Aktorzy już na zawsze zaszufladkowani w jednej roli (Część Pierwsza)

czerwca 08, 2014


Zobaczcie przez który film, będący jednocześnie sukcesem kasowym bądź artystycznym, gwiazdy straciły swoje szanse na dalszy rozwój aktorski. To właśnie ich filmowa tożsamość jest bardziej popularna niż ich prawdziwe imię i nazwisko.Audrey Tautou 
A to nie kto inny, jak Amelia we własnej osobie.

Pamiętna w roli „Amelii” francuska aktorka młodego pokolenia, jedna z najbardziej znanych na świecie gwiazd tamtejszego kina.

Siła utożsamiania Tautou z przełomową dla jej kariery kreacją jest tak wielka, że ta charyzmatyczna i charakterystyczna aktorka jest jednocześnie jedną z tych, którą publiczność – podobnie jak bohaterkę filmu Jeuneta - darzy bezinteresowną sympatią.

Mimo że od czasu premiery "Amelii" minęło już parę lat, a Tautou zdążyła zagrać w wielu produkcjach francuskich oraz amerykański, to i tak wciąż jest naszą Amelią.Rowan Atkinson 
Jeden z najbardziej znanych brytyjskich komików swojego pokolenia, słynny Jaś Fasola.

Po szkole Atkinson często występował jako komik. Dużym sukcesem telewizyjnym aktora było stworzenie niemej serii komediowej “Jaś Fasola” (Mr. Bean) dla ITV i HBO.

Pilot programu otrzymał nagrodę Golden Rose w Montreux oraz był nominowany do nagrody Emmy. Kolejne odcinki otrzymywały liczne nagrody- Emmy, dwie nagrody BANFF oraz nagrodę ACE dla Najlepszej Komedii roku 1995. Od czasu premiery serial został sprzedany do ponad 200 krajów i zyskał status klasyka – “Jaś Fasola” (Mr. Bean) był najbardziej oglądanym programem komediowym dekady w telewizji komercyjnej.

Atkinson nigdy nie mógł się oderwać od wizerunku głupowatego, być może niedorozwiniętego psychicznie, fajtłapy.
Christopher Reeve 
Olbrzymią popularność przyniosła mu tytułowa rola w "Supermanie" (1978). W postać superbohatera wcielał się jeszcze trzykrotnie w 1980, 1983 i 1987 roku.

Zagrał w ponad sześćdziesięciu filmach, jednak do dziś najczęściej jest kojarzony z facetem w czerwonej pelerynie.Macaulay Culkin 
Macaulay Culkin był jedną z najsłynniejszych dziecięcych gwiazd kina amerykańskiego.

Największa popularność czołowego rozrabiaki Hollywoodu przypadła głównie na lata 90., chociaż mogłoby się wydawać, że zainteresowanie z jakim widzowie śledzą poczynania jego najsłynniejszego bohatera - Kevina, nigdy nie zmalało.

Chłopiec o dziwnej aparycji do dziś swoimi rolami rozbawia rodziny na całym świecie. Wiele dzieci wychowało się na jego komediach i wspólnie z nim dojrzewało.

W naszej świadomości Macaulay zawsze pozostanie 10-letnim Kevinem.Stanisław Mikulski 
Polski aktor, znany przede wszystkim jako odtwórca roli Hansa Klossa w serialu "Stawka większa niż życie".

W 1968 roku swoją premierę miał serial "Stawka większa niż życie" Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna. Mikulski zagrał w nim główną rolę - Hansa Klossa, a właściwie Polaka Stanisława Kolickiego, który od 1941 roku do końca wojny podszywał się pod niemieckiego oficera i zdobywał cenne dla wywiadu radzieckiego informacje.

Dzięki roli Klossa Mikulski zdobył wielką popularność - przez kilka lat z rzędu był najpopularniejszym aktorem, nie tylko w Polsce. W 1972 roku, po wyemitowaniu "Stawki..." we wszystkich demoludach, Mikulski został okrzyknięty najpopularniejszym aktorem krajów socjalistycznych.Sylvester Stallone 
Jeden z największych hollywoodzkich gwiazdorów, o wizerunku ekranowego superbohatera lub, jak kto woli, macho. A może bardziej jest efektem skrzyżowania tych dwóch postaci.

Stał się sławny z dnia na dzień w 1976 roku jako scenarzysta i gwiazda filmu "Rocky" Johna G. Avildsena, otrzymał nominacje do Oscara w obu tych kategoriach. Sam film otrzymał aż 10 nominacji i dostał Oscara dla najlepszego filmu roku.

Aktor stworzył później nowego bohatera i nową serię. "Rambo: Pierwsza krew" (1982) opowiada o... buncie weterana wojny w Wietnamie, Johna Rambo, który staje się jednoosobową armią w walce z niesprawiedliwością, która go spotkała. Ta sama formuła zostaje powtórzona w pozostałych częściach cyklu. Chodź minęło już prawie 30 lat od premiery "Rambo", to dla Stallone'a jest, jak drugie imię.Kyle MacLachlan 
Amerykański aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, przez wielu po dziś dzień utożsamiany z rolą agenta Coopera z serialu „Miasteczko Twin Peaks”.

Okrył się sławą jako jeden z ulubionych aktorów Davida Lyncha i wieloletni partner supermodelki Lindy Evangelisty.

Ostatnio znany z występów w serialach: „Seks w wielkim mieście” i „Gotowe na wszystko”.Sean Connery
 Najbardziej znany aktor wśród Szkotów, najbardziej znany Szkot wśród aktorów, najbardziej znany agent 007 wśród agentów 007, jeden z najbardziej znanych i cenionych aktorów w dziejach kinematografii.

Popularność zdobył dzięki serii filmów o przygodach Jamesa Bonda, poczynając od "Dr. No” z 1962 roku.


Część Druga

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images