Kino kontra religia: 10 zakazanych filmów.

września 07, 2014Jak świat światem, filmowcy prowokują praktycznie od początków historii kina. W końcu nic nie sprzedaje się tak dobrze jak skandal, a im więcej oburzonych, tym większa szansa na rozgłos. Czasem wsadzanie kija w mrowisko wiąże się ze sztuką niskich lotów, czasem wręcz przeciwnie - prowokujące filmy rzucają na kolana krytyków i w słusznym celu przełamują społeczne tabu.


"Diabły", brytyjski dramat historyczny z 1971 roku oparty jest na kanwie książ­ki "The Devils of Loudun" autorstwa Aldousa Huxleya, i opowiada o XVII-wiecznym księdzu, który w związku z rzekomymi opętaniami został skazany na tortury i ostatecznie zginął, spalony na stosie. Film wywołał skandal, a sceny przedstawiające nagie zakonnice oraz profanację symboli religijnych zagwarantowały mu czołowe miejsce na liście najbardziej wyklę­tych przez Kościół Katolicki filmów.
Zwiastun


Film Petera Mullena z 2002 roku opowiada o losach dziewcząt, które w latach 60. trafiły do zakładów prowadzonych przez Siostry św. Marii Magdaleny. Zakonnice przedstawiono tu jako do cna zdeprawowane i wykorzystujące swoją władzę sadystki. Film otrzymał Złotego Lwa w Wenecji, jednak nie spodobał się w Watykanie, i został oficjalnie potępiony przez papieża.
Zwiastun


Film "Lemora: A Child's Tale of The Supernatural" opowiada o 13-latce, która powraca do rodzinnego miasta by spotkać się z umierającym ojcem, i daje się wciągnąć w sieć wampiryzmu i czarów. Horror zawierał wątki lesbijskie, pedofilskie, kazirodcze i okultystyczne, i został oficjalnie skrytykowany przez Katolicką Ligę Przyzwoitości.
Zwiastun


Komediowy musical o śmierci Jezusa na krzyżu - ten pomysł nie mógł spodobać się ortodoksyjnym grupom religijnym. W Stanach Zjednoczonych oraz w wielu krajach Europy pod kinami wyświetlającymi "Żywot Briana" zbierały się zorganizowane grupy protestujących. W Szwecji promowano go hasłem "Film tak śmieszny, że zakazany w Norwegii". Jedno z najsłynniejszych dzieł grupy Monty Pythona było zakazane w wielu krajach jeszcze na początku XXI wieku.
Zwiastun


Film Kevina Smitha z 1999 r. nie został wprawdzie oficjalnie zakazany przez Kościół Katolicki, był jednak jednym z bardziej oprotestowanych przez zbliżone środowiska obrazów. Sam reżyser został zasypany listami z pogróżkami od oburzonych katolików, którymi jednak niespecjalnie się przejął. A nawet osobiście pojawił się na kilku wiecach oprotestowujących jego film.
Zwiastun


W filmie z 2003 roku Jim Carrey wcielił się w rolę mężczyzny, który nagle zostaje obdarowany boskimi mocami. Pozornie niegroźna komedia familijna po protestach islamistycznych grup została zakazana w Egipcie i Malezji.
Zwiastun


W historii Jezusa, jaką przedstawił w 1988 r. Martin Scorsese, Jezus musiał walczyć z pokusami, strachem, zwątpieniem i pożądaniem. Ten wizerunek nie spodobał się Kościołowi Katolickiemu, a film trafił do pierwszej dziesiątki zestawienia "Najbardziej antykatolickich filmów wszech czasów" katolickiego pisma "Faith and Family".
Zwiastun"Tajemnica Brokeback Mountain" z nominowaną do Oscara rolą Heatha Ledgera została zakazana w krajach arabskich. W Stanach Zjednoczonych film ukazał się bez przeszkód, jednak został oprotestowany przez środowiska katolickie.
ZwiastunAdaptacja powieści Dana Browna, przekonująca, że Jezus miał dziecko z Marią Magdaleną, została oficjalnie potępiona przez Watykan.
Zwiastun


Kontrowersyjny film Mela Gibsona, opowiadający o ostatnich dniach Jezusa, przez wiele środowisk został uznany za skrajnie antysemicki. Nie trafił przez to m.in. do izraelskich kin.
Zwiastun

Źródło: Onet Film

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Pasja i Bruce Wszechmogacy filmami zakazanymi przez religie katolicką?
    Większej głupoty nie słyszałem!

    OdpowiedzUsuń
  2. Mogę zrozumieć wybór kilku z tych filmów. Kilku nie. Ale Brokeback Mountain przeboleć nie mogę. Bo o ile w innych filmach został poruszony wątek religijny, w grę wchodziła profanacja symboli itp, o tyle w BM nie sposób się tego doszukać. W tym wyborze widać ogromne zacofanie Kościoła. Zakazać filmu opowiadającego o prawdziwych ludzkich tragediach, o tym co mogło i z pewnością wiele razy się zdarzyło, lecz zostało przemilczane, tylko dlatego, że opowiada o gejach? Akurat kościół katolicki powinien być nieco ponad pogląd ,,geje są źli, nienormalni, zabić ich", bo naprawdę nie sądzę, żeby np Jezus podszedł do homoseksualisty i rzucił w niego kamieniem. O ile dobrze pamiętam w BM nigdy nie zostało określone jakiego wyznania są bohaterowie, ale myślę, że można spokojnie założyć, że są chrześcijaninami. Ukazane są cierpienia mężczyzn, zmuszonych do ukrywania się, oszukiwania żon, do spotykania się z miłością swojego życia raz na kilka miesięcy, by nie wzbudzać podejrzeń, a wszystko, co Kościół potrafi dostrzec to gejowski seks? W takim razie gratulacje.

    OdpowiedzUsuń

Flickr Images