Ciekawostki filmowe (odc.3)

kwietnia 21, 2017


Zapraszam na kolejną odsłonę ciekawostek.
Dzisiaj m.in. o potencjalnej obsadzie dzieła „Serpico”, w którym ostatecznie zagrał Al Pacino, jaką sztuczkę techniczną użyto, w słynnym musicalu „Deszczowa piosenka”, a także jak narodził się pomysł filmu „Zakochany bez pamięci„


1. Czerwone trzewiki (1948, reż. Emeric PressburgerMichael Powell)
Nakręcenie tytułowego przedstawienia - baletu Czerwone pantofelki zajęło aż 6 tygodni i wymagało użycia ponad 120 obrazów namalowanych przez scenografa filmu Heina Heckrotha.

2. Deszczowa piosenka (1952, reż. Stanley Donen, Gene Kelly)
Sztuczny deszcz widoczny w scenie, w której Gene Kelly wykonuje tytułową piosenkę, składał się z wody i mleka. Mleko zostało dodane, aby deszcz był bardziej widoczny przez kamerę.

3. Słomiany wdowiec (1955, reż. Billy Wilder)
Kultową scenę z podwiewaną przez metro suknią Marilyn początkowo kręcono na Lexington Avenue w Nowym Jorku, ale tłum podekscytowanych gapiów zachowywał się tak głośno, że materiał nie nadawał się do umieszczenia w filmie. Scenę ponownie odtworzono w studiu.

4. Serpico (1973, reż, Sidney Lumet)
Film z początku miał wypromować Paula Newmana i Roberta Redforda po ich sukcesie w filmie "Butch Cassidy i Sundance Kid". Redford miał grać rolę Serpico, a Newman jego przyjaciela adwokata (w filmie to postać nazwana Bob Blair).

5. Ran (1985, reż. Akira Kurosawa)
Zamek króla Hidetory, który zostaje spalony w środkowej części filmu nie był miniaturą. Naturalnej wielkości scenografię ustawiono na stoku góry Fuji, a następnie w czasie kręcenia zdjęć spalono.

6. Zakochany bez pamięci (2004, reż. Michel Gondry)
Michel Gondry wpadł na pomysł filmu po tym, jak jego przyjaciel Pierre Bismuth (również artysta) zapytał, co by powiedział, gdyby dostał kartkę z tekstem: Zostałeś wykasowany z czyjejś pamięci. Reżyser opowiedział o swoim pomyśle Charliemu Kaufmanowi, który napisał scenariusz.

7. Kingsman: Tajne służby (2014, reż. Matthew Vaughn)
W komiksie Gazelle był młodym mężczyzną ze sztucznymi nogami. W filmie to kobieta, która uprawia taniec akrobatyczny.

8. Wada ukryta (2014, reż. Paul Thomas Anderson)
Robert Downey Jr. miał zagrać główną rolę męską. Jednak ostatecznie angaż otrzymał Joaquin Phoenix, po tym jak Paul Thomas Anderson zdecydował, że chce z nim ponownie współpracował.

9. Jackie (2016, reż. Pablo Larraín)
Rachel Weisz miała zagrać Jackie Kenneddy kiedy na fotelu reżysera miał zasiąść Darren Aronofsky.

10. Milczenie (2016, reż. Martin Scorsese)
Shusaku Endo, autor powieści "Chinmoku", na podstawie której powstał film, w dużej mierze inspirował się przy tworzeniu historii filmem Federico Felliniego "La Strada", szczególnie jeśli chodzi o postać Kichijiro.

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images