24 znanych filmów z pięknymi widokami (część 1/2)

maja 13, 2015


Zapraszam na pierwszą część zestawienia filmów, w których jednym z głównych elementów są piękne widoki w tle kadru.

1. Czarny narcyz (1947)

Zdjęcia do filmu kręcono w Lower Beeding, Horsham i Iver Heath (Anglia, Wielka Brytania), a także na terenie hrabstwa Galway (Irlandia).
zdjęcia: Jack Cardiff
montaż: Reginald Mills
reżyseria: Michael Powell, Emeric Pressburger
scenariusz: ichael Powell, Emeric Pressburger
Grupa angielskich zakonnic prowadzonych przez siostrę Clodagh (Deborah Kerr) usiłuje założyć i utrzymać religijną placówkę w sercu Himalajów. Miejsce, w którym przychodzi im zamieszkać i pracować okazuje się byłą kwaterą konkubin słynnego hinduskiego generała. Atmosfera tego odludnego miejsca udzieli się siostrom w szczególny sposób, a im samym przyjdzie stoczyć walkę z wewnętrznymi demonami...
zobacz

2. Lawrence z Arabii (1962)
Film kręcono w Hiszpanii (Sevilla i Almería w Andaluzji), Maroku (Benhaddou, Ouarzazate), Wielkiej Brytanii (Cobham i Shepperton w Surrey, Merthyr Mawr w Walii), Jordanii (El Jafr, Jebel Tubeiq, Maan i Wadi Rum).
zdjęcia: Freddie Young
montaż: Anne V. Coates
reżyseria: David Lean
scenariusz: Rbert Bolt
Film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Rok 1916. Młody oficer brytyjski, T.E. Lawrence, zostaje wysłany na Bliski Wschód. Wbrew rozkazom namawia Arabów do buntu przeciwko Turkom.
zobacz

3. Doktor Żywago (1965)
brak informacji
zdjęcia: Freddie Young
montaż: Norman Savage
reżyseria: David Lean
scenariusz: Robert Bolt
Tytułowy bohater, Jurij Żywago (Omar Sharif) pojawia się po raz pierwszy, gdy ma osiem lat. Osieroconego chłopca przygarniają przyjaciele nieżyjących rodziców. Jurij żeni się z ich córką Tanią, gdy oboje dorastają. Studiujący medycynę Żywago przypadkowo spotyka w tramwaju Łarę, o której odtąd nie potrafi zapomnieć. Los połączy ich ponownie. Tymczasem w Rosji zbliża się rewolucja, która odmieni życie bohaterów.
zobacz

4. Piknik pod Wiszącą Skala (1975)
brak informacji
zdjęcia: Russell Boyd
montaż: Max Lemon
reżyseria: Peter Weir
scenariusz: Cliff Green
Australia, 1900 r., dzień św. Walentego. Podczas pikniku pod Wiszącą Skałą, lokalną atrakcją, kilka uczennic oraz nauczycielka giną w tajemniczych okolicznościach.
zobacz

5. Barry Lyndon (1975)
Film był kręcony w Niemczech, Anglii i Irlandii.
zdjęcia: John Alcott
montaż: Tony Lawson
reżyseria: Stanley Kubrick
scenariusz: Stanley Kubrick
Irlandzki młodzieniec pragnie przedostać się do wyższych sfer i arystokracji. By osiągnąć cel, sięga po wszelkie możliwe środki.
zobacz

6. Czas apokalipsy (1979)
Zdjęcia plenerowe kręcono w wielu miejscach na Filipinach, głównie na wyspie Luzon w Baler, Ibie, Pagsanjan i regionie stołecznym Metro Manila (Filipiny), a także na rzece Chavon (Republika Dominikany) i w Napa Valley (Kalifornia, USA).
zdjęcia: Vittorio Storaro
montaż: Lisa Fruchtman, Gerald B. Greenberg, Walter Murch
reżyseria: Francis Ford Coppola
scenariusz: Francis Ford Coppola, Michael HerrJohn Milius
Adaptacja opowiadania Josepha Conrada "Jądro ciemności". Przeniesiona w realia wojny wietnamskiej historia kapitana Willarda, który otrzymuje misję odnalezienia i zlikwidowania pułkownika Kurtza.

