Gary Oldman - 28 ciekawostek.

marca 04, 2016


Poznajcie kilka ciekawostek, o których mogliście nie wiedzieć z życia zawodowego, jak i prywatnego słynnego brytyjskiego aktora Gary'ego Oldmana.

1. Urodził się jako Leonard Gary Oldman w dniu 21 marca 1958 roku w New Cross, Londyn.

2. Oldman postanowił zostać aktorem, po tym jak zobaczył na ekranie występ Malcolma McDowella w filmie "Szalony Księżyc" z 1971 r. Jak Oldman sam przyznał w wywiadzie z 1995 r. udzielonym Charliemu Rose'owi: "Coś w Malkolmie po prostu mnie pochłonęło, a ja połączyłem się z tym i powiedziałem - chcę to robić".

3. Niechętnie zagrał rolę Sida Viciousa w filmie "Sid i Nancy", przyjął role dopiero na trzeciej próbie przez reżysera Alexa Coxa ze względu na wyższe wynagrodzenie.

4. W filmie "Batman - Początek" Oldman miał początkowo zagrać Henri Ducarda / Ra's Al Ghula, jednak ostatecznie zagrał komisarza Jamesa Gordona, po tym jak rolę tę odrzucił Chris Cooper. Ostatecznie w czarny charakter wcielił się Liam Neeson.

5. W wieku 16 lat rzucił szkołę rozpoczął pracę w sklepie sportowym.

6. Jego debiut sceniczny odbył się w 1979 roku jako Kot w sztuce "Dick Whittington i jego kot".

7. Aby osiągnąć bardziej złowrogą jakość głosu jako Dracula, Oldman zatrudnił trenera śpiewu, aby pomóc obniżyć jego głos o oktawę.

8. Był kandydatem do roli Ptysia / Ringo w filmie "Pulp Fiction". Angaż otrzymał Tim Roth.

9. Jako dziecko Oldman grał na pianinie oraz śpiewał i miał marzenia, by stać się muzykiem - ale wszystko zmieniło się w 1971 roku.

10. Ojciec Oldmana był marynarzem, który również pracował jako spawacz. Był alkoholikiem i opuścił rodzinę, gdy Oldman był zaledwie 7 lat.

11. Był zobowiązany, aby schudnąć do roli Sida Viciousa. Stracił zbyt dużo kilogramów co skończyło się wizytą w szpitalu.

12. Był brany pod uwagę do roli Morfeusza w filmie "Matrix". Ostatecznie rolę otrzymał Laurence Fishburne.

13. W roku 1982 Oldman zadebiutował w "Remembrance".

14. Ćwiczył na pianinie przez 5 godzin dziennie, aby zagrać rolę Beethovena. Chciał, aby jego ruchy rąk podczas gry wyglądały wiarygodnie.

15. Odrzucił tytułową rolę w filmie "Edward Nożycoręki". Angaż otrzymał Johnny Depp.

16. Został odznaczony za najlepszego aktora w 1992 roku przez "Akademię Science Fiction, Fantasy & Horror Films ", za rolę Hrabiego Drakuli w filmie "Dracula".

17. Spotkał Ume Thurman na planie "State of Grace" i ożenił się z nią w roku 1990. Związek trwał tylko przez dwa lata.

18. Był kandydatem do roli Franza Oberhausera w filmie "Spectre", jednak aktor nie chciał się zobowiązać na zagranie na pół roku przed rozpoczęciem produkcji światowej. Angaż ostatecznie otrzymał Christoph Waltz.

19. Chociaż porzucił muzykę aby realizować aktorstwo, Oldman zaśpiewał w duecie z Davidem Bowie na trasie koncertowej  "You've Been Around". Piosenka została wyróżniona w 1995 roku w albumie "The Sacred Squall"

20. Zagrał także w teledysku Davida Bowie "The Next Day" jako kapłan. Zdobywczyni Oscara Marion Cotillard znalazła się również w klipie.

21. Był pierwszym aktorem typowanym do roli Jona Du Ponta w filmie "Foxcatcher". Angaż otrzymał Steve Carell.

22. Używa różnych głosów (np. różnych akcentów) w niemal wszystkich filmach w których występuje.

23. Jeśli chodzi o jego życie prywatne, aktor był żonaty cztery razy i ma troje dzieci, wszyscy synowie. Był mężem Lesley Manville (1 syn), Uma Thurman , Donya Fiorentino (2 synów), a jego obecna żona, Alexandra Edenborougha.

24. Był brany pod uwagę do roli Lora San Tekki w filmie "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy". Angaż otrzymał Max von Sydow.

25. W 2011 roku został wybrany ikoną roku przez brytyjski magazyn "Empire" i otrzymał nagrodę Empire Icon Award.

26. W 1993 roku był jednym z członków jury podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja).

27. Mimo wielu uznanych ról, Oldman otrzymała tylko jedną nominację do Oscara. Był nominowany do najlepszego aktora za "Szpieg" (2011).

28. Był brany pod uwagę do roli Daltona Trumbo w filmie "Trumbo". Angaż otrzymał Bryan Cranston.

You Might Also Like

0 komentarze

Flickr Images