Osobisty smak kina: Apetyt na film (odc.3)

1/23/2017


Po dość dłużej przerwie zapraszam na kolejną odsłonę cyklu. Dzisiaj dawka smaku kina od autorki bloga Apetyt na film. Tym razem znajdziecie także serial.


Różnorodność to jedna z najważniejszych wartości kina. Pozwala nam właściwie każdego dnia poznawać zupełnie inne jego oblicze - tematyczne, gatunkowe, artystyczne - i tym samym zakochiwać się w jego pięknie na nowo. Doskonale oddają ten fakt moje trzy ostatnie z nim spotkania.


To kameralny dramat, który rozpoczął swoją festiwalową podróż na ubiegłorocznym Sundance, opowiadający historię mężczyzny, zmuszonego po śmierci brata zaopiekować się swoim bratankiem. Kenneth Lonergan tworzy opowieść o żałobie, (nie)radzeniu sobie ze stratą, a nade wszystko poczuciu winy, które wpędza w życiowy marazm, z którym ciężko... dyskutować. Gorzki, niewygodny i bolesny film z fantastyczną rolą Caseya Afflecka.

Włoski film reklamowany jako komedia jest tak naprawdę dramatyczną opowieścią o tym, jak niewiele wiemy o sobie nawzajem i jak bardzo nie chcemy (lub może: nie powinniśmy) tego stanu rzeczy zmieniać. Spotkanie grupy przyjaciół na wspólnej kolacji, choć początkowo rzeczywiście miłe i zabawne, zmienia się stopniowo w niebezpieczną grę, która każe wyjść ze strefy komfortu zarówno bohaterom, jak i widzom, zmuszonym do refleksji nad naturą moralną postaci i... swoją własną.

Z kolei jest propozycją dla fanów dobrego dramatu z wyższych sfer. Serial platformy Netflix przedstawia bowiem początki panowania królowej Elżbiety II, przy okazji rzucając światło na życie królewskiej rodziny i dworu. W tle natomiast mamy okazję przyjrzeć się wielkiej polityce i wielkiemu brytyjskiemu społeczeństwu w czasie burzliwych przemian. Oprócz wciągającej, opartej w części na relacji świadków, w części na domysłach twórców, historii brytyjskiego dworu połowy XX wieku, mamy okazję podziwiać w całej okazałości przepiękne wnętrza królewskich komnat i fantastyczne kostiumy. Gdy dodamy do tego rewelacyjne aktorstwo, przede wszystkim Claire Foy w roli młodziutkiej Elżbiety II, Vanessy Kirby jako księżniczki Małgorzaty i Matta Smitha jako szalenie ciekawego księcia Filipa, spotkanie z tymi zaledwie dziesięcioma odcinkami I sezonu serialu okazuje się zdecydowanie za krótkie. Apetyt na więcej - gwarantowany.

odwiedź bloga

You Might Also Like

0 komentarze