zobacz

7. Pożegnanie z Afryką (1985)
Zdjęcia do filmu zrealizowano w Shepperton (Anglia, Wielka Brytania) i w Kenii.
zdjęcia: David Watkin
montaż: Pembroke J. Herring
reżyseria: Sydney Pollack
scenariusz: Kurt Luedtke
Duńska pisarka Karen Blixen wyjeżdża w 1914 roku z niewiernym mężem do Kenii, by założyć tam plantację kawy. Wkrótce zakochuje się w lokalnej społeczności i tajemniczym myśliwym.
zobacz

8. Wielki błękit (1988)
Zdjęcia do filmu zrealizowano w Agia Anna i Kalotaritissa (Grecja), Antibes, Paryżu, na Lazurowym wybrzeżu oraz Korsyce (Francja), Taorminie (Włochy), Nowym Jorku (Nowy Jork, USA), Chattanooga (Tennessee, USA), a także na Wyspach dziewiczych i Bahamach.
zdjęcia: Carlo Varini
montaż: Olivier Mauffroy
reżyseria: Luc Besson
scenariusz: Marilyn Goldi
Jacques i jego przyjaciel z dzieciństwa Enzo rywalizują o mistrzostwo w nurkowaniu bez butli. Obaj chcą pobić kolejny rekord.
zobacz

9. Baraka (1992)
Pełna lista krajów, w których kręcono film: Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Brazylia, Chiny, Egipt, Ekwador, Francja, Hongkong (dziś Chiny), Indie, Indonezja, Iran, Izrael, Japonia, Kambodża, Kenia, Kuwejt, Nepal, Polska, Tajlandia, Tanzania, Turcja, Włochy i USA.
zdjęcia: Ron Frick
reżyseria: Ron Fricke
scenariusz: Constantine Nicholas
Dokument zabiera widza w podróż przez świat, ukazując zarówno piękno planety, jak i kondycję człowieka.
zobacz

10. Braveheart (1995)
Film kręcono w górach Aonach Eagach, w Fort William, dolinach Glen Coe i Glen Nevis, nad jeziorem Loch Leven (Szkocja, Wielka Brytania), w Dublinie, Bray, Ballymore Eustace, Sally Gap, Trim, klasztorze Bective Abbey, zamkach Dunsany, Dunsoghly, King John's i Trim oraz na równinie Curragh (Irlandia).
zdjęcia: John Toll
montaż: Steven Rosenblum
reżyseria: Mel Gibson
scenariusz: Randall Wallace
W XIII-wiecznej Szkocji William Wallace, po zabójstwie swojej żony, zwołuje rodaków do walki ze znienawidzoną angielską monarchią.
zobacz

11. Siedem lat w Tybecie (1997)
Film był kręcony w Linz (Austria), Santiago (Chile), La Placie i Mendozie (Argentyna), Campbell River i Vancouver (Kanada), Leamington Spa (Anglia, Wielka Brytania) i Tybecie (Chiny).
zdjęcia: Robert Fraissee
montaż: Noëlle Boisson
reżyseria: Jean-Jacques Annaud
scenariusz: Becky Johnston
Austriacki himalaista, Heinrich Harrer, wyrusza na kolejną wyprawę, lecz z powodu wybuchu wojny nie może powrócić do domu. Podczas przymusowego pobytu w Tybecie poznaje młodego Dalajlamę.
zobacz

12. Niebiańska plaża (2000)
Film kręcono w Bangkoku, Krabi, w Parku Narodowym Khao Yai oraz na wyspach Phi Phi Leh i Phuket (Tajlandia), a także w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
zdjęcia: Darius Khondji
montaż: Masahiro Hirakubo
reżyseria: Danny Boyle
scenariusz: John Hodge
Przebywający w Tajlandii Amerykanin Richard poznaje parę Francuzów. Proponuje im wycieczkę na nieznaną, rajską wyspę.
zobacz

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images