Obywatel Kane - 15 ciekawostek.

kwietnia 01, 2016

Oto kilka ciekawostek, o których mogliście nie wiedzieć na temat kultowego filmu lat 40' w reżyserii Orsona Wellesa „Obywatel Kane”

1. Istniało kilka propozycji na zatytułowanie filmu. Jedna z nich, wysunięta przez samego reżysera to "John Q", inna "American". Dopiero szef RKO, dystrybutora filmu, wymyślił znany nam tytuł.


2. Postać Charlesa Fostera Kane'a była wzorowana przede wszystkim na magnacie prasowym Williamie Randolphie Hearst'cie (1863-1951), a także na miliarderze Howardzie Hughesie (1905-1976) oraz na przemysłowcu Samuelu Insullu (1859-1938).

3. Scenarzysta Herman J. Mankiewicz napisał scenariusz w szpitalu gdzie przechodził rekonwalescencję po przebytej chorobie.

4. Scena, w której Kane niszczy pokój, po tym, jak zostawiła go Susan, została nakręcona za pierwszym razem. Wellesowi po zakończeniu ujęcia krwawiły ręce i miał powiedzieć: "Naprawdę to poczułem".

5. Welles przyznawał, że swój młodzieńczy wygląd w filmie zawdzięczał dużej ilości make-upu, która ukrywała taśmę przyklejoną do jego szyi. Taśma ta pozwalała na lifting jego twarzy.

6. Pałac Xanadu został zaprojektowany w oparciu o rezydencję Williama Randolpha Hearsta w San Simeon we Francji.

7. Steven Spielberg zakupił rekwizyt słynnej "Różyczki" na aukcji w 1982 roku za $60,500. Kiedy Orson Welles o tym usłyszał, podobno powiedział: "Myślałem, że go spaliliśmy".

8. Ujęcie z głośno skrzeczącym ptakiem celowo zostało umieszczone przez Orsona Wellesa pod koniec filmu by mieć pewność, że widzowie nie zasnęli podczas seansu.

9. W późniejszych scenach z udziałem Kane'a, Orson Welles siedział w charakteryzatorni od godziny 2.30, żeby być gotowym na 9.00 rano.

10. Publiczność, która ogląda przemówienie Kane'a na wiecu wyborczym, to tak naprawdę tylko nieruchoma fotografia. W celu wywołania iluzji żywej widowni, twórcy filmu wykonali w makiecie za pomocą szpilek setki małych otworów, które następnie oświetlali z tylu by osiągnąć efekt ruchu.

11. Podczas sceny, gdy Kane goni Gettysa po schodach, Welles upadł i zwichnął sobie kostkę. Przez 2 tygodnie reżyserował siedząc na wózku inwalidzkim, zaś gdy musiał stanąć przed kamerą zakładał na nogę żelazną obręcz.

12. Kiedy przyjaciele zapytali Wellesa, jak to możliwe, że znamy ostatnie słowa Kane'a, skoro umarł w samotności, podobno reżyser długo milczał aż w końcu powiedział: "Nie mówcie o tym nikomu".
13. Film ten był także pionierski pod względem charakteryzacji. Dopilnowano na przykład żeby Cotton nosił zamglone soczewki kontaktowe, które miały nadawać jego oczom starczy wyraz.

14. Ted Turner ogłosił, że "Obywatel Kane" powinien zostać skoloryzowany. Jednakże pojawiło się wiele publicznych sprzeciwów, dlatego też nigdy tego nie zrobiono.

15. Film był wiele razy uwzględniany w rankingach, m.in.:
2008 - 1. miejsce wśród "100 najlepszych filmów wszech czasów", w plebiscycie francuskiego magazynu filmowego "Cahiers du Cinéma";
2012 - 1. miejsce wśród najlepszych filmów lat '40 ("100 Greatest Movies of the '40s"), opublikowanego przez Digital Dream Door's;
2013 - 1. miejsce wśród najlepszych filmów wszech czasów ("Movies: Top 100 All-Time Greatest Movies"), opublikowanego przez Entertainment Weekly.
źródło: filmweb

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images