Osobisty smak kina: Apetyt na film (odc.3)

stycznia 23, 2017


Po dość dłużej przerwie zapraszam na kolejną odsłonę cyklu. Dzisiaj dawka smaku kina od autorki bloga Apetyt na film. Tym razem znajdziecie także serial.


Różnorodność to jedna z najważniejszych wartości kina. Pozwala nam właściwie każdego dnia poznawać zupełnie inne jego oblicze - tematyczne, gatunkowe, artystyczne - i tym samym zakochiwać się w jego pięknie na nowo. Doskonale oddają ten fakt moje trzy ostatnie z nim spotkania.


To kameralny dramat, który rozpoczął swoją festiwalową podróż na ubiegłorocznym Sundance, opowiadający historię mężczyzny, zmuszonego po śmierci brata zaopiekować się swoim bratankiem. Kenneth Lonergan tworzy opowieść o żałobie, (nie)radzeniu sobie ze stratą, a nade wszystko poczuciu winy, które wpędza w życiowy marazm, z którym ciężko... dyskutować. Gorzki, niewygodny i bolesny film z fantastyczną rolą Caseya Afflecka.

Włoski film reklamowany jako komedia jest tak naprawdę dramatyczną opowieścią o tym, jak niewiele wiemy o sobie nawzajem i jak bardzo nie chcemy (lub może: nie powinniśmy) tego stanu rzeczy zmieniać. Spotkanie grupy przyjaciół na wspólnej kolacji, choć początkowo rzeczywiście miłe i zabawne, zmienia się stopniowo w niebezpieczną grę, która każe wyjść ze strefy komfortu zarówno bohaterom, jak i widzom, zmuszonym do refleksji nad naturą moralną postaci i... swoją własną.

Z kolei jest propozycją dla fanów dobrego dramatu z wyższych sfer. Serial platformy Netflix przedstawia bowiem początki panowania królowej Elżbiety II, przy okazji rzucając światło na życie królewskiej rodziny i dworu. W tle natomiast mamy okazję przyjrzeć się wielkiej polityce i wielkiemu brytyjskiemu społeczeństwu w czasie burzliwych przemian. Oprócz wciągającej, opartej w części na relacji świadków, w części na domysłach twórców, historii brytyjskiego dworu połowy XX wieku, mamy okazję podziwiać w całej okazałości przepiękne wnętrza królewskich komnat i fantastyczne kostiumy. Gdy dodamy do tego rewelacyjne aktorstwo, przede wszystkim Claire Foy w roli młodziutkiej Elżbiety II, Vanessy Kirby jako księżniczki Małgorzaty i Matta Smitha jako szalenie ciekawego księcia Filipa, spotkanie z tymi zaledwie dziesięcioma odcinkami I sezonu serialu okazuje się zdecydowanie za krótkie. Apetyt na więcej - gwarantowany.

odwiedź bloga

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images