Dziesięć filmów, wywołujących piłkarskie emocje.

czerwca 23, 2014Wszyscy wielbiciele futbolu obecnie śledzą przed telewizorami wielką imprezę w kraju kawy, ale warto znaleźć trochę czasu aby zobaczyć filmy które wywołują piłkarskie emocje, oto dziesięć z nich.

1. Na spalonym (2006)
W tym wywrotowym filmie piłka nożna staje się pretekstem do opowiedzenia o niesprawiedliwościach społecznych współczesnego, trawionego reżimowymi rządami Iranu. Tłem jest mecz, jaki Iran stoczył z Bahrajnem w eliminacjach do Mistrzostw Azji 2006. Sześć kobiet, których pasją jest piłka nożna, chce zobaczyć mecz na żywo. Niestety uczestnictwo w owym wydarzeniu jest w Iranie jednym z wielu przywilejów, których kobietom się zakazuje. Aby dostać się na stadion, bohaterki postanawiają udawać
Zwiastun
2. Hooligans (2005)
Opowieść o studencie dziennikarstwa, który po wyrzuceniu z uczelni przeprowadza się do Londynu i przyłącza się do lokalnej grupy zagorzałych kibiców piłki nożnej. W roli głównej Elijah Wood.
Zwiastun3. Piłkarski poker) (1988)
Legendarny film, w którym Zaorski celnie pokazał degrengoladę i patologię w rodzimej piłce nożnej. Choć film opowiada o czasach, w których drużyny były państwowe, na szeroką skalę rządziły nimi mechanizmy korupcyjne. Film niestety aktualny do dziś.
Zwiastun4. Shaolin Soccer (2001)
Piłka nożna i sztuki walki w jednym filmie? Ależ proszę bardzo. Mnisi z klasztoru Shaolin to świetni zawodnicy. Zwariowana komedia, która stała się jednym z najbardziej dochodowych filmów w historii hongkońskiej kinematografii.
Zwiastun5. Podkręć jak Beckham (2002)
Tym razem grzeczna komedia dla całej rodziny, w której piłkę kopią kobiety. W dodatku jedna z nich, utalentowana Jess, jest Hinduską. W jednej z głównych ról Keira Knightley.
Zwiastun6. Dwóch Escobarów (2010)
Akcja tego dokumentu toczy się wokół mistrzostw świata w piłce nożnej 1994 roku, podczas których reprezentant kolumbijskiej drużyny, Andreas Escobar, strzelił samobójczą bramkę. W kilka dni później został zamordowany na ulicy, a jego śmierć stała się punktem kulminacyjnym wojny domowej w Kolumbii między rządem, a bojówkami narkotykowych bossów. Drugi Escobar to urodzony w tym samym mieście Pablo, baron największego narkotykowego kartelu w Kolumbii, który przyczynił się zarówno do wzrostu popularności piłki nożnej w tym kraju, jak i do jego upadku.
Zwiastun


7. Mundial. Gra o wszystko (2013)
Film, który miał premierę w ubiegłym miesiącu, opowiada o ostatnim sukcesie polskiej drużyny na Mundialu w 1982 roku, ukazany na tle stanu wojennego. Piłkarze, mimo apolitycznego zawodu, uwikłani są w trudną sytuację, a ich grę z zapartym tchem śledzą wszyscy.
Zwiastun


8. Ucieczka do zwycięstwa (1981)
Tym razem mecze piłki nożnej rozgrywane są w niemieckim obozie jenieckim w czasie II wojny światowej. Rozgrywa więźniowie kontra oficerowie ma pokazać wyższość Niemców nad ich wrogami. Tymczasem ci drudzy postanawiają wykorzystać okazję i przygotować wielką ucieczkę.
Zwiastun
9. Football Factory (2004) 
Studium przemocy rządzącej światem brytyjskich fanów piłki nożnej zrealizowane przez twórców „Human Traffic". To także okraszony humorem swoisty psychologiczny portret brytyjskiej klasy średniej.
Zwiastun10. Rok, w którym moi rodzice pojechali na wakacje (2006)
 Brazylia, lata 70-te. Mały Mauro nie może doczekać się finałowego meczu o puchar świata, jaki rozegrać ma brazylijska drużyna w Meksyku. Tymczasem jego rodzice muszą uciekać z Brazylii z powodów politycznych. W wyniku nieporozumienia chłopiec zostaje sam.
Zwiastun

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images