Najlepsze filmy Hitchcocka

czerwca 27, 2014Międzynarodowe grono reżyserów filmowych (m.in.: Martin Scorsese, Milos Forman, John Carpenter, Baz Luhrmann) wzięło udział w głosowaniu na najlepszy film Alfreda Hitchcocka. Ankietę tą zorganizował magazyn "Sight and Sound" z okazji 100 rocznicy urodzin wielkiego reżysera.

Za najlepszy film Hitchcocka uznano "Psychozę"z 1960 roku, która wyprzedziła m.in. "Zawrót głowy", "Ptaki", "Północ, północny zachód", "Korespondenta zagranicznego", "Szał", "Marnie" .

Poza pierwszą dziesiątką znalazły się m.in: "Łódź ratunkowa", "M jak morderca", "Nieznajomi z pociągu", "Rebecca" (jedyny film Hitchcocka nagrodzony Oscarem), "Okno na podwórze".

Wydawca "Sight and Sound" Nick James stwierdził: "W latach 60. i 70. "Psychoza" uważana była jedynie za film sensacyjny. W ostatnich latach stała się wysoko cenionym dziełem. Każdy kadr jest w nim wspaniały i prawdopodobnie jest to film, który wywarł największy wpływ po "Obywatelu Kane".

Hitchcock zmarł w 1980 roku w wieku 81 lat, w swojej karierze zrealizował ponad 50 filmów.
Dziewczyna uciekająca z walizką pieniędzy zatrzymuje się w pensjonacie prowadzonym przez młodego Normana Batesa.
Zwiastun


Detektyw ratuje żonę przyjaciela przed samobójstwem. Uświadamia sobie, że się w niej zakochał.
Zwiastun


Alicia Huberman otrzymuje od agenta rządowego zadanie infiltracji organizacji nazistowskiej. W tym celu udaje się do Rio de Janeiro.
Zwiastun


Niewielkie nadmorskie miasteczko zostaje zaatakowane przez agresywne ptaki.
Zwiastun


Pracownik agencji reklamowej, wzięty omyłkowo za agenta służb specjalnych USA, trafia w sam środek afery.
Zwiastun


Rodzinę Newtonów w Santa Rosa (w Kalifornii) odwiedza dawno nie widziany wujek Charlie. Najbardziej cieszy się najstarsza córka Newtonów, Charlotta zwana "mała Charlie", która swoje imię odziedziczyła po wujku i która zawsze była jego ulubioną siostrzenicą. W ślad za wujkiem pojawia się para detektywów, którzy podejrzewają, że Charlie jest poszukiwanym seryjnym zabójcą. Wkrótce siostrzenica zaczyna także podejrzewać, że jej wuj jest mordercą...
Zwiastun


Początek II Wojny Światowej. Johnny Jones - reporter amerykańskiej gazety, zostaje wysłany do Europy by przesyłać swojemu wydawcy informacje prosto z frontu. Kiedy dociera do Holandii staje się świadkiem zabójstwa dyplomaty Van Meer'a...a przynajmniej tak mu się wydaje. Rolę Jones'a odrzucił Gary Cooper gdyż nie chciał grać w thrillerze. Sam reżyser występuje na początku filmu w epizodzie (jako mężczyzna przechodzący przez hotel i czytający gazetę). Film otrzymał 6 nominacji do Oscara (min. najlepszy film, najlepszy aktor drugoplanowy - Albert Basserman), ale nie zdobył ani jednej statuetki
Zwiastun
Z Tamizy zostaje wyłowiona kobieta uduszona krawatem. Posądzony niesłusznie o zabójstwo Richard Blaney musi udowodnić swą niewinność.
Zwiastun


W pociągu ekspresowym jadącym przez przedwojenne Niemcy (przed II Wojną Światową), podróżowała amerykańska spadkobierczyni, piękna dziedziczka Amanda Kelly, która poznała, podróżującą tym samym pociągiem nianię, pannę Froy. Po tajemniczym zniknięciu niani, Amanda przepytuje wszystkich, czy więdzą gdzie się udała. Oni jednak zaprzeczają, że w ogóle ją widzieli. W końcu Amanda przekonuje amerykańskiego fotografa Roberta Londona, aby pomógł jej przeszukać pociąg. Odkrywają, że Panna Froy nie była tym, kim się wydawała być.
ZwiastunPiękna złodziejka, Marnie Edgar, wdaje się w romans z Markiem Rutlandem. Mężczyzna wie kim naprawdę jest kobieta i postanawia jej pomóc.
Zwiastun

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images