka, który sprawia, że żołnierze zmieniają się w żywe maszyny do zabijania. Joker (Matthew Modine), Animal Mother (Adam Baldwin), Gomer (Vincent D'0nofrio), Eightball (Dorian Harewood), Cowboy (Ariiss Howard) i ich towarzysze zostają wysłani na obóz wojskowy z piekła rodem, gdzie trafiają pod komendę pozbawionego ludzkich odruchów D.I. (Lee Ermey), który traktuje ich gorzej niż psy.
Zwiastun


6. Oczy szeroko zamknięte (1999)
Bohaterami filmu jest małżeństwo Harfordów. William (Tom Cruise) jest lekarzem, Alice (Nicole Kidman) prowadzi galerię. Większość czasu Alice spędza na imprezach towarzyskich w otoczeniu przystojnych uwodzicieli. Pewnego dnia wyznaje mężowi, że bardzo często miewa fantazje erotyczne. Z czasem ich wzajemna fascynacja przeradza się w obsesję...
Zwiastun

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images