Audrey Hepburn - 25 ciekawostek.

lipca 17, 2015


Poznajcie ciekawostki z życia zawodowego, jak i prywatnego legendarnej brytyjskiej aktorki o zjawiskowej urodzie Audrey Hepburn.1. Gdy zaczynała robić karierę proponowano jej zmianę nazwiska, ponieważ obawiano się reakcji Katharine Hepburn, wówczas już bardzo znanej aktorki. Jednakże Audrey odmówiła.


2. Marzeniem Audrey był balet, ale miała do tego za długie nogi i była zbyt wysoka (miała 169 cm). Swego czasu pobierała nauki w londyńskiej szkole Marie Rambert.


3. Rozważano ją do roli Sugar w filmie "Pół żartem, pół serio". Ostatecznie rolę tą zagrała Marilyn Monroe.


4. Legendarna piosenka "Moon River" ze "Śniadania u Tiffany'ego" została napisana specjalnie dla Audrey. Jej twórca, Henry Mancini, twierdził, że nikt nie rozumiał jej lepiej od Audrey.


5. Podczas kręcenia filmu "Nie do przebaczenia" nieszczęśliwie spadła z konia i poważnie uszkodziła swój kręgosłup.


6. Charles Chaplin chciał ją zaangażować do roli pięknej baletnicy Terry w filmie "Światła rampy". Ostatecznie angaż otrzymała Claire Bloom.


7. Amerykański Instytut Filmowy umieścił ją na 3 pozycji 50 Największych Legend Kina.


8. W ramach przygotowań do filmu "Doczekać zmroku", Audrey i reżyser filmu, Terence Young, uczestniczyli w zajęciach szkoły dla niewidomych. Aktorka nauczyła się czytać pismo Braille'a.


9. Miała zagrać Marie w filmie "West Side Story". Ostatecznie rolę otrzymała Natalie Wood.


10. Podczas II wojny światowej, 16-letnia Audrey Hepburn pracowała jako wolontariuszka w holenderskim szpitalu. Podczas bitwy pod Arnhem, do szpitala trafiło wielu rannych żołnierzy. Jednemu z ciężko rannych brytyjskich spadochroniarzy Audrey pomogła wrócić do zdrowia. Tym żołnierzem był Terence Young, przyszły reżyser filmowy. Ponad 20 lat po tym zdarzeniu, Young wyreżyserował film z Audrey w roli głównej - "Doczekać zmroku".


11. Była muzą projektanta Huberta de Givenchy. To dla niej zaprojektował długą, czarną suknię do filmu "Śniadanie u Tiffany'ego". Zaprojektował kreacje, w które Audrey była ubrana również w innych filmach, m.in. w „Sabrinie", „Zabawnej buzi".


12. Brano ją pod uwagę do roli pani Robinson w "Absolwencie" Mike'a Nicholsa. Ostatecznie postać zagrała Anne Bancroft.


13. W 1993 roku, stała się trzynastą osobą, która zdobyła tzw. "Triple Crown of Acting" - zaszczytny tytuł przyznawany osobom, które w swojej karierze zdobyły trzy najważniejsze nagrody aktorskie - Oscara, Tony oraz Emmy. Oscara dostała za "Rzymskie wakacje", Tony za sztukę "Odyn" (1954), zaś Emmy za miniserial "Gardens of the World with Audrey Hepburn".


14. W 1990 roku na jej cześć nazwano jedną z odmian tulipana.


15. Była jedną z kandydatek do tytułowej roli w filmie "Kleopatra", ale ostatecznie wybrano Elizabeth Taylor.


16. Audrey Hepburn za swoją rolę w filmie "Wojna i pokój" otrzymała 350 tysięcy dolarów, co wówczas było rekordowym wynagrodzeniem dla aktorki. Gdy zawiadomiono o jej rekordzie, Hepburn skromnie powiedziała do swojego agenta: "Nie jestem tyle warta. To niemożliwe. Proszę nie mówić nikomu."


17. Perfumy "L'Interdit" Givenchy stworzył specjalnie dla niej i przez długi czas nikt prócz Audrey ich nie używał.


18. David Lean namawiał Audrey do roli Tonii w "Doktorze Żywago", jednak aktorka nie chciała współpracować z reżyserem słynącym z trudnego i ciężkiego charakteru. Postać żony Jurija Żywago zagrała Geraldine Chaplin.


19. W 1992 roku odznaczono ją Prezydenckim Medalem Wolności, który otrzymała za swoje poświęcenia na rzecz pracy w UNICEF-ie.


20. Jej wizerunek pojawił się na amerykańskim znaczku pocztowym wyemitowanym w 2003 roku z nominałem 37 centów. Jest to dziewiąty znaczek z serii "Legends of Hollywood".


21. Joshua Logan zaproponował Audrey rolę Japonki w filmie "Sayonara" z Marlonem Brando, jednak aktorka odmówiła. Angaż otrzymała Miyoshi Umeki.


22. Znana firma "Longines" zajmująca się produkcją wysokiej klasy zegarków, wykorzystuje osobę Audrey Hepburn w promowaniu swoich produktów.


23. Odrzuciła rolę w "Pożegnaniu z Afryką". Postać Karen Blixen zagrała Meryl Streep.


24. Zmarła na raka okrężnicy w Tolochenaz (Szwajcaria). Tam też została pochowana.


25. Zajęła następujące miejsca w rankingach i plebiscytach:
  • - 2003 r. - 3. miejsce - "Najgorętsze hollywoodzkie pary ekranowe" w duecie z Gregorym Peckem organizowanym przez stację telewizyjną E!;
  • - 2003 r. - "Najlepiej ubrana kobieta wszech czasów" magazynu "Vogue".
Źródło: Filmweb
Zobacz również:
Kevin Spacey - 10 ciekawostek

Robert De Niro - 20 ciekawostek
Leonardo DiCaprio - 20 ciekawostek
Natalie Portman - 23 ciekawostek
Edward Norton - 18 ciekawostek

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Ciekawa postać - bardzo lubię filmy z jej udziałem. Kiedyś oglądałam nawet produkcję poświęconą jej biografii - wiele mówiła o życiu osobistym Audrey i kulisach kultowych produkcji. Niestety nie pamiętam tytułu :( Myślę, że ten film mógłby dostarczyć wielu ciekawostek na jej temat :)

    Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękna kobieta o pięknym sercu :) Uwielbiam filmy z nią.

    OdpowiedzUsuń

Flickr Images